W tych powiatach już w lutym można nawozić azotem. Aktualna mapa IMGW i kryterium wcześniejszego terminu nawożenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nie wolno nawozić, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, bądź przykryta śniegiem.
Nie wolno nawozić, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, bądź przykryta śniegiem. pixabay.com/Pascvii, IMGW
Na mapie IMGW przybywa gmin, w których temperatura przekracza próg 3 stopni. To znak, że można wcześniej zacząć nawożenie. Rolnicy chcieliby szybciej wyjechać na pola z nawozami azotowymi, zamiast czekać do 1 marca. Taki termin wynika z rozporządzenia w sprawie tzw. programu azotanowego. Rok temu pojawiła się możliwość korzystania z elastycznego terminu nawożenia u progu wiosny, ale pod pewnym warunkiem. Pamiętaj o kryterium wcześniejszego terminu w lutym i sprawdzaj mapę IMGW.

Spis treści

Na mapie IMGW 5 lutego 2024 r. na żółto, czyli z temperaturą powyżej 3 stopni oznaczono całe województwo zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, niemal całe kujawsko-pomorskie, większość dolnośląskiego. Szczegóły z wykazem gmin do pobrania w PDF i aktualna mapa są dostępne na agrometeo.imgw.pl. Prawo pozwala już wjechać na pola z uprawami ozimymi, uprawami trwałymi, wieloletnimi i trwałymi użytkami zielonymi, jednak grząski grunt po mokrych tygodniach już niekoniecznie.

Mapa z 5 lutego 2024 z oznaczonymi powiatami, gdzie temperatura przekroczyła próg 3 stopni.
Mapa z 5 lutego 2024 z oznaczonymi powiatami, gdzie temperatura przekroczyła próg 3 stopni. IMGW

Terminy wiosennego nawożenia azotem na polach

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie tzw. programu azotanowego wprowadziło już w ubiegłym roku kilka zmian. Zgodnie z przepisami nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne można stosować od 1 marca na:

  • gruntach ornych
  • uprawach trwałych
  • uprawach wieloletnich
  • trwałych użytkach zielonych

Od 2023 roku przywołane wyżej rozporządzenie pozwala wcześniej rozpocząć nawożenie azotem, jeśli pogoda na to pozwala, a kluczowa jest temperatura. Poniżej omawiamy wymogi — ile stopni na plusie pozwoli wjechać z nawozem na pole.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie można nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, bądź przykryta śniegiem.

Wcześniejszy termin nawożenia w lutym 2024. Kiedy można?

Ze stosowaniem nawozów nie trzeba czekać do 1 marca, o ile pozwala na to kryterium wcześniejszego terminu nawożenia, a to jak już wspomnieliśmy, jest związane z temperaturą. Jaką? To zależy od uprawy. Wcześniejsze stosowanie nawozów jest możliwe w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli:

  • w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C,
  • a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.

Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C, lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

Gdzie sprawdzić, czy można wcześniej nawozić? Mapa IMGW na agrometeo

Gdzie szukać mapy, która w lutym 2024 będzie wskazywała, w których powiatach już można rozwozić nawozy azotowe? Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 lub 5 stopni, będą publikowane codziennie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego
Instytutu Badawczego agrometeo.imgw.pl

W rozporządzeniu wskazano, że datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 stopni i 5 stopni Celsjusza określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Przyjęto, że chwilą przejścia przez próg 3°C lub 5°C jest osiągnięcie tego kryterium na obszarze stanowiącym 95 proc. powierzchni danego powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera