Kiedy siać jarmuż? Zobacz odpowiedni termin. Uprawa nie jest trudna. Jakie warzywa warto mieć obok, a jakich unikać w sąsiedztwie?

Katarzyna Zawada
Warto mieć jarmuż w swoim warzywniku.
Warto mieć jarmuż w swoim warzywniku. pixabay.com/ulleo
Wielu z nas z utęsknieniem czeka na nowalijki. Smak świeżych warzyw będzie można poczuć już za miesiąc, dwa. Można je kupić na bazarku, w sklepie lub zasiać samemu. Aby jednak cieszyć się własnym warzywnikiem, trzeba pamiętać o terminach siewu. Kiedy wysiać jarmuż i kiedy spodziewać się plonów? Czy pojawi się tak szybko, jak rzodkiewka lub szpinak?

Spis treści

Jarmuż na zdrowie

Wśród warzyw, które można wysiać wiosną, należy jarmuż. Co roku przybywa smakoszy kapustowatej rośliny. Można ją wykorzystać w koktajlach, sałatkach, pesto, a nawet w chipsach. Ma niewiele kalorii, łatwo się ją uprawia, wśród odmian można znaleźć te zielone lub fioletowe.

Jarmuż obfituje w witaminę B3, która wchodzi w skład osłonek mielinowych ochraniających komórki nerwowe. Natomiast zawartość magnezu sprawia, że liście tej rośliny wspierają pamięć i koncentrację, a także zmniejszają ryzyko powstawania drgawek, czytamy na Stronie Zdrowia.

Karbowane liście początkowo można wziąć za chwast lub roślinę ogrodową, jest to jednak warzywo, które świetnie sprawdzi się w kuchni. Co więcej, plonuje dość długo, dzięki czemu smakiem można cieszyć się przez wiele miesięcy.

Termin siewu jarmużu. Od razu do gruntu?

Choć można siać prosto do ziemi, najlepiej jednak uprawiać jarmuż z rozsady. Termin siewu przypada od połowy maja do połowy czerwca, dopiero później przesadza się go do gruntu. Niektóre odmiany można jednak wysiać już w kwietniu. Roślina osiąga spore rozmiary, dlatego trzeba dobrze rozplanować miejsce w warzywniku, a także odległości między sadzonkami.

Jarmuż lubi nasłonecznione stanowiska i żyzną glebę. Najlepiej wybrać ziemie gliniaste o pH 7. Ze względu na ryzyko chorób, dobrze jest, aby wcześniej nie rosły tam inne warzywa kapustne.

Najpierw nasiona jarmużu umieszcza się w doniczkach lub skrzyniach, na głębokość maksymalnie 1,5 cm. Jeśli chcemy uzyskać obfite plony rośliny, lepiej wybrać skrzynki, doniczki wskazane są, gdy potrzeba nam kilku roślin na własne potrzeby. Gęste siewy trzeba potem pikować.

Rozsady osiągają najczęściej 10 cm wysokości, wtedy należy je przesadzić do gruntu w rozstawie 50x50 cm. Ten etap najlepiej wykonać do połowy lipca. Późniejsze plony wczesnojesienne można zbierać nawet do wiosny, jarmuż jest odporny na mróz.

Zbiera się zawsze najstarsze, dolne liście jarmużu – ciemniejsze, bogatsze w witaminy i mikroelementy. Zbiór trwa nawet przez całą zimę, a wiosną – niespodzianka – z dolnej części łodyg wybijają młode pędy. Bo jarmuż to roślina dwuletnia. W drugim roku kwitnie, czytamy w serwisie RegioDom.

Ogrodnicy muszą pamiętać o regularnym podlewaniu, roślina potrzebuje znacznych ilości wody, przy siewie warto też spulchnić glebę.

Te warzywa posiej obok jarmużu

Dobre sąsiedztwo to podstawa udanych zbiorów. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić uprawę współrzędną, tj. co siać obok, a czego nie.

Sąsiadami jarmużu z pewnością mogą być:

  • cebula,
  • sałata,
  • marchew,
  • pomidor,
  • szpinak,
  • koper.

Jarmuż nie polubi się za to z:

  • innymi warzywami kapustnymi.
od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro