Spis treści
Jeśli lubisz cebulę i chcesz mieć jej jak najwięcej, warto zwrócić uwagę, które rośliny pomogą we wzroście, a które mogą naszej cebuli zaszkodzić. Jej uprawa jest prosta, nie wymaga szczególnych umiejętności.
Jak i kiedy sadzić cebulę?
Cebula lubi wygrzewać się na słońcu, preferuje też przepuszczalną i żyzną glebę. Najlepiej sadzić ją wczesną wiosną, jeszcze w kwietniu. Im później ją posadzimy, tym ryzyko mniejszych plonów się zwiększa. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie cebuli z rozsady, możemy oczekiwać plonu wcześniej o nawet kilka tygodni.
Sadzimy poszczególne cebulki w rzędach oddalonych od siebie o około 30 cm, a około 15 cm pomiędzy cebulkami. Wierzchołki powinny lekko wystawać ponad ziemię, najlepiej wsadzać je na głębokość około 2,5 centymetra.
Cebula ma słabo rozwinięty system korzeniowy, który może zgnić, jeśli będziemy ją przelewać. Można ją podlewać nawet co 2-3 dni, rzadziej, jeśli odpowiednio ściółkujemy glebę. Jeśli nie mamy pewności, czy cebula jest odpowiednio nawodniona, wystarczy sprawdzić ziemię palcem. Wkładamy go na ok. 2 cm i sprawdzamy, czy gleba jest wilgotna.
Należy też pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów, aby nie stłumiły naszych sadzonek. Pomoże w tym ściółkowanie, które również zatrzymuje wilgoć. Na początku sezonu warto nawozić ją nawozem bogatym w azot, jeśli jednak wiemy, że ziemia w naszym ogródku jest bogata w azot, pomijamy ten krok, ponieważ nadmiar azotu również może zniszczyć nasz plon.
Tych roślin nie sadź obok cebuli
Chociaż cebula jest bardzo towarzyskim warzywem, nie polubi się z każdą rośliną. Towarzystwa kilku warto szczególnie unikać.
- Rośliny strączkowe – cebula i fasola do siebie nie pasują. Głównie dlatego, że cebula wydziela substancję chemiczną, która zabija dobre bakterie w korzeniach fasoli, a to zahamuje jej wzrost, a nawet doprowadzi do obumarcia rośliny. Poza fasolą unikamy też groszku, lucerny, koniczyny, czy łubinu. Można natomiast posadzić cebuli w ziemi, w której rosły wcześniej rośliny strączkowe, które wiążą glebę za pomocą azotu.
- Szałwia – może nie jest dla cebuli najgorszym towarzystwem, ale wymaga innych warunków, więc jeśli zaczniemy dbać o jedną roślinę, uprawa drugiej może skończyć się niepowodzeniem. Te dwie rośliny lepiej jest trzymać z daleka od siebie.
- Szparagi – chodzi o to, że cebula i szparagi konkurują ze sobą o te same składniki odżywcze, więc jeśli nie będziemy tego monitorować, obie rośliny mogą skończyć z marnym plonem. Szparagi potrzebują czasu, żeby się zadomowić, więc zbieranie cebuli może im przeszkadzać.
Najlepsze towarzystwo dla cebuli w ogrodzie
Cebula potrzebuje pełnego słońca i nie lubi, jeśli jakaś roślina okrywa ją cieniem. Niezbędna jest przepuszczalna gleba, warto też pamiętać, że zbyt mokra gleba może spowodować, że cebula zgnije.
Te warzywa są zdecydowanie najlepszym towarzystwem dla cebuli, dzięki nim będą rosły zdrowo i doczekamy się wspaniałych plonów.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?