Nowe polskie odmiany owoców. Na liście m.in. malina Poranek, wiśnia Granda i morela Bella. Na czym polega ich przewaga?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sentyment często decyduje o wyborze starych, tradycyjnych odmian. Jednak rynek cały czas się rozwija i szuka nowości, a także konkretnych cech owoców. Nowe odmiany prezentuje m.in. Instytut Ogrodnictwa. Sprawdzamy, czym wyróżniają się nowoczesne odmiany malin, jabłoni, truskawek lub moreli i świdośliwy.

Spis treści

Bez względu na to, czy mówimy o dużej rolniczej plantacji, przydomowym sadzie czy niewielkiej działce, przychodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję o odmianie owoców, które chcemy uprawiać. Wybór rośnie wraz z powstawaniem nowym odmian.

Czy Poranek zastąpi Polkę? Nowa odmiana malin

Plantatorzy są zainteresowani nowymi odmianami malin, zwłaszcza tych jesiennych, które owocują na pędach jednorocznych.

Największa krajowa produkcja malin skupia się w województwie lubelskim, jednak w przydomowych ogródkach chętnie sadzimy je w całej Polsce.
Największa krajowa produkcja malin skupia się w województwie lubelskim, jednak w przydomowych ogródkach chętnie sadzimy je w całej Polsce. Agata Wodzień-Nowak, zdjęcie ilustracyjne

„Poszukiwane są takie kreacje, które mogłyby zastąpić odmianę Polka”, wskazuje Instytut Ogrodnictwa - PIB, który podaje swoją propozycję, wyhodowaną w Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej, odmianę Poranek.

Czym się charakteryzuje malina Poranek?

  • Poranek ma atrakcyjne, duże i bardzo duże owoce.
  • Maliny tej odmiany są stożkowate, jasnoczerwone, jędrne, o średnim połysku.
  • Nie mają tendencji do ciemnienia po zbiorze.
  • Krzew Poranka charakteryzuje się dużą liczbą pędów.

Instytut przeprowadził doświadczenie porównawcze plonu ogólnego. Z poletka z odmianą Poranek wyniósł 7,65 kg, podczas gdy w przypadku Polki było to 6,98 kg/ poletko. Poranek jest określona jako odmiana o średnim terminie dojrzewania owoców.

Odporna odmiana truskawek Grandarosa

Jedną z nowszych polskich odmian truskawki jest odmiana Grandarosa. Można ją wykorzystywać w uprawie wielkotowarowej w gruncie, na przyspieszony zbiór owoców pod osłonami, sprawdzi się również w uprawie bezglebowej na rynnach pod wysokimi osłonami.

  • Grandarosa otrzymana została ze skrzyżowania odmian Granda i Camarosa.
  • Jest odmianą dość plenną, o średniowczesnej porze dojrzewania owoców.
  • Owoce są duże i bardzo duże, stożkowate i szerokostożkowate, pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o bardzo silnym połysku.
  • Owoce określono jako aromatyczne, słodkie i bardzo smaczne.

Owoce tej odmiany są wyjątkowo jędrne, mało podatne na gnicie i wytrzymałe na odgniecenia. Odmiana wytwarza dość liczne rozłogi.

Nie bez znaczenia są ich zdrowotność. Truskawki Grandarosa są mało podatne na białą i czerwoną plamistość liści, a także na mączniaka prawdziwego truskawki.

„Jednakże, uprawiane na polach zainfekowanych przez grzyby powodujące choroby systemu korzeniowego, mogą wykazywać objawy niewielkiego porażenia. Wieloletnie badania i obserwacje tej odmiany, prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa wykazały, że rośliny są wytrzymałe na niskie ujemne temperatury”.

Odmiana jest chroniona wyłącznym prawem na terenie Unii Europejskiej do 31.12.2040 r.

Ligol Red, czyli jabłka z purpurowoczerwonym rumieńcem

Lubimy jabłonie starych odmian, jednak i nowym warto dać szansę. Jedną z takich nowszych propozycji na polskim rynku jest odmiana Ligol Red. Instytut Ogrodnictwa dodaje, że w ofercie szkółek jest dostępny już od kilku sezonów. Sprawdza się przede wszystkim w sadach towarowych. Ogrodnicy mówią o tej odpornej na mróz odmianie - mutant, znaleziony w podgrójeckim sadzie przez Pawła i Marka Przybytniaków, ale właścicielem odmiany jest Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

Odmiana została odwirusowana w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach. Licencje na rozmnażanie ‘Ligol Red’ posiada kilka krajowych szkółek.

  • Skórka – zielona, gładka, bez ordzawień, z połyskiem, z lekkim woskowym nalotem – jest praktycznie w całości pokryta purpurowoczerwonym rumieńcem.
  • Miąższ jest kremowy z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, bardzo jędrny, soczysty z lekkim aromatem, słodko-kwaskowaty.
  • Drzewa w sadzie są średnio podatne na parcha jabłoni i mączniaka, wykazują podatność na zarazę ogniową.
  • Wymaga przerzedzania zawiązków oraz corocznego cięcia, aby uniknąć zjawiska przemiennego owocowania.
Sady jabłoniowe zajmują największą powierzchnię ze wszystkich plantacji owocowych w Polsce.
Sady jabłoniowe zajmują największą powierzchnię ze wszystkich plantacji owocowych w Polsce. pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Odmiana chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 2.03.2042 r

Nowa świdośliwa Amela dla szkółkarzy i plantatorów

Świdośliwa nie jest (jeszcze?) szczególnie popularna w Polsce, ale to może się zmienić. Nazywa się ją także słodką aronią czy borówką kanadyjską. W Instytucie Ogrodnictwa – PIB wyhodowano nową odmianę świdośliwy – Amela, która uzupełnia dotychczasowy asortyment odmian zagranicznych.

  • Na plantacji produkcyjnej osiągają 1,5-3,0 m wysokości.
  • Rośliny wytwarzają pędy (odrosty) u nasady.
  • Termin owocowania przypada na koniec czerwca i początek lipca.
  • Owoce są kuliste, przeważnie ciemnogranatowe lub niebiesko-granatowe z nalotem, słodkie, soczyste.

Nowa odmiana wyhodowana w polskim Instytucie to propozycja zarówno dla szkółkarzy, jak i dla sadowników, którzy już zajęli się, np. przetwarzaniem owoców we własnym gospodarstwie lub sprzedają produkowane owoce w ramach, np. rolniczego handlu detalicznego.

Zastosowanie świdośliwy
Można wykorzystać jako owoce deserowe, choć głównie mają zastosowanie w przemyśle przetwórczym, zamrażalniczym,
piekarnictwie itp. W domu owoce świdośliwy służą do wyrobu soków,
dżemów, konfitur, nalewek i ciast.
pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zdaniem dr. hab. Stanisława Pluty (prof. IO), hodowcy świdośliwy Amela, wdrożenie świdośliwy do towarowej uprawy w Polsce umożliwi pełniejsze wykorzystanie kombajnów porzeczkowych, a przemysłowi przetwórczemu pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie kampanii przetwórczej i lepsze zagospodarowywanie owoców jagodowych.

Odmiana moreli do uprawy w Polsce

Morele w Polsce nie zawsze się udają ze względu na warunki klimatyczne. Dlatego hodowla prowadzona w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach była nastawiona na uzyskanie odmian, które są wytrzymałe na niską temperaturę zimą.

Nowa odmiana moreli to Bella, która wytwarza średnie, duże, a nawet bardzo duże owoce, o masie 40-80 g.

  • Owoce są kulistoowalne, spłaszczone na wierzchołku.
  • Skórka jest jasnopomarańczowa z czerwonym marmurkowym rumieńcem.
  • Miąższ jest jasnopomarańczowy, słodki z kwaskowym posmakiem, lekko aromatyczny, mięsisty, bardzo smaczny.
  • Jest dość jędrny, zwięzły i soczysty, ale przy konsumpcji nie dochodzi do obfitego wycieku soku komórkowego.
W centralnej Polsce owoce odmiany Bella dojrzałość zbiorczą osiągają najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej
W centralnej Polsce owoce odmiany Bella dojrzałość zbiorczą osiągają najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej owoce nie opadają i dość długo utrzymują się na drzewie. pixabay.com/jggrz, zdjęcie ilustracyjne

Drzewa tej odmiany tworzą lekko rozłożystą, nieco zagęszczoną koronę, z lekko zwisającymi pod ciężarem owoców pędami i gałęziami. Bella jest w Polsce objęta ochroną prawną.

Nowe odmiany wiśni

Wiśnie ‘Granda’ i ‘Ekowis’ to kolejne nowości hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB. IO wspomina, że dzięki pracom hodowlanym, które rozpoczęto w skierniewickim Instytucie w latach 70. ubiegłego wieku, w 1997 r. wpisano do Krajowego Rejestru trzy odmiany wiśni: Sabina, Lucyna i Wanda. Pora na nowości.

Celem obecnie prowadzonej hodowli wiśni jest uzyskanie odmian o mniejszej podatności na choroby i wcześniejszej porze dojrzewania owoców w porównaniu z odmianą Łutówka. Ważna jest także jakość owoców, ponieważ w sytuacji rynkowej, w której podaż owoców znacznie przewyższa popyt, tylko za owoce najwyższej jakości można uzyskać satysfakcjonującą cenę.
Interesującymi, nowymi odmianami wiśni hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB, znajdującymi się obecnie w doświadczeniach wdrożeniowych są Granda i Ekowis.

Wiśnia Granda to odmiana typu sokówki otrzymana w wyniku krzyżowania wiśni ‘Granatnaja’ x ‘Pandy 103’. Do jej zalet należą: dobre i regularne plonowanie drzew, atrakcyjny wygląd i dobry smak owoców oraz wczesny termin dojrzewania (zwykle na przełomie czerwca i lipca).

  • Tworzą umiarkowanie zagęszczone korony o konarach wzniesionych do góry.
  • Kwitną wcześnie, ale pąki kwiatowe są wytrzymałe na przymrozki, dlatego plonują dobrze i regularnie.
  • Okrywa je ciemnoczerwona, lśniąca skórka.
  • Miąższ jest czerwony, średnio jędrny, kwaśno-słodki, soczysty. Sok czerwony.
  • Smakiem ustępują owocom odmian węgierskich, ponieważ są od nich kwaśniejsze.

Ze wskazania Instytutu wynika, że odmiana Granda może być przydatna do sadów towarowych i do uprawy amatorskiej.

Wiśnia Ekowis ma nieznany rodowód. Jako zaletę wymienia się wytrzymałość na mróz oraz małą podatność na raka bakteryjnego i na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Naukowcy odnotowali średnią podatność na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

  • Wiśnie tej odmiany kwitną wcześnie, plonują dobrze lub średnio dobrze, w zależności od roku.
  • Owoce dojrzewają zwykle w drugiej lub trzeciej dekadzie lipca, zwykle 10-14 dni przed owocami odmiany ‘Łutówka’. Są duże, o masie 6-7 g, okrągłe, spłaszczone na wierzchołkach. Okrywa je czerwona, lśniąca skórka.
  • Miąższ jest czerwony, średnio jędrny, kwaśno-słodki, aromatyczny, smaczny. Sok jasnoczerwony.

Sprawdzi się do sadów towarowych oraz na działki i do uprawy ekologicznej.

Źródło: Materiały prasowe Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera