Dawniej powidła smażono ... 3 dni! Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych

Redakcja
W takich kotłach powstają powidła strzeleckie
W takich kotłach powstają powidła strzeleckie Adam Lewandowski
Ponad 50 tysięcy osób na jednej imprezie? Tak, jeśli mowa o XVI Święcie Śliwki w Strzelcach Dolnych! Zajrzyjcie tutaj koniecznie 3 i 4 września. Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas! Wspólne smażenie powideł na wielkiej łące, koncert zespołu Trzy Korony, przejażdżki quadami, zumba, kapele ludowe, rejsy po Wiśle, rękodzieło i swojskie przysmaki - atrakcji będzie sporo.

Nie za słodkie, nie za kwaśne. I koniecznie, bez konserwantów. Strzelce Dolne w gminie Dobrcz śmiało można nazwać stolicą śliwki. Na liście produktów tradycyjnych ministerstwo rolnictwa znajdują się bowiem powidła strzeleckie. Wyrabia się je w jedenastu miejscowych gospodarstwach. Przenieśmy się do przełomu XIX i XX wieku. Nad Dolną Wisłą kwitnie produkcja powideł. Do kuprowych kotłów (miedzianych) lądują dojrzałe śliwki, zazwyczaj węgierki. Smażone są one na małym ogniu. Ba, czasami nawet i trzy dni. Chcecie przekonać się, jak wygląda cały proces? Przekonacie się w pierwszy weekend września na stadionie.

 

Święto Śliwki było pomysłem Jana Iwanowskiego, który podchwyciły aktywne panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych. 

 

Organizatorzy informują o zmianie organizacji ruchu, zakazie parkowania po obu stronach drogi wojewódzkiej. Zmotoryzowani goście będą mogli skorzystać z całodniowych miejsc parkingowych (opłata 2 złote). 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dawniej powidła smażono ... 3 dni! Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych - Gazeta Pomorska