Konsumenci zwracają uwagę na to skąd pochodzą owoce i warzywa. Są bardziej świadomi

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kraj pochodzenia owoców i warzyw
Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kraj pochodzenia owoców i warzyw Obraz Jerzy Górecki z Pixabay
Udostępnij:
Osoby kupujące żywność są coraz bardziej świadome swoich praw i wiedzą coraz więcej na temat jakości oraz znakowania towarów. A kontrolą żywności zajmuje się wreszcie jedna inspekcja. I to się sprawdziło.

- Te ziemniaki nie mogły wyrosnąć w dwóch krajach jednocześnie - klient bydgoskiego dyskontu spożywczego zwraca uwagę pracownicy sklepu. Pokazuje na etykietę na której wypisano Polskę i Egipt (jeden z krajów powinien być zaznaczony) . Sprzedawczyni tłumaczy, że to przeoczenie, zaraz to poprawią, bo ziemniaki są na pewno z Polski.

Dlaczego latem powinniśmy dbać o odporność?

- Świadomość konsumentów wzrosła - ocenia Waldemar Sieńko, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. - Coraz częściej zwracają uwagę na przykład na informacje dotyczące sprzedawanych owoców i warzyw, m.in. na kraj pochodzenia. Jeżeli chodzi o jakość kupowanych towarów to najwięcej uwag konsumentów dotyczy produktów mlecznych i mięsnych.

Kontrolują żywność na każdym etapie

Inspektor przypomina, że 1 lipca 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 285). Wprowadziła ona istotne zmiany w funkcjonowaniu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, po połączeniu z niektórymi zadaniami Inspekcji Handlowej (w aspekcie kontroli żywności).

To też może Cię zainteresować

Zatem od roku zadaniem IJHARS jest przede wszystkim kontrola żywności na każdym etapie obrotu handlowego tj. produkcja, obrót detaliczny, import.

Wycofali przetwory mleczne

Waldemar Sieńko zauważa:- Zapisy tej ustawy dały m.in. możliwość wojewódzkiemu inspektorowi - w drodze decyzji - nakazania „w punktach sprzedaży należących do podmiotu kontrolowanego wycofanie z obrotu całej partii artykułu rolno-spożywczego zafałszowanego, jeżeli stwierdzony rodzaj nieprawidłowości odnosi się do całej partii produkcyjnej artykułu rolno-spożywczego”. I my już z tej możliwości raz skorzystaliśmy! Decyzja dotyczyła wycofania pewnej partii przetworów mlecznych.

Jego zdaniem te zmiany pozwoliły inspekcji na szybsze, sprawniejsze działanie.

Ta inspekcja zajmuje się jakością żywności: Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy. Znajduje się przy ul. Hetmańskiej 28, tel.: 52 322 87 10 (w dni robocze, w godz.: 7.30-15.30), e-mail: wibydgoszcz@ijhars.gov.pl

Przypomnijmy, że do 1 lipca 2020 roku konsumenci, którzy mieli zastrzeżenia do jakości żywności w sklepach, zgłaszali je do Inspekcji Handlowej.

To też może Cię zainteresować

- Większość konsumentów już wie o zmianach, a jeśli ktoś jeszcze zwraca się do nas, to przekazujemy sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - mówi Luiza Chmielewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Konsumenci zwracają uwagę na to skąd pochodzą owoce i warzywa. Są bardziej świadomi - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie