Lokalny Rolnik wkracza do Wrocławia

Redakcja
Wrocławskie koordynatorki podczas degustacji na konferencji blogerów Wroblog
Wrocławskie koordynatorki podczas degustacji na konferencji blogerów Wroblog materiały prasowe
Zdrowa żywność jest coraz bardziej pożądanym towarem. W czasach kiedy sklepowe półki uginają się pod ciężarem produktów pełnych konserwantów, coraz trudniej jest znaleźć lokalne, naturalne jedzenie. Ma to zmienić Lokalny Rolnik - sposób na zdrową żywnośc prosto producentów.

Często znalezienie sprawdzonych źródeł dobrego, wysokiej jakości jedzenia to problem. Szczególnie w większych miastach, gdzie bezpośredni dostęp do naturalnej i niedrogiej żywności jest ograniczony. Ma temu zaradzić - Lokalny Rolnik - wirtualny bazar zdrowej żywności, pochodzącej bezpośrednio od sprawdzonych wytwórców. - Kiedy okazało się, że nasza córka cierpi na alergię pokarmową i bardzo źle reaguje na konserwanty, zaczęliśmy intensywnie szukać zdrowej żywności. Niestety szybko przekonaliśmy się, że nie jest to łatwe zadanie - nawet w sklepach ekologicznych brakuje asortymentu pozbawionego chemii. Wtedy postanowiliśmy zaopatrywać się u lokalnych rolników - wyjaśnia Andrej Modic, założyciel Lokalnego Rolnika.

 

- Z czasem okazało się, że zapotrzebowanie na zdrową żywność jest tak duże, że zdecydowaliśmy się przenieść naszą działalność do Internetu. Tak powstał wirtualny bazar, który, jak się okazało, nie tylko zapewnia zdrową żywność, ale także, niejako przy okazji, integruje lokalną, sąsiedzką społeczność. Oprócz tego, wspiera działalność rolników i wytwórców, którzy produkują wysokiej jakości produkty, ale na mniejszą skalę – dodaje Sylwia Modic, współzałożycielka platformy.

 

Lokalny Rolnik - jak to działa?

 

Osoby zainteresowane zaopatrywaniem się w zdrową żywność zrzeszają się w grupach zakupowych, zlokalizowanych w kawiarniach, restauracjach czy biurach, najbliżej ich domu lub pracy. Następnie na portalu składają zamówienia na wybrane produkty.

 

Zakupów można dokonywać o dowolnej porze – 24 godziny przez cały tydzień, ale – uwaga - ich odbiór odbywa się raz w tygodniu, w miejscu przynależnym do grupy zakupowej, którą użytkownicy wybrali, rejestrując się na Lokalnym Rolniku.

 

Nad działalnością każdej grupy zakupowej czuwa koordynator, który przypomina o terminach zamówień, odpowiada na pytania grupowiczów i wspiera rozwój grupy. Kim są koordynatorzy? W większości to młode mamy, które dzięki dodatkowemu zajęciu aktywizują się do działania. Praca koordynatora nie wymaga dużego nakładu czasu, a często może stanowić dodatkowe źródło dochodu. Wysokość wynagrodzenia zależy od wielkości zamówień grupy. Jednak korzyści finansowe to nie wszystko. Dzięki współpracy z Lokalnym Rolnikiem, młode mamy zaczynają udzielać się społecznie, często nawiązują nowe znajomości, a przede wszystkim – czują się lepiej ze świadomością, że mogą zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia.

 

Korzyści odnoszą również lokalni wytwórcy i rolnicy. Najważniejsze z nich to dodatkowe i pewne źródło zbytu dla swoich produktów. Poprzez skrócenie procesu logistycznego zmniejszają także koszty - dzięki postawieniu na lokalność rolnicy zarabiają więcej, a klienci płacą mniej.

 

Kto może zostać Lokalny Rolnikiem?

 

Aby znaleźć się w gronie dostawców Lokalnego Rolnika, wytwórca musi spełnić szereg wymagań dotyczących jakości żywności, którą oferuje. Nad procesem wyboru odpowiednich partnerów, czuwają sami założyciele, którzy osobiście, odwiedzają zgłaszające się gospodarstwa.

 

- Zanim nabierzemy pewności i zdecydujemy się na współpracę, jedziemy na miejsce sprawdzić, czy rzeczywiście dany rolnik czy wytwórca działa zgodnie z naszymi standardami, np. nie dodaje do produktów konserwantów i pestycydów. Jeśli wszystko jest w porządku, nowy dostawca praktycznie od razu może udostępniać swoje produkty na naszym wirtualnym bazarze – wyjaśnia Andrej Modic.

 

Lokalny Rolnik we Wrocławiu

 

Inicjatywa, której początki sięgają 2015 roku, zlokalizowana była pierwotnie na terenie Warszawy. Obecnie Lokalny Rolnik wkracza do nowych miast, propagując zdrową żywność i ułatwiając do niej dostęp mieszkańcom, którzy chcą kupować wysokiej jakości, lokalne produkty. Wrocław to kolejne, 7 już miasto, w którym można korzystać z Lokalnego Rolnika. - Obecnie we Wrocławiu jest aktywnych 21 punktów odbioru, ale liczba miejsc zainteresowanych Lokalnym Rolnikiem stale wzrasta. Inicjatywą interesują się lokalni wytwórcy, dostajemy także coraz więcej zapytań o możliwość zostania koordynatorem - mówi Sylwia Modic.

 

Wrocławscy klienci mają do wyboru ponad 1250 produktów lokalnych: ekologiczne warzywa i owoce, nabiał, jaja, wędliny i mięso, przetwory, chleby, dania gotowe, naturalne soki itp. W gronie 46 dostawców Lokalnego Rolnika są już m.in.: Milejowe Pole, Z chaty Łaniaków czy Pasieka Krzemyk. Natomiast pierwsze grupy zakupowe utworzone zostały w kilku wrocławskich dzielnicach: Ale SMaczki, Ołtaszyn, Wiem Co Jem - Kiełczów, Bar Kuchcik i inne.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lokalny Rolnik wkracza do Wrocławia - Gazeta Wrocławska