Co oznacza norma GEAC 6?
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przypomina o zaplanowaniu i przestrzegania normy GAEC 6. Co konkretnie kryje się za tym skrótem? GAEC 6 – minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach. W praktyce aktualnie jest to obowiązek pozostawienia na okres zimowy minimum 80 proc. gruntów ornych w gospodarstwie pod pokrywą ochronną. Jeśli rolnik chce zaorać pole i w takim stanie zostawić je do wiosennego siewu, może, ale tylko maksymalnie 20 proc. areału.
Dotyczy wszystkich rolników, niezależnie od powierzchni gospodarstwa. Warunkowość od 2023 roku stanowi podstawowy i obowiązkowy element płatności bezpośrednich. Dotyczy kwestii środowiskowych i klimatycznych. W przypadku GAEC 6 ma chronić glebę. Od spełniania norm ma zależeć przyznawanie dopłat.
Od kiedy kontrole na polach rolników z normy GAEC 6 i jakie sankcje?
- Szczególnie na nowy obowiązek powinni zwracać uwagę rolnicy, którzy są zwolennikami klasycznej orki zimowej, po której nie wykonuje się już innych żadnych zabiegów - przestrzega oddział łódzkiego ODR.
GAEC 6 zaczyna obwiązywać od 1 listopada. Wówczas kontrolujący mogą już sprawdzać realizację tej praktyki na polach.
Od 1 listopada do 15 lutego kolejnego roku rolnik musi wykazać pokrywę ochroną (ściernisko, mulcz, resztki pożniwne, międzyplony, zboża ozime) na wspomnianych 80% areału gruntów ornych. Za nie przestrzeganie tej normy grożą rolnikowi sankcje, których dotkliwość zależy od stopnia nieprawidłowości.
Od kiedy można mulczować poplon zimowy?
Doradcy z ŁODR tłumaczą, jakie sankcje mogą spotkać rolnika w związku z późniejszym wysianiem miedzyplonu. Przypominają, że rolnik zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ekoschematów ma możliwość wysiania międzyplonu po 1 października, ale dotknie go wówczas kara finansowa. Kwota przyznana w ramach ekoschematu zostanie zmniejszona o 30 proc. W przypadku wysiania międzyplonów ozimych po 15 października ARIMR utnie aż 70 proc. kwoty z tej praktyki, uwzględniając iloczyn powierzchni z nie dotrzymanym terminem.
Aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi międzyplonów można je po 15 listopada zmulczować, i tak powstałe resztki stanowić mogą pokrywę glebową. Za zmulczowanie międzyplonu przed tą datą przewidziane są kary.
Powód braku dotrzymania terminu ma znaczenie. Jeśli jest związany on z zaistnieniem siły wyższej, rolnik musi poinformować o tym fakcie ARiMR i złożyć dowody potwierdzające ich wystąpienie. W przypadku jej potwierdzenia przez ARiMR nie stosuje się kar administracyjnych.
Od kiedy można zmulczować międzyplony na polu?
Rolnik, który wysiał międzyplony, aby zapobiec ich nadmiernemu rozwojowi, może po 15 listopada zmulczować je. Takie resztki również mogą stanowić pokrywę glebową.
- Jeśli w strukturze zasiewów mają wiele gatunków jarych, bo specjalizują się np. w uprawie warzyw gruntowych mogą mieć poważny problem z zachowaniem normy GAEC 6, uważa Odział ŁODR.
Okrywę ochronną gleby trzeba utrzymywać zarówno na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa, jak i w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych.
Jak spełnić wymóg okrywy zimowej na polu?
Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.:
- okrywę roślinną, uprawy ozime, trawy na gruntach ornych,
- międzyplony ozime, ścierniskowe, wsiewki,
- rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami,
- pozostawienie ścierniska,
- grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem, ugorem zielonym.
Resztki pożniwne z buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę czy upraw warzywniczych także mają spełniać wymóg.
Źródła: ARiMR, MRiRW, FB/ŁODR, oddzial w Piotrkowie Trybunalskim
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?