Nowe polskie odmiany owoców. Na liście m.in. malina Poranek, wiśnia Granda i morela Bella. Na czym polega ich przewaga?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sentyment często decyduje o wyborze starych, tradycyjnych odmian. Jednak rynek cały czas się rozwija i szuka nowości, a także konkretnych cech owoców. Nowe odmiany prezentuje m.in. Instytut Ogrodnictwa. Sprawdzamy, czym wyróżniają się nowoczesne odmiany malin, jabłoni, truskawek lub moreli i świdośliwy.

Spis treści

Bez względu na to, czy mówimy o dużej rolniczej plantacji, przydomowym sadzie czy niewielkiej działce, przychodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję o odmianie owoców, które chcemy uprawiać. Wybór rośnie wraz z powstawaniem nowym odmian.

Czy Poranek zastąpi Polkę? Nowa odmiana malin

Plantatorzy są zainteresowani nowymi odmianami malin, zwłaszcza tych jesiennych, które owocują na pędach jednorocznych.

Największa krajowa produkcja malin skupia się w województwie lubelskim, jednak w przydomowych ogródkach chętnie sadzimy je w całej Polsce.
Największa krajowa produkcja malin skupia się w województwie lubelskim, jednak w przydomowych ogródkach chętnie sadzimy je w całej Polsce. Agata Wodzień-Nowak, zdjęcie ilustracyjne

„Poszukiwane są takie kreacje, które mogłyby zastąpić odmianę Polka”, wskazuje Instytut Ogrodnictwa - PIB, który podaje swoją propozycję, wyhodowaną w Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej, odmianę Poranek.

Czym się charakteryzuje malina Poranek?

 • Poranek ma atrakcyjne, duże i bardzo duże owoce.
 • Maliny tej odmiany są stożkowate, jasnoczerwone, jędrne, o średnim połysku.
 • Nie mają tendencji do ciemnienia po zbiorze.
 • Krzew Poranka charakteryzuje się dużą liczbą pędów.

Instytut przeprowadził doświadczenie porównawcze plonu ogólnego. Z poletka z odmianą Poranek wyniósł 7,65 kg, podczas gdy w przypadku Polki było to 6,98 kg/ poletko. Poranek jest określona jako odmiana o średnim terminie dojrzewania owoców.

Odporna odmiana truskawek Grandarosa

Jedną z nowszych polskich odmian truskawki jest odmiana Grandarosa. Można ją wykorzystywać w uprawie wielkotowarowej w gruncie, na przyspieszony zbiór owoców pod osłonami, sprawdzi się również w uprawie bezglebowej na rynnach pod wysokimi osłonami.

 • Grandarosa otrzymana została ze skrzyżowania odmian Granda i Camarosa.
 • Jest odmianą dość plenną, o średniowczesnej porze dojrzewania owoców.
 • Owoce są duże i bardzo duże, stożkowate i szerokostożkowate, pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o bardzo silnym połysku.
 • Owoce określono jako aromatyczne, słodkie i bardzo smaczne.

Owoce tej odmiany są wyjątkowo jędrne, mało podatne na gnicie i wytrzymałe na odgniecenia. Odmiana wytwarza dość liczne rozłogi.

Nie bez znaczenia są ich zdrowotność. Truskawki Grandarosa są mało podatne na białą i czerwoną plamistość liści, a także na mączniaka prawdziwego truskawki.

„Jednakże, uprawiane na polach zainfekowanych przez grzyby powodujące choroby systemu korzeniowego, mogą wykazywać objawy niewielkiego porażenia. Wieloletnie badania i obserwacje tej odmiany, prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa wykazały, że rośliny są wytrzymałe na niskie ujemne temperatury”.

Odmiana jest chroniona wyłącznym prawem na terenie Unii Europejskiej do 31.12.2040 r.

Ligol Red, czyli jabłka z purpurowoczerwonym rumieńcem

Lubimy jabłonie starych odmian, jednak i nowym warto dać szansę. Jedną z takich nowszych propozycji na polskim rynku jest odmiana Ligol Red. Instytut Ogrodnictwa dodaje, że w ofercie szkółek jest dostępny już od kilku sezonów. Sprawdza się przede wszystkim w sadach towarowych. Ogrodnicy mówią o tej odpornej na mróz odmianie - mutant, znaleziony w podgrójeckim sadzie przez Pawła i Marka Przybytniaków, ale właścicielem odmiany jest Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

Odmiana została odwirusowana w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach. Licencje na rozmnażanie ‘Ligol Red’ posiada kilka krajowych szkółek.

 • Skórka – zielona, gładka, bez ordzawień, z połyskiem, z lekkim woskowym nalotem – jest praktycznie w całości pokryta purpurowoczerwonym rumieńcem.
 • Miąższ jest kremowy z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, bardzo jędrny, soczysty z lekkim aromatem, słodko-kwaskowaty.
 • Drzewa w sadzie są średnio podatne na parcha jabłoni i mączniaka, wykazują podatność na zarazę ogniową.
 • Wymaga przerzedzania zawiązków oraz corocznego cięcia, aby uniknąć zjawiska przemiennego owocowania.
Sady jabłoniowe zajmują największą powierzchnię ze wszystkich plantacji owocowych w Polsce.
Sady jabłoniowe zajmują największą powierzchnię ze wszystkich plantacji owocowych w Polsce. pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Odmiana chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 2.03.2042 r

Nowa świdośliwa Amela dla szkółkarzy i plantatorów

Świdośliwa nie jest (jeszcze?) szczególnie popularna w Polsce, ale to może się zmienić. Nazywa się ją także słodką aronią czy borówką kanadyjską. W Instytucie Ogrodnictwa – PIB wyhodowano nową odmianę świdośliwy – Amela, która uzupełnia dotychczasowy asortyment odmian zagranicznych.

 • Na plantacji produkcyjnej osiągają 1,5-3,0 m wysokości.
 • Rośliny wytwarzają pędy (odrosty) u nasady.
 • Termin owocowania przypada na koniec czerwca i początek lipca.
 • Owoce są kuliste, przeważnie ciemnogranatowe lub niebiesko-granatowe z nalotem, słodkie, soczyste.

Nowa odmiana wyhodowana w polskim Instytucie to propozycja zarówno dla szkółkarzy, jak i dla sadowników, którzy już zajęli się, np. przetwarzaniem owoców we własnym gospodarstwie lub sprzedają produkowane owoce w ramach, np. rolniczego handlu detalicznego.

Zastosowanie świdośliwy
Można wykorzystać jako owoce deserowe, choć głównie mają zastosowanie w przemyśle przetwórczym, zamrażalniczym,
piekarnictwie itp. W domu owoce świdośliwy służą do wyrobu soków,
dżemów, konfitur, nalewek i ciast.
pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zdaniem dr. hab. Stanisława Pluty (prof. IO), hodowcy świdośliwy Amela, wdrożenie świdośliwy do towarowej uprawy w Polsce umożliwi pełniejsze wykorzystanie kombajnów porzeczkowych, a przemysłowi przetwórczemu pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie kampanii przetwórczej i lepsze zagospodarowywanie owoców jagodowych.

Odmiana moreli do uprawy w Polsce

Morele w Polsce nie zawsze się udają ze względu na warunki klimatyczne. Dlatego hodowla prowadzona w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach była nastawiona na uzyskanie odmian, które są wytrzymałe na niską temperaturę zimą.

Nowa odmiana moreli to Bella, która wytwarza średnie, duże, a nawet bardzo duże owoce, o masie 40-80 g.

 • Owoce są kulistoowalne, spłaszczone na wierzchołku.
 • Skórka jest jasnopomarańczowa z czerwonym marmurkowym rumieńcem.
 • Miąższ jest jasnopomarańczowy, słodki z kwaskowym posmakiem, lekko aromatyczny, mięsisty, bardzo smaczny.
 • Jest dość jędrny, zwięzły i soczysty, ale przy konsumpcji nie dochodzi do obfitego wycieku soku komórkowego.
W centralnej Polsce owoce odmiany Bella dojrzałość zbiorczą osiągają najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej
W centralnej Polsce owoce odmiany Bella dojrzałość zbiorczą osiągają najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej owoce nie opadają i dość długo utrzymują się na drzewie. pixabay.com/jggrz, zdjęcie ilustracyjne

Drzewa tej odmiany tworzą lekko rozłożystą, nieco zagęszczoną koronę, z lekko zwisającymi pod ciężarem owoców pędami i gałęziami. Bella jest w Polsce objęta ochroną prawną.

Nowe odmiany wiśni

Wiśnie ‘Granda’ i ‘Ekowis’ to kolejne nowości hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB. IO wspomina, że dzięki pracom hodowlanym, które rozpoczęto w skierniewickim Instytucie w latach 70. ubiegłego wieku, w 1997 r. wpisano do Krajowego Rejestru trzy odmiany wiśni: Sabina, Lucyna i Wanda. Pora na nowości.

Celem obecnie prowadzonej hodowli wiśni jest uzyskanie odmian o mniejszej podatności na choroby i wcześniejszej porze dojrzewania owoców w porównaniu z odmianą Łutówka. Ważna jest także jakość owoców, ponieważ w sytuacji rynkowej, w której podaż owoców znacznie przewyższa popyt, tylko za owoce najwyższej jakości można uzyskać satysfakcjonującą cenę.
Interesującymi, nowymi odmianami wiśni hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB, znajdującymi się obecnie w doświadczeniach wdrożeniowych są Granda i Ekowis.

Wiśnia Granda to odmiana typu sokówki otrzymana w wyniku krzyżowania wiśni ‘Granatnaja’ x ‘Pandy 103’. Do jej zalet należą: dobre i regularne plonowanie drzew, atrakcyjny wygląd i dobry smak owoców oraz wczesny termin dojrzewania (zwykle na przełomie czerwca i lipca).

 • Tworzą umiarkowanie zagęszczone korony o konarach wzniesionych do góry.
 • Kwitną wcześnie, ale pąki kwiatowe są wytrzymałe na przymrozki, dlatego plonują dobrze i regularnie.
 • Okrywa je ciemnoczerwona, lśniąca skórka.
 • Miąższ jest czerwony, średnio jędrny, kwaśno-słodki, soczysty. Sok czerwony.
 • Smakiem ustępują owocom odmian węgierskich, ponieważ są od nich kwaśniejsze.

Ze wskazania Instytutu wynika, że odmiana Granda może być przydatna do sadów towarowych i do uprawy amatorskiej.

Wiśnia Ekowis ma nieznany rodowód. Jako zaletę wymienia się wytrzymałość na mróz oraz małą podatność na raka bakteryjnego i na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Naukowcy odnotowali średnią podatność na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

 • Wiśnie tej odmiany kwitną wcześnie, plonują dobrze lub średnio dobrze, w zależności od roku.
 • Owoce dojrzewają zwykle w drugiej lub trzeciej dekadzie lipca, zwykle 10-14 dni przed owocami odmiany ‘Łutówka’. Są duże, o masie 6-7 g, okrągłe, spłaszczone na wierzchołkach. Okrywa je czerwona, lśniąca skórka.
 • Miąższ jest czerwony, średnio jędrny, kwaśno-słodki, aromatyczny, smaczny. Sok jasnoczerwony.

Sprawdzi się do sadów towarowych oraz na działki i do uprawy ekologicznej.

Źródło: Materiały prasowe Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.