Na kontach pszczelarzy niemałe pieniądze z ARiMR. W listopadzie drugi termin naborów. Jakie warunki trzeba spełnić?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
I termin interwencji pszczelarskich zakończył się wiosną. Wiemy, kiedy będzie planowany II termin.
I termin interwencji pszczelarskich zakończył się wiosną. Wiemy, kiedy będzie planowany II termin. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Kilka miesięcy temu pszczelarze mieli okazję złożyć wnioski o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Wszyscy, którzy spełnili warunki, otrzymali pomoc. Na konta beneficjentów trafiło blisko 41 mln złotych. To jednak nie koniec tegorocznych programów, w listopadzie zostanie uruchomiony drugi nabór dla sektora pszczelarskiego.

Spis treści

To były pierwsze sektorowe nabory prowadzone w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, podsumowuje wiosenne interwencje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jakie nabory skierowane są do pszczelarzy?

Nabory prowadzone były wyłącznie drogą elektroniczną, złożono ponad 3 tys. wniosków. Rolnicy mieli do wyboru trzy programy, na które chcieli uzyskać pomoc:

  • Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
  • Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
  • Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

Nowy sprzęt dla pszczelarzy

Największą popularnością cieszyła się pierwsza interwencja Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych. Po rozpatrzeniu wniosków o płatność, Agencja wypłaciła ponad 19 mln złotych. Otrzymane środki w większości można było wydać na zakup nowego sprzętu. Co istotne, dofinansowanie nie mogło przekroczyć 15 tys. złotych. Refundacja wynosiła do 60 proc. kosztów netto, a maksymalna wysokość pomocy to 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli.

Środki na walkę z warrozą

W naborze Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi mogły wziąć udział jedynie organizacje pszczelarskie. Tu wypłacono ponad 15 mln złotych. Beneficjenci w założeniu mieli przeznaczyć pieniądze na zakup warrozobójczych produktów leczniczych – zarówno weterynaryjnych, jak i zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Refundacja wynosiła do 90 proc. kosztów netto zakupu lekarstw.

Czym jest wartość użytkowa pszczół?

Ostatni nabór opiewał na najmniejszą kwotę wypłat. W ramach Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół na konta organizacji trafiło ponad 6,5 mln złotych.

Wsparcie to dotyczyło zakupu: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, czytamy w komunikacie.

W tej interwencji maksymalna kwota pomocy to 10 tys. zł, a refundacji podlegało do 70 proc. kosztów netto.

W tym roku jeszcze jeden nabór. Oto termin

Według harmonogramu w tym roku wspomniane nabory będą miały swój drugi termin. Składanie wniosków rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 15 grudnia 2023 r. W tym samym czasie mają być też prowadzone cztery inne interwencje sektorowe:

  • Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej,
  • Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej,
  • Wsparcie naukowo-badawcze,
  • Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych.

Źródło: ARiMR

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro