Niszczycielskie powodzie w Pakistanie. W wyniku katastrofy klimatycznej życie straciło ponad tysiąc osób, zniszczone domy, szkoły i szpitale

Justyna Madan
Niszczycielskie powodzie w Pakistanie są efektem zmian klimatycznych. Miliony osób potrzebują pomocy humanitarnej.
Niszczycielskie powodzie w Pakistanie są efektem zmian klimatycznych. Miliony osób potrzebują pomocy humanitarnej. unsplash.com/Canva
Ulewne deszcze monsunowe spowodowały niewyobrażalne i największe w ostatnich latach powodzie w Pakistanie. Jedna trzecia kraju została zalana. Powódź spowodowała rozległe zniszczenia, w wyniku których zmarło ponad 1300 osób, w tym około 400 dzieci. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy 1,2 miliona domów, publicznych placówek zdrowia, wodociągów i szkół. Już nie tylko badania pokazują, bo widzimy to na własne oczy, jak katastrofalne w skutkach są postępujące zmiany klimatyczne.

Monsun występuje m.in. w Pakistanie co roku, od czerwca do września. Wiąże się z niezwykle potrzebnym deszczem, niestety, z roku na rok stają się one coraz bardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne, a stoi za tym zmiana klimatu. Efekty tegorocznego monsunu w Pakistanie są przerażające.

Powodzie w Pakistanie. Śmierć ponad tysiąca osób, zniszczone wioski

- Ponad 1300 osób, w tym około 400 dzieci, straciło życie. Setki tysięcy domów, wiele publicznych placówek zdrowia, wodociągów i szkół zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Ponad trzy miliony dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej, zwiększone jest ryzyko chorób przenoszonych przez wodę, utonięcia i niedożywienia – informuje UNICEF.

Organizacja pomaga aktualnie dostarczać wodę pitną i środki medyczne. Zaopatruje potrzebujących w żywność i środki higieniczne. Tworzy tymczasowe ośrodki edukacyjne, wsparcie psychologiczne dla osób dotkniętych niszczycielskimi powodziami.

Co się właściwie wydarzyło? Około 33 miliony ludzi, w tym 16 milionów dzieci, zostało dotkniętych tegorocznym, intensywnym monsunem w Pakistanie, który przyniósł niszczycielskie deszcze, powodzie i osunięcia ziemi. Brzegi niektórych rzek zostały przerwane, tamy wylały, a woda zniszczyła domy, farmy i infrastrukturę, w tym drogi, mosty i wcześniej wspomniane publiczne placówki.

- Odnotowano już przypadki biegunek i chorób przenoszonych przez wodę, infekcji dróg oddechowych i chorób skóry. Oczekuje się, że niebezpieczna sytuacja humanitarna będzie się nadal pogarszać w nadchodzących dniach i tygodniach, ponieważ ulewne deszcze nadal występują w regionach już zalanych – alarmuje UNICEF.

Wiele z najbardziej dotkniętych obszarów, to miejsca, gdzie już teraz dzieci cierpią z wysokiego poziomu niedożywienia i słabego dostępu do wody oraz urządzeń sanitarnych. Ponieważ drogi i punkty dostępu są całkowicie zalane, żywność i inne zapasy kurczą się.

Jedną z najpilniejszych potrzeb jest zapewnienie wody pitnej oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu chorób. Oczekuje się wzrostu chorób takich jak cholera, denga i malaria.

- Najczęściej przyjmujemy pacjentów z gorączką, malarią, ostrą wodnistą biegunką i infekcjami skóry spowodowanymi niehigienicznymi warunkami – informuje dr Ruby Tariq.

Katastrofa w Pakistanie to efekt zmian klimatycznych

Klimatolog z CSIRO Michael Grose podkreślił, że powodzie noszą znamiona zmieniającego się klimatu. – Cieplejszy klimat oznacza bardziej intensywne opady deszczu. Lodowce są bardziej podatne na topnienie i zapadanie się – dodał.

W Pakistanie od czerwca do sierpnia spadło niemal 3 razu więcej deszczu niż średnia z ostatnich 30 lat. Szkody spowodowane niszczycielskimi powodziami mogą sięgnąć nawet 10 miliardów dolarów.

- Pakistan boryka się z najgorszymi konsekwencjami kryzysu klimatycznego, częściowo dzięki działaniom krajów rozwiniętych. Pakistan jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi, mimo że mamy bardzo mały ślad węglowy, tak naprawdę nie produkujemy dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów – dodał Miftah Ismail, minister finansów.

Ismail dodał również, że Pakistan musi stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, a kraje rozwinięte powinny dołożyć wszelkich starań, aby dotrzymać obietnic, które stale składają na kongresach klimatycznych.

Źródło: Unicef, MSF, ABC News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro