Henryk Kowalczyk: Praca w rolnictwie jest szczególnie niebezpieczna. Ile osób ulega wypadkom?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kolejna edycja kampanii prewencyjnej KRUS ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. – Bez względu na wielkość produkcji, zdrowie i życie są najważniejsze – podkreślił Kowalczyk.
Kolejna edycja kampanii prewencyjnej KRUS ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. – Bez względu na wielkość produkcji, zdrowie i życie są najważniejsze – podkreślił Kowalczyk. pixabay.com
– Praca z maszynami, zwierzętami, w różnych warunkach atmosferycznych, to wiąże się z ryzykiem – wymienia Henryk Kowalczyk, inaugurując kolejny rok działań prewencyjnych KRUS. W 2022 roku do Kasy wpłynęło 11 649 zgłoszeń wypadków. Nie obyło się bez tych śmiertelnych. To wciąż bardzo dużo, a jednak w ciągu 30 lat ich liczba spadła o 80 procent. Jakim wypadkom najczęściej ulegają rolnicy i na co chorują?

Spis treści

Wypadków w rolnictwie wciąż za dużo, ale sytuacja poprawia się

– Rolnictwo jest dziedziną bardzo trudną, odpowiedzialną. To nie tyle praca, co misja – stwierdził Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, jednocześnie zaznaczył, że praca w rolnictwie jest szczególnie niebezpieczna.

Do czynników ryzyka szef resortu zalicza przede wszystkim pracę z maszynami, zwierzętami, w różnych warunkach atmosferycznych. – Ważne, by tego ryzyka unikać – mówił 9 marca podczas konferencji prasowej dotyczącej programu prewencyjnego Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś. – Czujność i ostrożność jest bardzo istotna.

Przeczytaj też: Tyle wynosi emerytura i renta z KRUS po waloryzacji 2023. Są naliczane na nowych zasadach

Statystyki pokazują znaczny spadek wskaźnika wypadkowości w polskim rolnictwie. Liczba wypadków spadła w ciągu 30 lat funkcjonowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o 80 procent. Prewencja to jedno z kluczowych zadań KRUS.

Henryk Kowalczyk podkreśla, że w bezpiecznej pracy ważne są dwa aspekty: – Warunki pracy, czyli bezpieczne maszyny, obsługa zgodnie z zasadami bhp, osłonami, zabezpieczeniami, by nie było dostępu do ruchomych części maszyn i koncentracja osób, które maszyny obsługują.

Wspomniał o przypadkach najechania na osoby postronne, uczestników prac, wypadkach śmiertelnych i tych, których skutkiem jest inwalidztwo.

Statystyka wypadków w rolnictwie. Lista typów wypadków i chorób zawodowych rolników

Liczba zgłoszonych do KRUS wypadków w 2022 roku jest o 439 (3,6%) niższa od tej sprzed roku, niemniej to nadal 11 649 wypadków, w tym 45 śmiertelnych (tyle samo, co w 2021 r.). Nie każde zgłoszenie zostaje uznane.

Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 10 667 zdarzeń – o 930 (8,0%) mniej niż w poprzednim roku, podaje KRUS.

Wypłacono 8 836 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, tj. o 759 (7,9%) mniej niż w 2021 roku. Wydano 3 051 decyzji odmownych, tj. o 216 (6,6%) mniej niż w 2021 roku.

Najczęstsze typy wypadków, którym ulegają rolnicy:

  • „upadek osób” – 4 343 poszkodowanych, co stanowiło 49,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań;
  • „uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” – 1 127 poszkodowanych, tj. 12,8% wypadków,
  • „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 1 065 poszkodowanych, tj. 12,1% wypadków,
  • „inne zdarzenia” – 774 poszkodowanych, tj. 8,8% wypadków.

- Wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2022 roku wyniósł 8,0 wypadków na 1 000 ubezpieczonych - przekazał Marek Surmacz, wiceprezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jeszcze 30 lat temu było to 25/1000.

Najwyższą wypadkowość odnotowano w minionym roku w województwach:

  • kujawsko-pomorskim (10,1),
  • podlaskim (10,1),
  • pomorskim (9,5),
  • wielkopolskim (9,5)

Do najmniejszej liczby wypadków na 1000 osób dochodziło w województwach: śląskim (4,7) oraz opolskim (5,0).

Choroby zawodowe rolników z boreliozą na czele

Aby choroba rolnika była uznana za chorobę zawodową, musi odpowiadać definicji rolniczej choroby zawodowej, zawartej w artykule 12 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 2022 poz. 933 z późn. zm.).

Ogólnie jest to choroba powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu Pracy. W wykazie widnieje 26 chorób zawodowych.

W 2022 odnotowano:

  • 173 choroby zakaźne (głównie boreliozę),
  • 12 przypadków chorób obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu wywołanych sposobem wykonywania pracy,
  • 6 chorób układu oddechowego,
  • 2 przypadki chorób skóry,
  • 1 przypadek choroby narządu wzroku wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi

Marek Surmacz: – Nasze działania kierujemy do rolników i członków ich rodzin, a celem jest 0 wypadków i chorób zawodowych.

Konferencja ministra Telusa w Skierniewicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie