Ile kosztuje kilogram maku? Bez niego nie ma rogali świętomarcińskich i makowca. Jakie są rodzaje maku?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Do wyrobu makowca używa się niebieskiego maku. Ile kosztuje 1 kg?
Do wyrobu makowca używa się niebieskiego maku. Ile kosztuje 1 kg? Anna Kaczmarz/Polska Press
Bez białego maku nie ma rogali świętomarcińskich, bez niebieskiego kutii czy świątecznego makowca. Nie ma też pysznych słodkich bułeczek na śniadanie. Choć niedoceniany, to okazuje się jednym z ważniejszych składników w piekarnictwie i cukiernictwie. Wyróżniamy kilka rodzajów maku - który nadaje się do użycia w kuchni? Ile kosztuje kilogram maku?

Spis treści

Rodzaje maku. Biały na rogale świętomarcińskie, niebieski do makowca

Cena maku niebieskiego budzi zainteresowanie w kontekście wigilijnej wieczerzy, ale już teraz wielu poszukuje woreczków pełnych tego białego. Wszystko w związku z 11 listopada, który oznacza nie tylko Święto Niepodległości, ale jest też dniem św. Marcina. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich początkowo była znana jedynie w Wielkopolsce, dziś smakiem nadzianych słodkości można się raczyć w całej Polsce.

Zanim jednak przejdziemy do cen, warto wiedzieć, że są różne rodzaje maku. Ziarna można spotkać w formie suchej lub zmielonej. Każdy z nich ma inne wykorzystanie, a także miejsce pochodzenia. Wyróżniamy:

  • mak niebieski – klasyczny, najbardziej znany rodzaj maku, dostępny w większości sklepów, to z niego wyrabia się większość ciast i chlebów,
  • mak biały – wyrafinowany w smaku, nie tak znany, jak ten europejski (niebieski), podstawa masy do rogali świętomarcińskich,
  • mak lekarski – wykorzystywany tylko w lecznictwie,
  • mak polny – roślina znana z polskich pól, używany w kosmetologii.

Mak można spożywać nie tylko w postaci makowca, kutii, łazanek z makiem czy pieczywa posypanego makiem, ale również dodawać np. do jogurtu, musli, owsianki, smoothie czy posypywać nim kanapkę. Najlepiej jest jednak zmielić ziarenka, aby ułatwić przyswajanie składników odżywczych, informuje Monika Góralska, stronazdrowia.pl.

Rogale świętomarcińskie. Co roku zjada się je w ogromnych ilościach

Od ponad 100 lat w Poznaniu nie ma 11 listopada bez rogali świętomarcińskich. Początkowo obrządek był znany tylko w Wielkopolsce, dziś imieniny Marcina świętuje się w całym kraju. W tym dniu zjada się kilkaset ton słodkości.

Powstaniu rogala towarzyszy legenda: Dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie, przekazuje Urząd Miasta Poznań na swojej stronie.

Co ciekawe, nie każdy może wypiekać pełne bakalii rogale. Od 2008 roku produkt wpisany jest na listę regionalnych specjałów (Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej). Cukiernia, która chce wytwarzać i sprzedawać rogale marcińskie musi otrzymać Potwierdzenia Prawa. W praktyce o odpowiedni dokument mogą starać się tylko producenci z wyznaczonych miejsc na terenie Wielkopolski.

Na liście cukierni, które posiadają prawo do produkcji Rogala Świętomarcińskiego 2023, jest 91 podmiotów, podaje Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Ile kosztuje mak? Tyle za kilogram białego lub niebieskiego

Biały mak jest delikatny w smaku i nie wszędzie można go dostać. Ceny oscylują w granicach 20-30 zł/kg. Podobnie płaci się za kilogram popularnego maku niebieskiego. Rok temu klienci w okresie przedświątecznym narzekali na wysokie ceny, które były spowodowane niskimi plonami. W tym roku na stawki mają wpływ m.in. rosnące w każdej branży koszty produkcji. W zależności od sklepu średnio trzeba zapłacić powyżej 20 zł/kg. Mak pakowany jest w woreczki. Nieco taniej wychodzi lokalnie, prosto od rolnika. Oto kilka ofert:

  • Kujawsko-Pomorskie. Mam do sprzedania mak niebieski, odmiany Agat, z mojego gospodarstwa. 12 zł/kg przy zakupie powyżej 50 kg, do 50 kg 15 zł/kg.
  • Lubelskie. Niebieski mak klasy 1 z Czech, pakowany w worki 25 kg, cena za 1 kg - 12,80 zł,
  • Lubelskie. Mak niebieski z tegorocznych zbiorów, 13 zł/kg.
  • Mazowieckie. Czeski mak, cukierniczy, 13 zł/kg przy zakupie worka 25 kg.
od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro