Spis treści
Marzec, szczególnie druga połowa, to czas, gdy część warzyw należy już wysiać do gruntu. Niektóre będą gotowe do spożycia dość szybko, bo w kwietniu, na część trzeba poczekać do maja. Wśród roślin odpornych na zimno, jest szpinak. Kiedy go siać i jak dbać o uprawę?
Szpinak z korzyścią dla zdrowia
O tym, że szpinak to bomba witaminowa, wie prawie każdy z nas. Dostarcza cennych składników odżywczych, wspiera wzrok i pomaga obniżać ciśnienie krwi. Szczególnie przyszłe mamy powinny sięgać po dania ze szpinakiem, ma mnóstwo żelaza i kwasu foliowego. Warto jednak pamiętać, że liście nie są dla każdego.
Powinny je w ograniczać osoby chore na kamicę nerkową. Szpinak to warzywo bogate w szczawiany, z których powstają złogi w postaci kryształów, czytamy na stronazdrowia.pl.
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zmniejszyć spożycie produktu do minimum raz w tygodniu.
Termin siewu szpinaku. O tych datach pamiętaj
W przypadku szpinaku czas wysiewu jest ważny dla plonów. W okresie wiosennym należy umieścić nasiona w ziemi na przełomie marca i kwietnia, latem korzystny jest sierpień – tu trzeba jednak rozróżnić początek i koniec miesiąca.
Wysiewając szpinak wczesną wiosną, zbiory będzie można przeprowadzić w maju i czerwcu. Późniejsze terminy, czyli początek i koniec sierpnia, skutkują plonami w kolejności – październik/listopad oraz kwiecień/maj następnego roku. Amatorzy upraw powinni zwrócić uwagę na warunki pogodowe, zwłaszcza we wczesnym terminie marcowym.
Zbyt wczesne wysiewy w zimną ziemię bardzo często kończą się marnymi wschodami lub gniciem nasion, informuje Polski Związek Działkowców.
Jak uprawiać szpinak? Oto wskazówki
Nasiona szpinaku umieszcza się w dołkach o maksymalnej głębokości 2 cm. Niektórzy moczą je wcześniej w wodzie, co ma przyspieszyć kiełkowanie. Najlepiej zachować odległości 4 cm, z kolei między rzędami dobrze mieć co najmniej 18-20 cm przestrzeni.
TIP: Szpinak można też uprawiać na balkonie – w głębokich donicach.
Aby uzyskać dorodne liście szpinaku, trzeba regularnie nawadniać wzrastającą roślinę i sprawdzać, czy nie zaatakowały jej choroby. Najlepiej, aby wysiew przeprowadzić na podłożu, które wcześniej zostało nawożone i odchwaszczone.
Rośliny te kiełkują w temperaturze kilku stopni powyżej zera, a optymalną temperaturą dla wzrostu to 15-18°C, dodaje PZD.
Źródło: PZD
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?