Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych? Na te cechy koniecznie zwróć uwagę. Sezon niedługo się rozpocznie

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wysyp gruntowych krajowych truskawek nastąpi w czerwcu, na razie do sprzedaży trafiają pierwsze szklarnowe.
Wysyp gruntowych krajowych truskawek nastąpi w czerwcu, na razie do sprzedaży trafiają pierwsze szklarnowe. Aneta Źurek/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Sezon na truskawki jeszcze na dobre się nie rozpoczął, ale warto znać zawczasu odpowiedź na pytanie: jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych. Gdy rozpocznie się boom na te owoce, bardzo łatwo o pomyłkę rodzimych truskawek z tymi z importu. Na jakie cechy zwrócić uwagę przy kupnie truskawek?

Spis treści

Sezon na truskawki 2024. Szczyt przypadnie na czerwiec

Rozkwit sezonu truskawkowego rozpocznie się w czerwcu. Do tego czasu większość sprzedawanych truskawek pochodzić będzie z tuneli lub spod osłon. Wysyp gruntowych przypada na pierwsze letnie miesiące. Warto wiedzieć, że przez cały sezon na rynku będą także sprzedawane owoce z importu.

Pierwsze polskie truskawki w sprzedaży. Jakie są ceny?

Jedna z sieci poinformowała, że do sprzedaży trafiły pierwsze polskie truskawki ze szklarni. Za opakowanie 250 g odmiany Malling Centenary zapłacimy 10,49 zł, co daje niecałe 42 zł za kilogram. To początek sezonu, więc cena będzie wygórowana. W hurcie jeszcze nie widać ofert.

Na problem importowanych owoców zwraca się uwagę od lat. Często europejskie truskawki są przesypywane do łubianek i sprzedawane jako polskie. Działania w tym zakresie podejmował nawet resort rolnictwa, kierując kontrole do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych?

Na rynku można znaleźć wiele odmian truskawek, różnią się smakiem i intensywnością koloru. Na pierwszy rzut oka konsument może mieć problem ze sprawdzeniem pochodzenia produktu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zacznie się sezon, szczególnie na te gruntowe. Na bazarach najczęściej truskawki sprzedaje się na kilogramy lub w łubiankach. Nie znajdziemy naklejek lub oznaczeń, musimy zaufać sprzedawcy. Polskie to polskie, z takiego założenia wychodzi większość z nas.

Istnieje jednak kilka sposobów na zidentyfikowanie truskawek. W przypadku pakowanych owoców musi pojawić się odpowiednie oznaczenie. Na etykiecie podany jest kraj pochodzenia, co pozwala zweryfikować, czy produkt rzeczywiście pochodzi z krajowych plantacji.

Na bazarkach, gdzie truskawki leżą luzem, potrzebna jest już wiedza. Kilka szczegółów pozwoli nam rozróżnić, czy truskawka jest polska, czy też zagraniczna. Plantatorzy zgodnie twierdzą, że prawdę powie nam… szypułka. Krajowe owoce po zerwaniu trafiają na handel, będą wyglądały zdrowo, ich szypułki będą zielone. Importowane produkty muszą przebyć dłuższą drogę, mimo odpowiednich warunków transportu, będą wyglądały na nieco sfatygowane i suche.

O pochodzeniu świadczy też góra owocu i jego kolor. Jeśli truskawka jest dojrzała, zazwyczaj przylega do szypułki i po całości jest czerwona. Gdy została zerwana za wcześnie, np. w celu transportu, odcinek między ogonkiem a środkiem może być blady. Nie bez znaczenia jest zapach. Importowane owoce nie są tak intensywne w aromacie, jak te polskie.

Warto patrzeć również na kształt i rozmiar. Krajowe truskawki nie są idealne, mają różne kształty i ich odcień nie jest intensywny. Najczęściej przypominają serca lub stożki. Importowane są z kolei dużo większe, twardsze, bardziej podłużne, foremne i mocno czerwone.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera