Niszczycielskie powodzie w Pakistanie. W wyniku katastrofy klimatycznej życie straciło ponad tysiąc osób, zniszczone domy, szkoły i szpitale

Justyna Madan
Justyna Madan
Niszczycielskie powodzie w Pakistanie są efektem zmian klimatycznych. Miliony osób potrzebują pomocy humanitarnej.
Niszczycielskie powodzie w Pakistanie są efektem zmian klimatycznych. Miliony osób potrzebują pomocy humanitarnej. unsplash.com/Canva
Ulewne deszcze monsunowe spowodowały niewyobrażalne i największe w ostatnich latach powodzie w Pakistanie. Jedna trzecia kraju została zalana. Powódź spowodowała rozległe zniszczenia, w wyniku których zmarło ponad 1300 osób, w tym około 400 dzieci. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy 1,2 miliona domów, publicznych placówek zdrowia, wodociągów i szkół. Już nie tylko badania pokazują, bo widzimy to na własne oczy, jak katastrofalne w skutkach są postępujące zmiany klimatyczne.

Monsun występuje m.in. w Pakistanie co roku, od czerwca do września. Wiąże się z niezwykle potrzebnym deszczem, niestety, z roku na rok stają się one coraz bardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne, a stoi za tym zmiana klimatu. Efekty tegorocznego monsunu w Pakistanie są przerażające.

Powodzie w Pakistanie. Śmierć ponad tysiąca osób, zniszczone wioski

- Ponad 1300 osób, w tym około 400 dzieci, straciło życie. Setki tysięcy domów, wiele publicznych placówek zdrowia, wodociągów i szkół zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Ponad trzy miliony dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej, zwiększone jest ryzyko chorób przenoszonych przez wodę, utonięcia i niedożywienia – informuje UNICEF.

Organizacja pomaga aktualnie dostarczać wodę pitną i środki medyczne. Zaopatruje potrzebujących w żywność i środki higieniczne. Tworzy tymczasowe ośrodki edukacyjne, wsparcie psychologiczne dla osób dotkniętych niszczycielskimi powodziami.

Co się właściwie wydarzyło? Około 33 miliony ludzi, w tym 16 milionów dzieci, zostało dotkniętych tegorocznym, intensywnym monsunem w Pakistanie, który przyniósł niszczycielskie deszcze, powodzie i osunięcia ziemi. Brzegi niektórych rzek zostały przerwane, tamy wylały, a woda zniszczyła domy, farmy i infrastrukturę, w tym drogi, mosty i wcześniej wspomniane publiczne placówki.

- Odnotowano już przypadki biegunek i chorób przenoszonych przez wodę, infekcji dróg oddechowych i chorób skóry. Oczekuje się, że niebezpieczna sytuacja humanitarna będzie się nadal pogarszać w nadchodzących dniach i tygodniach, ponieważ ulewne deszcze nadal występują w regionach już zalanych – alarmuje UNICEF.

Wiele z najbardziej dotkniętych obszarów, to miejsca, gdzie już teraz dzieci cierpią z wysokiego poziomu niedożywienia i słabego dostępu do wody oraz urządzeń sanitarnych. Ponieważ drogi i punkty dostępu są całkowicie zalane, żywność i inne zapasy kurczą się.

Jedną z najpilniejszych potrzeb jest zapewnienie wody pitnej oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu chorób. Oczekuje się wzrostu chorób takich jak cholera, denga i malaria.

- Najczęściej przyjmujemy pacjentów z gorączką, malarią, ostrą wodnistą biegunką i infekcjami skóry spowodowanymi niehigienicznymi warunkami – informuje dr Ruby Tariq.

Katastrofa w Pakistanie to efekt zmian klimatycznych

Klimatolog z CSIRO Michael Grose podkreślił, że powodzie noszą znamiona zmieniającego się klimatu. – Cieplejszy klimat oznacza bardziej intensywne opady deszczu. Lodowce są bardziej podatne na topnienie i zapadanie się – dodał.

W Pakistanie od czerwca do sierpnia spadło niemal 3 razu więcej deszczu niż średnia z ostatnich 30 lat. Szkody spowodowane niszczycielskimi powodziami mogą sięgnąć nawet 10 miliardów dolarów.

- Pakistan boryka się z najgorszymi konsekwencjami kryzysu klimatycznego, częściowo dzięki działaniom krajów rozwiniętych. Pakistan jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi, mimo że mamy bardzo mały ślad węglowy, tak naprawdę nie produkujemy dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów – dodał Miftah Ismail, minister finansów.

Ismail dodał również, że Pakistan musi stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, a kraje rozwinięte powinny dołożyć wszelkich starań, aby dotrzymać obietnic, które stale składają na kongresach klimatycznych.

Źródło: Unicef, MSF, ABC News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera