Skóra w języku angielskim to leather, a kwiaty – flowers. Z gry tych słów powstała Fleather, czyli zrównoważona alternatywa dla zwierzęcej skóry. Powstaje w północnoindyjskim mieście Kanpur, jest delikatna i gładka w dotyku, niczym miękka skóra jagnięca, a wszystko to za sprawą kwiatów.
Kwiaty się nie zmarnują, zwierzęta przeżyją
Fleather, stworzony przez start-up Phool (co w hindi oznacza po prostu kwiat) z siedzibą w Kanpur, wpisuje się w trend firm produkujących alternatywne skóry na bazie roślin i grzybów. Cel to nie tylko ekologia, ale też zakłócenie tradycyjnego przemysłu skórzanego i wykorzystanie rosnącego zainteresowania wegańską modą.
Produkcja skóry ze zwierząt stwarza kilka zagrożeń dla środowiska. Jest energochłonny, a proces garbowania i obróbki skóry zwierząt chemikaliami w celu wytworzenia skóry uwalnia toksyczne metale ciężkie, które mogą zatruwać zbiorniki wodne.
Hodowla bydła w celu pozyskania skóry zwierzęcej wytwarza tymczasem gazy cieplarniane i przyczynia się do wylesiania. Obrońcy praw zwierząt również potępiają skórę, powołując się na nieludzkie warunki panujące w rzeźniach.
Z drugiej strony Fleather powstaje w wyniku ponownego wykorzystania odpadów kwiatowych generowanych w świątyniach w całych Indiach i jest to strzał w dziesiątkę. Start-up rozpoczą kwietną przygodę w 2015 roku i jak widać, wszystkie zmierza w dobrym kierunku.
Kwiaty w Gangesie bywają problematyczne
Ganges jest uważany przez Hindusów za najświętszą ze wszystkich rzek. Jest jednocześnie rzeką niezwykle zanieczyszczoną. Wśród błota znaleźć można tony kwiatów – nagietków, róż, chryzantem, które trafiają do rzeki zarówno wyrzucane przez świątynie, jak i wiernych. Kwiaty używane są w hinduizmie do rytuałów, są też uważane za święte, dlatego nie mogą zostać wyrzucone ze zwykłymi odpadami. Święte kwiaty lądują więc w świętej rzece.
Phool w 2017 roku zaczęła produkować z kwiatów kadzidełka. Każdego ranka ciężarówki Phool jeździły po świątyniach Kanpur, zbierając odpady kwiatowe, zanim zostały wrzucone do rzeki. W fabryce pracownicy zrywali płatki i suszyli je. Suszone płatki były następnie proszkowane i formowane z olejków eterycznych w ciasto, które robotnice zawijały w kadzidełka.
Szybko okazało się, że zastosowań dla kwiatów może być dużo więcej. Ponadto Firma jest wspierana przez prestiżowy Indyjski Instytut Technologii w Kanpur, a wśród jej inwestorów znajduje się gwiazda Bollywood Alia Bhatt. Z takim wsparciem nietrudno o sukces.
Wstępne eksperymenty w 2018 roku zaowocowały grubym materiałem przypominającym styropian, który można wykorzystać do pakowania. Ale naukowcy szybko zdali sobie sprawę, że tekstura wzrostu drobnoustrojów wydaje się dziwnie znajoma. Ktoś w zespole uznał, że materiał w dotyku przypomina skórę. Od pomysłów, przez próby, w 2021 roku powstała fleather.
- Aby wytworzyć materiał, zespół zaczyna od małych objętości drobnoustrojów w kolbach w inkubatorze, które stopniowo powiększają się, karmione bogatym w składniki odżywcze płynem kwiatowym. Gdy swobodnie płynąca ciecz zmieni się w gęstą zawiesinę, co wskazuje, że drobnoustroje osiągnęły dojrzałość, mieszaninę wylewa się na tace, aby przybrały postać ciągłego arkusza – opowiadają twórcy kwiatowej skóry w rozmowie z BBC.
Taca jest następnie odstawiana na kilka dni, podczas których tworzy się połączona ze sobą warstwa przypominająca skórkę sera brie. Następnie jest garbowana za pomocą roztworu proszku z kory drzewa, suszona, barwiona i wytłaczany we wzór węża lub krokodyla. Efektem końcowym jest miękki, elastyczny materiał, który w dotyku jest niewiarygodnie podobny do skóry zwierzęcej.
Do tej pory nie udało się jednak jeszcze osiągnąć tak wytrzymałego materiału, by można z nich było robić np. paski, które wymagają twardszego materiału. Start-up zapowiada jednak bezustanne próby, dzięki którym z kwiatowej skóry będzie mogło powstawać wiele przedmiotów. Warto pamiętać, że większość sztucznej skóry jest wykonana z plastiku pochodzącego z paliw kopalnych, dlatego alternatywy z biomateriałów są tak ważne.
Źródło: BBC
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót