Jesień to czas chryzantem. Do ogrodu, na balkon lub na cmentarz. Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować delikatne kwiaty?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jesienią najchętniej wybieramy chryzantemy. Jak dbać o te rośliny?
Jesienią najchętniej wybieramy chryzantemy. Jak dbać o te rośliny? Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Chryzantemy to jedne z popularniejszych jesiennych kwiatów. W szczególności kojarzą się z przypadającymi 1 listopada i 2 listopada uroczystościami – Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami. Co powinniśmy wiedzieć o tych roślinach?

Spis treści

Drobnokwiatowe i wielokwiatowe, o różnych barwach, pochodzące z rodziny astrowatych. Chryzantemy doskonale sprawdzają się w ogrodzie, na stole w salonie, są także ozdobą nagrobków w okresie zbliżającego się Święta Zmarłych.

Chryzantemy - symbol radości

Kwiaty symbolizują odrodzenie i radość, dlatego tak chętnie wybieramy je do swojego otoczenia. Uprawa odmian nie jest też wymagająca, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać niskie temperatury.

Najczęściej hodowane chryzantemy są koloru:

  • żółtego,
  • czerwonego,
  • białego,
  • pomarańczowego,
  • różowego.

Sadzenie chryzantem

Chryzantemy potrzebują dużo słońca, żyznej gleby i ochrony przed wiatrem. Warto posadzić je wiosną tak, aby jesienią móc się cieszyć z kolorowych kwiatów. Maj i czerwiec to najlepsze miesiące. Gleba powinna być zasadowa i wzbogacona kompostem. Na glebach kwaśnych kwiaty mogą się nie przyjąć.

Stosowanie nawozów i pielenie pomogą przetrwać okres rozrostu roślin. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu, ale w umiarkowanych ilościach. Przelanie ziemi będzie powodowało gnicie korzeni i roślin. Wielu ogrodników przypomina o zabiegu uszczykiwania czubków, dzięki temu roślina wyrośnie równa i atrakcyjna.

Chryzantemy – cięte, gruntowe, w doniczkach

Cięte kwiaty pięknie wyglądają w wazonie, jednak większość wybiera doniczkowe chryzantemy. Mogą one ozdobić balkony, tarasy, a w okresie 1-2 listopada nagrobki naszych bliskich. Kwiaty mogą przezimować, potrzebują jednak ochrony. Opryskiwanie ekologicznymi środkami, okrycie igliwiem – te zabiegi zmniejszą wrażliwość gruntowych roślin na niskie temperatury. Wyjątkowe odporne na mróz są odmiany drobnokwiatowe. Z kolei doniczki na zimne okresy warto przenieść w cieplejsze miejsce, gdzie temperatura sięga 15 stopni Celsjusza.

Po przekwitnięciu możemy do ogrodu przenieść chryzantemy, jakie postawiliśmy 1 listopada na grobach. Dotyczy to tylko tych drobnokwiatowych, samokrzewiących. Jedynie one nadają się do uprawy w gruncie jako byliny. Wytrzymują lekki mróz (do -5°C), pod warunkiem że zostaną okryte warstwą kory. Wiosną korę należy usunąć, a wyschnięte pędy poobcinać przy samej ziemi. Kwiaty pojawią się już w lipcu i sierpniu w zależności od odmiany, czytamy na portalu regiodom.pl.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro