Dopłaty do nawozów. Kiedy ARiMR wypłaci pieniądze na konta rolników? Sprawdź termin

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wniosek o dopłaty do nawozów jest do pobrania na stronie ARiMR.
Wniosek o dopłaty do nawozów jest do pobrania na stronie ARiMR. Agata Wodzień-Nowak
Po zakończeniu naboru najczęściej padało pytanie, kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do nawozów. Realizacja przelewów już się zaczęła. Wnioski przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a sam nabór trwał dłużej, niż pierwotnie planowano. Podpowiadaliśmy, jak złożyć formularz o dopłaty do nawozów i gdzie znaleźć wzór wniosku. ARiMR wyjaśnia, kto może skorzystać ze wsparcia, jakie terminy zakupu nawozów są uwzględniane w dopłatach. Agencja podaje, do kiedy będzie wypłacać pieniądze.

Od 11 lipca ARiMR wypłaca pieniądze przeznaczone na pomoc do zakupu nawozów. Piszem o tym tutaj:

Do kiedy można składać wnioski o dopłaty do nawozów? Termin przesunięty

Od 25 kwietnia trwa nabór wniosków o dopłaty do nawozów. Do kiedy można je składać? Pierwotnie termin zakładał 16 maja jako ostatni dzień, jednak razem z terminem przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużony został także ten nawozowy. Do 9 maja 2022 r. w całej Polsce rolnicy złożyli 108 836 wniosków. Według danych z 27 maja - do biur agencji trafiły 370 tys. wniosków.

Ministerstwo rolnictwa w piątek (13.05) oficjalnie podało, że do 31 maja został wydłużony terminu naboru wniosków o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny nabył w okresie od 1 września 2021 do 15 maja 2022.

Dopłaty do nawozów 2022. Wzór wniosku do pobrania

Formularz wniosku o dopłaty do nawozów w formacie PDF jest dostępny na stronie ARiMR i można go pobrać ze strony agencji: formularz wniosku.. W tym samym miejscu agencja publikuje instrukcję wypełniania wniosku.

Sposób na przyspieszenie weryfikacji wniosku o dopłaty do nawozów

ARiMR dodaje, że w celu ułatwienia obsługi i przyspieszenia weryfikacji wniosku, producent rolny może za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ARiMR) przesłać wykaz zakupionych nawozów mineralnych, czyli wprowadzić i przesłać informacje z dokumentów potwierdzających zakup nawozów mineralnych, których kopie zostały dołączone do wersji papierowej wniosku. Automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi pomoc.

Do 29 kwietnia na wprowadzenie danych z faktur dokumentujących zakup nawozów do systemu elektronicznego zdecydowało się ok. 2,5 tys. rolników.

Ilu rolników złożyło już wnioski o dopłaty do nawozów?

Dane z oddziałów regionalnych ARiMR do 9 maja 2022:

 • Dolnośląskie 4195
 • Kujawsko-Pomorskie 9047
 • Lubelskie 13227
 • Lubuskie 1035
 • Łódzkie 13380
 • Małopolskie 4691
 • Mazowieckie 15531
 • Opolskie 2772
 • Podkarpackie 4840
 • Podlaskie 7596
 • Pomorskie 3586
 • Śląskie 2718
 • Świętokrzyskie 6719
 • Warmińsko-Mazurskie 2772
 • Wielkopolskie 14698
 • Zachodniopomorskie 2029

Jak złożyć wniosek o dopłaty do nawozów 2022?

Zasady naboru 21 kwietnia przedstawili premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem. Wnioski o dopłaty do nawozów można składać od 25 kwietnia do 16 maja 2022 w ARiMR.

Pomoc przeznaczona jest na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny nabył w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Wypłata pieniędzy ma nastąpić 3-4 tygodnie po złożeniu wniosku, zapowiada Kowalczyk.

Pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi - kto może dostać dopłaty do nawozów? Otóż będzie to producent rolny:

 • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
 • będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014 i któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19,
 • który do dnia złożenia wniosku o tę pomoc złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r.

I właśnie ten trzeci punkt wymieniany przed ARiMR może rolników zaskakiwać. Najpierw muszą złożyć wniosek o płatności bezpośrednie, zanim przekażą ARiMR ten w sprawie nawozów.

Dofinansowanie dotyczy zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów.

Zasady przyznawania dopłat do nawozów

- Pomoc przyznawana jest w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na wniosek tego producenta złożony na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARIMR - tłumaczy agencja.

Za datę złożenia wniosku (najpóźniej 16 maja) uznaje się datę wpływu tego wniosku do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. W przypadku złożenia wniosku po 16 maja 2022 r. nie wszczyna się postępowania w sprawie przyznania pomocy.

Limity wsparcia do nawozów

Wysokość pomocy nie może przekroczyć:
Iloczynu deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego powierzchni upraw rolnych, jednak nie więcej niż 50 ha i stawki pomocy w wysokości:

 • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk,
 • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”;

Iloczynu liczby ton nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. i różnicy średniej ceny za tonę nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego:

 • ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu,
 • albo
 • wynikającej z faktur lub imiennych dokumentów księgowych o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujących zakup w okresie od dnia 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

Jeśli złożone wnioski będą obejmowały pomoc, która przekroczy łącznie kwotę 3,9 mld zł, do obliczenia wysokości pomocy stosuje się współczynnik korygujący.

ARiMR wyjaśnia również, jakie załączniki trzeba dołączyć:

 • kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.
 • dodatkowo w celu wyliczenia pomocy producent rolny może dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup w okresie od dnia 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez - w przypadku ich braku wyliczenie pomocy nastąpi na podstawie średniej ceny danego typu nawozu mineralnego ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Zatem, jeśli rolnik nie będzie miał faktury, pomoc będzie wyliczana na podstawie średniej ceny nawozu, która zostanie opublikowana w BIP.

Oferty maszyn rolniczych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro