Spis treści
Święta nakazane. W te dni uczestnictwo w eucharystii jest obowiązkowe
Za kilka dni domy Polaków wypełnią się życzeniami, zapachem pierogów i kolędami. W tym wyjątkowym czasie tradycja ma ogromne znaczenie. Wierzący zastanawiają się, kiedy pojawić się na mszy i czy dotyczy to wszystkich bożonarodzeniowych dni. Kościół Katolicki określa święta nakazane – to dni, w których obecność jest obowiązkowa.
Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Nie tylko, 1 stycznia również ważny
Jednym ze świąt nakazanych jest Boże Narodzenie – 25 grudnia. Wtedy każdy katolik powinien uczestniczyć we mszy. Dopuszcza się jednak pójście na pasterkę, czyli mszę z 24 na 25 grudnia. To ona otwiera obchody Narodzenia Pańskiego. To, czy wybierzemy nocne kolędowanie, czy pójście do kościoła w ciągu pierwszego dnia świąt, zależy już tylko od nas. Sama Wigilia nie ma charakteru święta nakazanego, więc można ten czas spędzić na szykowaniu wieczerzy, a potem spożywaniu jej w rodzinnym gronie.
Drugiego dnia świąt dalej przeżywamy radosny czas związany z przyjściem na świat Jezusa, ale uczestnictwo we mszy świętej podobnie nie jest wymogiem. Choć oczywiście modlitwa jest wskazana w każdy dzień, 26 grudnia niepojawienie się w kościele nie powinno rodzić w nas wyrzutów sumienia.
Kolejnym świętem, które według przepisów KK jest nakazanym, to 1 stycznia. Nowy Rok, a dokładniej Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, zobowiązuje nas do przeżywania tego dnia w kościele.