Lato przywitało nas gorąco. Pogłębia się susza i zabiera plony, kłosy bywają puste

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/ IUNG, AGW
Już dziś w Polsce powinniśmy spodziewać się burz. Możliwy jest również grad. Nad nasz kraj docierają kolejne upały. Gorąco od środy będzie na południu, w czwartek i piątek słupki na termometrach pokażą sporo ponad 30 stopni na przeważającym obszarze Polski. Upały przyniosą też burze. "W związku z prognozowanymi dziś w dzień burzami zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne. Na obszarze występowania najintensywniejszych zjawisk opady mogą sięgać 50 mm, a porywy wiatru 90 km/h, ostrzega IMGW".

Dzisiaj największe prawdopodobieństwo burz wystąpi na południu i południowym zachodzie kraju, głównie w rejonie Karpat i Pogórza Karpackiego, zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej. Po chłodniejszym wtorku, wracają upały. Jak wskazuje IMG, w czwartek i piątek temperatura może lokalnie sięgać 37°C.

Burze z gradem nad Polską już w środę 29 czerwca

W dzień będzie nad towarzyszyć zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. W najnowszych komunikatach IUNG podaje, że opady punktowo mogą przekraczać 25-30 mm. Niewykluczone są także opady małego gradu oraz punktowe porywy wiatru do 70-80 km/h.

W środę temperatura na wynosić od 24°C na Pomorzu do 35°C na Podkarpaciu, nad morzem 21°C, 23°C. IUNF: "Obszar obowiązywania ostrzeżenia o upałach 3. stopnia został rozszerzony o kolejne powiaty woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego".

Grad szczególnie niebezpieczny jest dla upraw rolniczych, które może uszkodzić. Już teraz straty powoduje susza.

Susza zabiera plony, kłosy pszenicy są puste, buraki cukrowe zasychają

Dolnośląska Izba Rolnicza podnosi problem różnic, jakie występują pomiędzy wskazaniami monitoringu suszy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (raport nr 4), a stanem faktycznym. Samorząd rolniczy podaje przykłady. I tak w powiece średzkim gmina Udamin pszenica ozima - ubytek plonu szacowany przez wielu rolników to 40-90 proc. (puste kłosy), a wskazanie IUNG tylko 0,29 proc. powierzchni upraw zagrożonych suszą w ok. 30 procentach.

Pogłębiająca się susza gruntowa, coraz niższy poziom wód i większa liczba niekorzystnych zjawisk atmosferycznych przy wciąż rosnących temperaturach w naszej ocenie są wystarczającym wskazaniem dla Rządu do potrzeby pilnej zmiany podejścia do problemu. Stoimy na stanowisku, iż konieczne jest niezwłoczne wdrożenie nowocześniejszych, bardziej wiarygodnych systemów, na przykład satelitarnych, które w wielu krajach spełniają swoją funkcję.

Dolnośląska Izba Rolnicza podkreśla że przy określaniu suszy należy brać pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na jej wystąpienie, w tym również temperaturę w czasie opadów oraz występujące coraz częściej silne wiatry, które powodują duży ubytek wilgotności gleby. "IUNG nie bierze pod uwagę parowania wody przy tak wysokich temperaturach, a jest to według nas bardzo ważny dzisiaj element wpływający na suszę".

Izba Rolnicza uważa, że tak wielkiej dysproporcji jaki dzisiaj mamy we wskazaniach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa a szacunkach rolników jeszcze do nie było.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Samorząd rolniczy w piśmie skierowanym 28 czerwca 2022 r. do ministerstwa rolnictwa pisze, że dzisiaj rolnicy wnioskują już nie o ogłoszenie klęski suszy, ale katastrofy wywołanej tym zjawiskiem atmosferycznym.

Przechodząc przez uprawy, wyraźnie widać, że liście flagowe zbożach pozasychały na olbrzymi areałach upraw, na znacznych obszarach kłosy są w 90% puste. W wielu gospodarstwach nie do uratowania jest plon buraka cukrowego, zapewniający utrzymanie rentowności produkcji, gdyż obserwuje się nie więdnięcie, a trwałe zasychanie liści. Na dzisiaj strata w tej uprawie przez wiele gospodarstw jest szacowana na minimum 50% i będzie się tylko powiększać. Brak wody wyraźnie obniży plony rzepaku, a nierówne dojrzewanie tej rośliny, to gorsze parametry zebranego ziarna.

Wielkopolska Izba Rolnicza wyjaśnia, że deficyt wody obejmuje kłoszenie i kwitnienie, zaburza wykształcanie kłosa. To powoduje zmniejszenie liczby ziaren i powstawanie kłosów płonnych. "Zaś niedobory wody występujące w fazie dojrzałości mlecznej nie tylko upośledzają wykształcenie ziarna, ale i obniżają jego jakość handlową".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera