Spis treści
Kwitnąca leszczyna zapowiada początek wiosny
Kwitnieniu leszczyny, które przy sprzyjających warunkach rozpoczyna się w lutym, przyjrzała się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Eksperci tej instytucji wspominają, że niektórzy fenolodzy uważają czas zakwitu tego krzewu za początek przedwiośnia.
Również w podziale na fenologiczne pory roku kwitnienie leszczyny odczytuje się jako początek wiosny. Podział na fenologiczne pory roku opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju, wykorzystuje się również kryterium zachowania zwierząt (pora godów, zapadanie w sen zimowy i in.), wspomina o tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za początek wiosny uważa się moment kwitnienia wspomnianej leszczyny, a także wierzby iwa czy przylaszczki.
Kotki zwisające z drzewa, czyli kwiatostany leszczyny
Te charakterystyczne zwisające, kotkowate kwiatostany to kwiaty męskie. Są wyraźnymi znakami przyrody, że zaczyna się nowy sezon. PIORIN podaje, że zawiązują się już latem poprzedniego roku, a w czasie kwitnienia pylą bardzo obficie na żółto. Zauważyli to z pewnością ci, którzy otarli się o leszczynę albo zaparkowali samochód w jej pobliżu.
Dla kotków leszczyny znaleziono szereg zastosowań, a to dlatego, że są bogate w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole, o czym więcej pisze serwis Strona Zdrowia.
Kwiaty żeńskie są mniej znane, bo mniej okazałe. Niepozorne, ukryte są w pąkach, a na zewnątrz wystają tylko niewielkie, czerwono-różowe znamiona słupków.
To z leszczyny pochodzą orzechy laskowe, czyi orzechy jednonasienne, bezbielmowe. W uprawie spotyka się szereg odmian i mieszańców uprawnych leszczyny, zarówno ozdobnych jak i sadowniczych, wskazuje PIORIN i to tego względu interes esuje się tą rośliną.
Leszczyna pod okiem inspekcji ochrony roślin
Leszczyna jest rośliną żywicielską dla agrofagów kwarantannowych, czyli organizmów podlegających obowiązkowi zwalczania.
W ramach prowadzonego nadzoru inspektorzy PIORiN przeprowadzają w sezonie wegetacji lustracje roślin leszczyny w uprawach, ogrodach, zieleni miejskiej, czy punktach obrotu materiałem roślinnym pod kątem obecności tych agrofagów.
Wspomniane agrofagi kwarantannowe to:
- Anisogramma anomala – grzyb, który występuje tylko w Ameryce Północnej (Kanada, USA), ale ze względu na odpowiednie warunki ekoklimatyczne i obecność roślin żywicielskich po potencjalnym zawleczeniu z porażonym materiałem roślinnym, może zadomowić się również w Europie, w tym także w Polsce.
- Anoplophora chinensis – chrząszcz występujący w Azji, a w Europie także w Chorwacji, Francji, Turcji i we Włoszech. Może być przeniesiony wraz z materiałem szkółkarskim i ciętymi gałęziami gatunków żywicielskich oraz drewnem drzew liściastych, wliczając w to drewniany materiał opakowaniowy.
Źródło: Facebook/PIORIN