Dopłaty do bydła będzie łatwiej otrzymać? Opublikowano projekt rozporządzenia. Nowe terminy składania planów

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Doprecyzowaniu ulec mają m.in. przepisy dotyczące warunków i trybu przyznawania płatności do opasów.
Doprecyzowaniu ulec mają m.in. przepisy dotyczące warunków i trybu przyznawania płatności do opasów. pixabay.com
Ułatwienie dostępu do wsparcia dla rolników poprzez zwiększenie możliwości ubiegania się o płatność w ramach Dobrostan krów mamek i Dobrostan opasów – przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe przepisy zakładają także wydłużenie w 2023 r. terminu złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt do dnia 30 września 2023 roku.

Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie ułatwienie dostępu do wsparcia szerszej grupie rolników i poprawa ich sytuacji dochodowej poprzez zwiększenie możliwości ubiegania się o płatności dobrostanowe w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach i wariantu Dobrostan opasów w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt PS WPR 2023-2027 – wynika z załączonej do projektu Oceny Skutków Regulacji.

Rolnik musi prowadzić rejestr wypasu lub wybiegu

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, zgodnie z przepisami rozporządzenia rolnik zapewniający wypas lub wybieg krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach, albo opasów musi prowadzić rejestr odpowiednio wypasu lub wybiegu krów mamek lub opasów. Po okresie realizacji zobowiązania w ramach danej praktyki rejestr jest przekazywany do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i m.in. na tej podstawie wyliczana jest płatność do krowy mamki lub opasa.

W projektowanych przepisach proponuje się, aby rolnik mógł wybrać sposób dokumentowania realizacji wymogu zapewnienia wypasu lub wybiegu bydłu:

  • poprzez prowadzenie rejestru wypasu lub wybiegu krów mamek (utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach) lub
  • opasów albo poprzez złożenie stosownego oświadczenia, w którym rolnik określi w sposób uproszczony przebieg realizacji zobowiązania w gospodarstwie.

Stanowić ma to podstawę do wyliczenia płatności dobrostanowej. W związku z tym proponuje się również zmianę przepisów określających sposób ustalania wysokości kar za uchybienia w tym zakresie.

Nowe warunki przyznawania płatności?

Doprecyzowaniu ulec mają również przepisy dotyczące warunków i trybu przyznawania płatności do opasów. Bydło wskazane w komputerowej bazie danych jako przeznaczone na opas i uwzględnione w płatności dobrostanowej w ramach Dobrostan opasów nie będzie mogło zostać uwzględnione w przyszłości w płatnościach w ramach wariantów: Dobrostan krów mlecznych lub Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach lub Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.

Dodano, że w związku z „zaistniałą oczywistą omyłką pisarską” proponuje się zmniejszenie powierzchni odpasowo-ruchowej do 5 m kw. zamiast 6,8 m kw. w ramach wymogów dla wariantu Dobrostan krów mlecznych – zwiększona co najmniej o 50 proc. powierzchni bytowej pomieszczeniach lub w budynkach.

Nowe przepisy zakładają także wydłużenie w 2023 r. terminu złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt do dnia 30 września 2023 roku, „co zapewni rolnikom czas na przygotowanie i dostarczenie do ARiMR odpowiedniego dokumentu”.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera