Spis treści
Drobnokwiatowe i wielokwiatowe, o różnych barwach, pochodzące z rodziny astrowatych. Chryzantemy doskonale sprawdzają się w ogrodzie, na stole w salonie, są także ozdobą nagrobków w okresie zbliżającego się Święta Zmarłych.
Chryzantemy - symbol radości
Kwiaty symbolizują odrodzenie i radość, dlatego tak chętnie wybieramy je do swojego otoczenia. Uprawa odmian nie jest też wymagająca, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać niskie temperatury.
Najczęściej hodowane chryzantemy są koloru:
- żółtego,
- czerwonego,
- białego,
- pomarańczowego,
- różowego.
Sadzenie chryzantem
Chryzantemy potrzebują dużo słońca, żyznej gleby i ochrony przed wiatrem. Warto posadzić je wiosną tak, aby jesienią móc się cieszyć z kolorowych kwiatów. Maj i czerwiec to najlepsze miesiące. Gleba powinna być zasadowa i wzbogacona kompostem. Na glebach kwaśnych kwiaty mogą się nie przyjąć.
Stosowanie nawozów i pielenie pomogą przetrwać okres rozrostu roślin. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu, ale w umiarkowanych ilościach. Przelanie ziemi będzie powodowało gnicie korzeni i roślin. Wielu ogrodników przypomina o zabiegu uszczykiwania czubków, dzięki temu roślina wyrośnie równa i atrakcyjna.
Chryzantemy – cięte, gruntowe, w doniczkach
Cięte kwiaty pięknie wyglądają w wazonie, jednak większość wybiera doniczkowe chryzantemy. Mogą one ozdobić balkony, tarasy, a w okresie 1-2 listopada nagrobki naszych bliskich. Kwiaty mogą przezimować, potrzebują jednak ochrony. Opryskiwanie ekologicznymi środkami, okrycie igliwiem – te zabiegi zmniejszą wrażliwość gruntowych roślin na niskie temperatury. Wyjątkowe odporne na mróz są odmiany drobnokwiatowe. Z kolei doniczki na zimne okresy warto przenieść w cieplejsze miejsce, gdzie temperatura sięga 15 stopni Celsjusza.
Po przekwitnięciu możemy do ogrodu przenieść chryzantemy, jakie postawiliśmy 1 listopada na grobach. Dotyczy to tylko tych drobnokwiatowych, samokrzewiących. Jedynie one nadają się do uprawy w gruncie jako byliny. Wytrzymują lekki mróz (do -5°C), pod warunkiem że zostaną okryte warstwą kory. Wiosną korę należy usunąć, a wyschnięte pędy poobcinać przy samej ziemi. Kwiaty pojawią się już w lipcu i sierpniu w zależności od odmiany, czytamy na portalu regiodom.pl.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?