Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie ułatwienie dostępu do wsparcia szerszej grupie rolników i poprawa ich sytuacji dochodowej poprzez zwiększenie możliwości ubiegania się o płatności dobrostanowe w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach i wariantu Dobrostan opasów w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt PS WPR 2023-2027 – wynika z załączonej do projektu Oceny Skutków Regulacji.
Rolnik musi prowadzić rejestr wypasu lub wybiegu
Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, zgodnie z przepisami rozporządzenia rolnik zapewniający wypas lub wybieg krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach, albo opasów musi prowadzić rejestr odpowiednio wypasu lub wybiegu krów mamek lub opasów. Po okresie realizacji zobowiązania w ramach danej praktyki rejestr jest przekazywany do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i m.in. na tej podstawie wyliczana jest płatność do krowy mamki lub opasa.
W projektowanych przepisach proponuje się, aby rolnik mógł wybrać sposób dokumentowania realizacji wymogu zapewnienia wypasu lub wybiegu bydłu:
- poprzez prowadzenie rejestru wypasu lub wybiegu krów mamek (utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach) lub
- opasów albo poprzez złożenie stosownego oświadczenia, w którym rolnik określi w sposób uproszczony przebieg realizacji zobowiązania w gospodarstwie.
Stanowić ma to podstawę do wyliczenia płatności dobrostanowej. W związku z tym proponuje się również zmianę przepisów określających sposób ustalania wysokości kar za uchybienia w tym zakresie.
Nowe warunki przyznawania płatności?
Doprecyzowaniu ulec mają również przepisy dotyczące warunków i trybu przyznawania płatności do opasów. Bydło wskazane w komputerowej bazie danych jako przeznaczone na opas i uwzględnione w płatności dobrostanowej w ramach Dobrostan opasów nie będzie mogło zostać uwzględnione w przyszłości w płatnościach w ramach wariantów: Dobrostan krów mlecznych lub Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach lub Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.
Dodano, że w związku z „zaistniałą oczywistą omyłką pisarską” proponuje się zmniejszenie powierzchni odpasowo-ruchowej do 5 m kw. zamiast 6,8 m kw. w ramach wymogów dla wariantu Dobrostan krów mlecznych – zwiększona co najmniej o 50 proc. powierzchni bytowej pomieszczeniach lub w budynkach.
Nowe przepisy zakładają także wydłużenie w 2023 r. terminu złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt do dnia 30 września 2023 roku, „co zapewni rolnikom czas na przygotowanie i dostarczenie do ARiMR odpowiedniego dokumentu”.
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?