Ekoschemat: Rolnictwo węglowe. Nowy termin sporządzenia planu nawozowego. Będą także łagodniejsze kary dla rolników - w jakich sytuacjach?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Co musi wiedzieć rolnik zainteresowany ekoschematem rolnictwa węglowego?
Co musi wiedzieć rolnik zainteresowany ekoschematem rolnictwa węglowego? pixabay.com/martinmaricak
Opracowanie i przestrzeganie planu nawozowego ujęte jest w ekoschematach, dokładniej rolnictwie węglowym. Wielu producentów rolnych skarżyło się jednak na problemy w uzyskaniu w odpowiednim terminie badań glebowych. W odpowiedzi na apel Krajowej Rady Izb Rolniczych, resort rolnictwa podjął działania w tym zakresie i wydłużył termin wykonania planu nawozowego. O ile?

Spis treści

Ekoschematy 2023. Więcej czasu na opracowanie planu nawozowego

Zmiana przepisów rozporządzenia ma ułatwić rolnikom dostęp do ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Kluczowe jest wydłużenie terminu opracowania planu nawozowego.

Proponowana zmiana polega na wydłużeniu terminu, do którego powinien być opracowany przez rolnika plan nawozowy – z terminu 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności na 30 września 2023 roku, czytamy w piśmie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cytowanym przez izby.

Jak zapewnia resort, plany nawozowe dla upraw będzie trzeba opracować do 30 września. Rolników czeka też złagodzenie systemu sankcyjnego – w przypadku, gdy plan nie obejmie całości powierzchni gruntów ornych i użytków zielonych, nakładane kary będą mniejsze.

Badania gleb. W których laboratoriach można je zrobić?

Wielu rolników zwracało uwagę na opóźnienia w badaniach gleb, potrzebnych do złożenia planu nawozowego. Resort wyjaśnił, że analizy próbki glebowej nie musi wykonywać laboratorium z akredytacją. Co to oznacza w praktyce? Badaniami mogą zająć się laboratoria okręgowych stacji chemiczno-rolniczych lub inne laboratoria wykonujące badania agrochemiczne gleb, bez konieczności posiadania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji w ww. zakresie.

Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie np. z laboratoriów ośrodków doradztwa rolniczego, które nie posiadają akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, ale są wyposażone i przygotowane do wykonywania analiz gleby na poziomie gwarantującym wiarygodność uzyskanych wyników w odniesieniu do wymagań praktyki, odpowiada ministerstwo w odpowiedzi dla KRIR.

Źródła: KRIR, MRiRW

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera