Dopłaty do rolnictwa ekologicznego od 2023 r. Poznaj pakiety, zobowiązania i wymagania nowej wspólnej polityki rolnej

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Płatności ekologiczne są przyznawane z zastosowaniem: 100 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów od 0,1 ha do 50 ha; 75 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 50 ha do 100 ha; 60 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 100 ha.
Płatności ekologiczne są przyznawane z zastosowaniem: 100 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów od 0,1 ha do 50 ha; 75 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 50 ha do 100 ha; 60 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 100 ha. pixabay.com
Rolnictwo ekologiczne to jedna z form wsparcia rolników, zawarta w Planie Strategicznym WPR 2023-27, znana już rolnikom. W zakresie takiej pomocy realizowany może być pakiet, którego wymogi wykraczają ponad podstawowe wymagania, w ramach określonego pakietu np. upraw warzywnych. To m.in. wymogi dotyczące stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. W rozporządzeniu pojawia się 10 pakietów ekologicznych i przypisane do nich stawki dopłat od 2023 roku.

Spis treści

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023– 2027 jest kolejnym z serii zbiorem przepisów, który pozwoli uruchomić nowy nabór i dysponować pieniądze.

Kto może dostać dopłaty na rolnictwo ekologiczne?

Rozporządzenie wyjaśnia, komu mogą być przyznane płatności ekologiczne. Rolnik musi posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Jednocześnie rolnik ten musi posiadać co najmniej 1 ha użytków rolnych (w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy o Planie Strategicznym) i musi on być na podstawie tytułu prawnego w posiadaniu tych gruntów w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności ekologicznych.

To nie koniec wymogów. Przede wszystkim rolnik musi realizować 5-letnie inne zobowiązania w dziedzinie zarządzania, na użytkach rolnych, na których prowadzi produkcję ekologiczną w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, obejmujące wymogi wykraczające ponad podstawowe wymagania, w ramach określonych pakietów.

Przeczytaj też: Ile pieniędzy z dopłat bezpośrednich dostanie w 2023 pojedyncze gospodarstwo? Minister wylicza i podaje harmonogram naborów

Rolnik realizuje zobowiązanie ekologiczne od 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pierwszych płatności ekologicznych.

Pakiety rolnictwa ekologicznego. Na co i jak wysokie można dostać dopłaty?

Płatność ekologiczna zostanie przyznana, jeśli rolnik spełni warunki przyznania płatności ekologicznych w ramach określonych pakietów - ich lista została zawarta w rozporządzeniu.

Pakiety ekologiczne, możliwe do realizacji w ramach interwencji Rolnictwo ekologiczne, obejmują 10 opcji. Wymieniamy je łącznie z kwotami dopłat. Załącznik nr 8 określa wysokość stawek płatności ekologicznych dla gruntów w okresie konwersji (podajemy w nawiasie) oraz dla gruntów z zakończonym okresem konwersji (w zł/ha):

 • Pakiet 1. Uprawy rolnicze 1 697 zł/ha (1 571).
 • Pakiet 2. Uprawy warzywne 3 021 zł/ha (2 391).
 • Pakiet 3. Uprawy zielarskie 1 856 zł/ha (1 856).
 • Pakiet 4. Podstawowe uprawy sadownicze 3 105 zł/ha (1 961).
 • Pakiet 5: Uprawy jagodowe 2 495 zł/ha (2 213).
 • Pakiet 6: Ekstensywne uprawy sadownicze 1 326 zł/ha (1 326).
 • Pakiet 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych 1 638 zł/ha (1 504).
 • Pakiet 8. Trwałe użytki zielone 1 043 zł/ha (1 043).
 • Pakiet 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi 1 640 zł/ha (1 640).
 • Pakiet 10. Premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą 573 zł/ha (573).

Wspomniany okres konwersji to czas, kiedy grunty, na których będzie prowadzona produkcja ekologiczna, muszą przejść okres przestawiania (konwersji).

Rolnictwo ekologiczne ma swoje wymagania i zobowiązania

Podstawowe wymagania dla interwencji o nazwie Rolnictwo ekologiczne wykraczają poza:

 1. odnośne wymogi podstawowe w zakresie zarządzania i normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska ustanowione zgodnie z rozdziałem I sekcja 2,
 2. odnośne minimalne wymogi dotyczące stosowania nawozów i środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, jak również wymóg ten nie ma zastosowania do zobowiązań związanych z systemami rolno-leśnymi i utrzymaniem obszarów zalesionych,
 3. warunki ustanowione w zakresie utrzymywania użytków rolnych oraz
 4. inne odnośne obowiązkowe wymogi ustanowione na mocy prawa krajowego i prawa Unii.

Wszystkie te obowiązkowe wymogi określono w Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej.

W przepisach zawarto także 4 kategorie zobowiązań:

 • zobowiązanie realizowane na gruntach ornych obejmujące wymogi: Pakietu 1. lub Pakietu 2. lub Pakietu 3. lub Pakietu 5. lub Pakietu 7. (tzn. upraw rolniczych, upraw warzywnych, upraw zielarskich lub upraw jagodowych lub upraw paszowych – w okresie konwersji i po okresie konwersji) albo
 • zobowiązanie realizowane w ramach upraw trwałych obejmujące wymogi: Pakietu 4.
  lub Pakietu 6. (tzn. podstawowych upraw sadowniczych lub ekstensywnych upraw sadowniczych – w okresie konwersji i po okresie konwersji) albo
 • zobowiązanie realizowane na trwałych użytkach zielonych obejmujące wymogi Pakietu 8. (tzn. trwałych użytków zielonych – w okresie konwersji i po okresie konwersji) albo
 • zobowiązanie w ramach różnych grup upraw obejmujących wymogi Pakietu 9. (tzn. pakietu dla małych gospodarstw).

Kolejny element, o którym trzeba pamiętać, to wymogi dla interwencji Rolnictwo ekologiczne. Kiedy rolnik podejmuje się realizacji zobowiązania ekologicznego, musi wypełniać poniższe wymogi:

 • posiadanie planu działalności ekologicznej,
 • prowadzenie rejestru działalności ekologicznej, który zawiera wykaz działań agrotechnicznych, w tym zastosowania nawozów i wykonania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin oraz wykaz wypasów zwierząt – w przypadku prowadzenia wypasu,
 • wymogi określone dla poszczególnych pakietów w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
 • wymogi dotyczące stosowania nawozów i środków ochrony roślin oraz inne odpowiednie obowiązkowe wymogi ustanowione na mocy prawa krajowego.

Autorzy rozporządzenia wyjaśniają, że poza powyższymi, rolnik jest obowiązany przestrzegać także wymogów określonych przez doradcę rolnośrodowiskowego w planie działalności ekologicznej, dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych, jakie muszą być przeprowadzane w sadach.

Rolą doradcy rolniczego ze specjalizacją rolnośrodowiskową jest w tym przypadku wskazanie, kiedy i jakie zabiegi pielęgnacyjne w ramach Pakietu 4. i 6. powinny być przez rolnika przeprowadzone w sadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro