To o miodzie ze sklepu trzeba wiedzieć. Jak rozróżnić sztuczny miód od prawdziwego? Takie ma właściwości

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Sztuczny miód ma zastosowanie w branży kulinarnej, jest tańszy i łatwo dostępny. Czy jednak ma wartości odżywcze? Nie. Jak odróżnić wyrób syntetyczny od prawdziwego pszczelego miodu?
Sztuczny miód ma zastosowanie w branży kulinarnej, jest tańszy i łatwo dostępny. Czy jednak ma wartości odżywcze? Nie. Jak odróżnić wyrób syntetyczny od prawdziwego pszczelego miodu? GettyImages/Sergey Cherevko
W sklepie mnogość słoików z miodami może przyprawić o zawrót głowy. Gryczane, lipowe, akacjowe – rodzaje są różne, nie zawsze jednak możemy trafić na produkt prosto od pszczół. W ofercie pojawiają się miody sztuczne. Jak więc wybrać ten prawdziwy? Warto wybierać sprawdzone pasieki. Dobry miód ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Spis treści

Jakość miodu ma znaczenie. Jak sprawdzić, który jest prawdziwy?

Głównym wyznacznikiem jakości miodu powinna być jego cena. Jeśli widzimy produkt za kilka złotych, możemy być pewni, że jest on sztuczny. Prawdziwy, dobry miód kosztuje do kilkudziesięciu złotych za słoik. Laik powinien też zwrócić uwagę na etykietę, często na niej są wszelkie informacje o rodzaju produktu i pochodzeniu.

Sztuczny miód ma zastosowanie w branży kulinarnej, jest tańszy i łatwo dostępny. Czy jednak ma wartości odżywcze? Nie. Przepaść między nim a naturalnym, gęstym produktem prosto od pszczół jest ogromna.

Jak powstaje miód? Polskie są najlepsze, takie mamy jego rodzaje

– Pszczoły przetwarzają nektar w miód, mieszając go z enzymami, które wytwarzają. Magazynują go w komórkach plastra, gdzie dojrzewa w ściśle kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Gdy miód jest już gotowy, pszczoły zasklepiają komórkę cienką warstwą wosku – informuje Gospodarstwo Pasieczne „Leśny Dwór” ze Szczytna.

W Polsce można znaleźć wiele odmian miodów. Popularne są wielokwiatowe i lipowe, ale wiele osób stawia też na akacjowy, gryczany lub wrzosowy. Każdy z nich charakteryzuje się określoną barwą, a ich paleta jest szeroka. Można znaleźć te blade, jasnozielone, złote lub nawet brunatne.

Najbardziej znane odmiany miodów to m.in.:

  • lipowy,
  • akacjowy,
  • rzepakowy,
  • gryczany,
  • wielokwiatowy,
  • wrzosowy,
  • spadziowy.

Hitem są miody z dodatkami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele pasiek oferuje produkty z maliną, cytryną, czasem nawet z kakao. Mówiąc o dziele pszczół, nie bez znaczenia jest konsystencja.

– W zależności od konsystencji miód może być płynny (patoka), stały (krupiec), kremowany lub plastrowy (dojrzały miód zasklepiony w plastrze pszczelim) – przekazuje Gospodarstwo Pasieczne „Leśny Dwór”.

Pszczelarze przypominają, że można klasyfikować miody ze względu na surowiec. W tym przypadku wyróżniamy kwiatowe (nektarowe), spadziowe oraz mieszane.

Prozdrowotne właściwości miodu. Uwaga, nie lubi on wysokich temperatur!

Eksperci podkreślają, że miód ma dla naszego organizmu istotne znaczenie. Szczególnie ważne są enzymy, które pochodzą od pszczół, a mogą działać antyseptycznie i antyzapalnie. Płynna substancja zawiera dodatkowo szereg witamin i składników mineralnych:

  • może wspomagać w walce z przeziębieniami i chorobami układu oddechowego,
  • wspierać pracę mózgu i serca,
  • a także oczyszczać.

Wielu z nas uwielbia herbatę z miodem, większość popełnia jednak błąd, dodając miód do wrzątku. Warto poczekać, aż napój będzie ostudzony, wtedy dodatek nie straci swoich wartości.

Wybór miodów jest ogromny. Zobacz, na jakie warto zwrócić uwagę!

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera