Spis treści
Nowa wersja IRZplus z kłopotami
Hodowcy podkreślają, że za niezgłoszenie zwierząt w terminie odpowiadają oni, nie zaś niesprawna aplikacja. Zgłoszenia utrudnia im nie w pełni sprawna aplikacja przeznaczona do tego zadania.
Zaczęło się od tego, że do tej pory funkcjonujący rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad został przekształcony i działa jako komputerowa baza danych. Od 6 stycznia 2023 roku obowiązują przepisy ustawy z 4 listopada 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dlatego właśnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaznacza, że:
Wdrożenie nowej aplikacji IRZplus było konieczne, ponieważ nowe przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt zwiększyły liczbę gatunków, które muszą być zgłaszane do ARiMR.
W związku z tym ARiMR uruchomiła nową aplikację IRZplus. Jak wyjaśnia agencja, nowa wersja pozwala na składanie zgłoszeń dla:
- bydła,
- owiec,
- kóz,
- świń,
- drobiu,
- koniowatych,
- jeleniowatych,
- wielbłądowatych
oraz przegląd danych dotyczących zwierząt, zdarzeń zwierzęcych, zarejestrowanych działalności, złożonych dokumentów i przeprowadzonych kontroli na miejscu.
ARiMR zapowiada, że funkcjonalność składania zgłoszeń zwierzęcych dla koniowatych będzie dostępna w aplikacji IRZplus od 16 stycznia 2023 roku.
9 stycznia ARiMR komunikowała, że nie zmienią się zasady dostępu do nowej aplikacji IRZplus – użytkownicy Portalu IRZplus będą mogli zalogować się do IRZplus dotychczasowym loginem i hasłem do Portalu IRZplus. Zmianie nie ulegają też zasady zakładania konta dla nowego użytkownika aplikacji IRZplus oraz zmiany i resetu hasła użytkownika.
Trwają prace nad usprawnieniem aplikacji do zgłaszania zwierząt w ARiMR
Agencja 19 stycznia wydała kolejny komunikat, w którym zapewnia, że trwają prace, które mają doprowadzić do jak najszybszego usunięcia trudności związanych z korzystaniem z aplikacji IRZplus, które zgłaszają jej.
ARiMR: Trudności z działaniem tej aplikacji wynikają z równoczesnego prowadzenia wielu złożonych procesów, m.in. migracji danych; przetwarzania informacji zawartych w zgłoszeniach; uruchomienia nowych rejestrów dla nieewidencjonowanych dotychczas gatunków zwierząt; wdrożenia rejestru stref ASF oraz modułów służących do kontroli i zamawiania środków identyfikacji. Eksperci z firmy zewnętrznej, którzy stworzyli ten system, nieustannie pracują nad poprawieniem jego działania.
Gdzie zgłaszać problemy z aplikacją IRZplus? Agencja prosi o sygnały na adres mailowy: [email protected]. W wiadomości najlepiej dokładnie opisać sytuację i dołączyć zrzut ekranu komputera, który zobrazuje problem. Dzięki takim informacjom od użytkowników, eksperci będą mogli zdiagnozować występujące trudności i rozwiązywać je w możliwie najkrótszym czasie.
Za wszelkie niedogodności przepraszamy i prosimy o śledzenie komunikatów na stronie ARiMR.
Rolnicy o działaniu nowej wersji IRZplus
„Matko i córko... Naprawdę mało intuicyjnie działająca aplikacja...dobrze, że się udało, ale na początku naprawdę ciężko...denerwuje to, że świnie mają swoje druczki oddzielnie od innych gatunków, przez co trzeba szukać odpowiedniego skrótu, aby zrealizować polecenie” – komentuje na Twitterze Bartosz Czarniak, hodowca i rzecznik Polsus.
„Aplikacja jest nie do życia i pracy” – pisze kolejny rolnik.
„W IRZplus nie ma teraz: Daty urodzenia. Płci. Wszędzie potrzebna jest wielkość gospodarstwa i DJP. Do sprawozdań z działań PROW, Planów nawozowych, Dobrostanu. Do wszystkiego. Ratunku. Apelujemy o przywrócenie tych funkcji, bo będzie Armagedon”.
Problemy z IZRplus. Co się dzieje z aplikacją?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała 12 stycznia rano na Twitterze krótki komunikat:
Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, że aplikacja IRZplus nie działa prawidłowo. Eksperci z firmy zewnętrznej, wprowadzającej zmiany w tej aplikacji, prowadzą prace nad przywróceniem jej poprawnego działania.
Za utrudnienia przepraszamy.
Dzień wcześniej ARiMR uprzedzała w tym samym miejscu o przerwie serwisowej, która miała trwać w środę 11 stycznia od godziny 22:00 do godziny 24:00. Niedostępne w tym czasie były aplikacje IRZplus, Platforma Aplikacyjna (PA). „Przerwa spowodowana jest koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych systemu”.
Problemy ciągną się już kolejny dzień. Wcześniejsze komunikaty ARiMR:
- Uprzejmie informujemy, że w dniu dzisiejszym (11.01.2023) w aplikacji IRZplus występują problemy w zakresie mikroserwisów dla zwierząt znakowanych grupowo (świń). Trwają prace nad usunięciem awarii.
- Uprzejmie informujemy, że w dniu dzisiejszym (9.01.2023) występują problemy z działaniem aplikacji IRZplus.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?