Europejskie Forum Rolnicze 2019. Już od piątku II edycja imprezy w Jasionce

Oprac. AGW
EFR
1 i 2 marca w Jasionce k. Rzeszowa odbędzie się II Europejskie Forum Rolnicze. Ważnym elementem 2-dniowego spotkania są debaty. Wśród zaplanowanych tematów kwestia stanu i perspektyw rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi.

– Celem naszej debaty w ramach Europejskiego Forum Rolniczego jest nie tylko identyfikacja głównych barier eksportu polskiej żywności, ale także dyskusja o sposobach ich przełamania - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.

- Chcemy skupić się na współpracy z Azją i Afryką z uwagi na fakt, że w przypadku Azji nadal istnieje duży deficyt w handlu, a eksport do krajów afrykańskich ma stosunkowo niewielką wartość. Istotnymi zagadnieniami, które chcielibyśmy poruszyć, są również kwestie związane ze strukturą polskiego eksportu, jak np. niski udział produktów wysoko przetworzonych oraz znaczenie dyplomacji w rozwoju handlu zagranicznego – zapowiada Krzysztof Podhajski.

EFR 2019: 1-2 marca 2019 roku w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce/k. Rzeszowa. Udział w Forum jest bezpłatny, rejestracja zakończyła się 26 lutego.

Od czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej eksport produktów rolno-spożywczych z naszego kraju stale rośnie – od 5,2 mld euro w 2004 r. do 27,3 mld euro w roku 2017. Jak podkreślają organizatorzy Europejskiego Forum Rolniczego, istnieją dalsze możliwości rozwoju eksportu w sektorze rolno-spożywczym, a szczególnie istotną kwestią jest wypracowanie mechanizmów umożliwiających ekspansję na rynki pozaeuropejskie.

Zdaniem Fundacji EFRWP, współorganizatora Forum, podjęcie kompleksowych działań łączących sferę dyplomacji i handlu, umożliwi zwiększenie zainteresowania polskimi produktami rolno-spożywczymi w krajach Azji i Afryki oraz stworzy nowe możliwości dla polskich producentów żywności.

Pierwszy dzień Europejskiego Forum Rolniczego przyniósł nagr...

W obiekcie przewidziana jest ekspozycja nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Swoje produkty i usługi przedstawią, m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń, paliw oraz branży nawozowo-chemicznej, w tym m.in. PKN Orlen (Partner Strategiczny Forum), KWS Polska (Partner Główny Forum) oraz Partnerzy Forum: BASF Polska, SHiUZ Bydgoszcz, Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej, Chemirol, AGRO Ubezpieczenia, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR) oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA. Bronisze oraz PKO Bank Polski. Wśród wystawców Forum znajdą się również, m.in.: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), SatRevolution, Krajowa Spółka Cukrowa S.A., SWIMER, OSM Koło, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz 365FarmNet. Partnerem Technologicznym Forum jest Orange.

Pierwsza debata będzie dotyczyła Wspólnej Polityki Rolnej UE w nowej perspektywie budżetowej z udziałem, m.in. Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – Phila Hogana oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a także przedstawicieli resortów rolnictwa, m.in. z Hiszpanii, Słowacji, Węgier oraz Czech.

Zaproszenie do udziału w EFR przyjął również premier Mateusz Morawiecki. Ma uczestniczyć w rozmowach na temat polityki zrównoważonego rozwoju jako szansy dla wzrostu znaczenia obszarów wiejskich w Polsce. Obok zasiądą Phil Hogan i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Europejskie Forum Rolnicze 2018 w Jasionce. Za nami debata o...

Kolejna debata: „Stan i perspektywy rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi”. Kogo zaproszono do udziału:

  • Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski,
  • dr Czesław Siekierski – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim,
  • Waldemar Dubaniowski – Ambasador RP w Królestwie Tajlandii,
  • Mariusz Lęgowski – Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej,
  • prof. Chinwe Ifejika Speranza z Uniwersytetu w Bernie n(Szwajcaria),
  • Simplice Nouala Fonkou – Przedstawiciel Komisji ds. Rolnictwa Unii Afrykańskiej,
  • Amit Lohani – Prezes Federacji Importerów Indyjskiej Żywności (FIFI),
  • Monika Tyska – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
  • dr Hesham Allam, Szef Nadzoru Centralnej Administracji Zagranicznych Stosunków Rolniczych w Ministerstwie Rolnictwa Egiptu.

Zobacz relację z poprzedniej edycji:

Wideo

Materiał oryginalny: Europejskie Forum Rolnicze 2019. Już od piątku II edycja imprezy w Jasionce - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie