Kiedy siać bób? Na wiosnę odwdzięczy się dorodnymi zbiorami i pysznym smakiem. Zobacz, co warto posiać obok, a czego unikać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Uprawą bobu może się zająć każdy.
Uprawą bobu może się zająć każdy. pixabay.com/chrisreadingfoto
Strączki coraz częściej lądują na naszych talerzach, jednym ze znanych i lubianych warzyw jest bób. Okazuje się, że uprawa nie jest trudna. Kiedy wysiać nasiona do gruntu? Jakie rośliny warto mieć w pobliżu?

Spis treści

Marzec to idealny miesiąc na wysiew bobu

Bób to doskonała przekąska, ale także baza sycącego dania. Zielone strączki, przypominające nieco nerki, dostarczają mnóstwo białka, błonnika, wapnia i kwasu foliowego. Większość spożywa go po obróbce cieplnej, zdarzają się jednak zwolennicy surowej wersji młodego warzywa, pisaliśmy na strefaagro.pl.

Bób z rozsady można siać wcześniej, jeśli jednak zdecydujemy się na wysiew nasion do gruntu, najlepiej zrobić to w marcu i w pierwszej połowie kwietnia. Niektórzy decydują się na umieszczenie nasion na początku maja, ale wtedy plon nie będzie tak obfity, jak przy wcześniejszym działaniu. W przypadku wysiewu bobu w tunelu lub szklarni, dobrze jest to zrobić również na początku marca.

Jak wskazuje Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, optymalnym terminem siewu bobu jest okres od 3 marca do 2 kwietnia, a ilość wysiewu na hektar powinna wynieść 100-300 kg.

Uprawa bobu. O czym trzeba pamiętać?

Bób nie jest rośliną wymagającą, jeśli chodzi o uprawę. Potrzebuje słonecznego miejsca, ciężkiej i wilgotnej ziemi, najlepiej z pH 6-7. Szczególnie poleca się podłoże gliniaste. Na innych glebach warto wcześniej nawozić je np. obornikiem. Jeśli jednak rosły tam wcześniej inne strączki, bób może się nie przyjąć.

Niektórzy moczą nasiona bobu przed wysiewem. Dołki powinny mieć maksymalnie 5 cm głębokości, można umieszczać je punktowo lub w małych gniazdach. Odległość między rzędami uprawy bobu to minimum 30 cm.

Zielone strączki uważane są za mrozoodporne, jednak gdy temperatura w wyniku przymrozków może znacznie spaść i przekroczyć -6/-7 stopni Celsjusza, dobrze okryć uprawę agrowłókniną. Bób, który już zacznie wzrastać, trzeba nawadniać, od czasu do czasu spulchnić jego glebę, nie trzeba go z kolei nawozić azotem.

Sąsiedztwo bobu. Uważaj, jak siejesz

Uprawa współrzędna jest korzystna, ale trzeba pamiętać, jakich roślin nie łączyć. Niektóre wpłyną na siebie pozytywnie, niektóre będą hamować swój wzrost. W pobliżu bobu należy posiać:

  • rośliny kapustne,
  • ziemniaki.

Warto też postawić na miododajne kwiaty, które zwiększą odporność na wszelkie choroby. Z kolei obok bobu nie siejemy:

  • innych strączków – fasoli, grochu,
  • pora,
  • buraków,
  • pomidorów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera