Nowe zasady wprowadzania produktów pofermentacyjnych jako nawozu

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Substraty uznawane za produkt pofermentacyjny obejmują obornik, gnojówkę i gnojowicę albo inne odchody zwierząt gospodarskich oraz materiał roślinny pochodzenia rolniczego lub inne surowce niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku
Substraty uznawane za produkt pofermentacyjny obejmują obornik, gnojówkę i gnojowicę albo inne odchody zwierząt gospodarskich oraz materiał roślinny pochodzenia rolniczego lub inne surowce niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku Pixabay
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy informuje, że ustawa z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, wprowadziła zmiany do ustawy o nawozach i nawożeniu 10 lipca 2007 r.

- Zgodnie z nowymi przepisami, produkty pofermentacyjne mogą być przeznaczone do rolniczego wykorzystania i wprowadzane do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia ministra rolnictwa – wyjaśnia Inspekcja.

Wprowadzane produktów pofermentacyjnych do obrotu odbywa się teraz podobnie do zasad przewidzianych dla nawozów naturalnych.

Podmiot uprawniony do działalności w biogazowniach rolniczych, który po raz pierwszy przeznacza na potrzeby własne lub wprowadza do obrotu produkt pofermentacyjny, informuje o tym na piśmie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ma na to 14 dni. W przypadku zmiany substratów, z których produkt pofermentacyjny został wytworzony, podmiot przekazuje taką informację wojewódzkiemu inspektorowi w ciągu siedmiu dni.

Substraty uznawane za produkt pofermentacyjny obejmują obornik, gnojówkę i gnojowicę albo inne odchody zwierząt gospodarskich oraz materiał roślinny pochodzenia rolniczego lub inne surowce niezagrażające zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku, które zostaną określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Produkty pofermentacyjne nie mogą być pakowane i przepakowywane, a także zbywane innym podmiotom niż prowadzącym działalność rolniczą.

- W razie zamiaru zbytu przez producenta produktu powstałego w wyniku produkcji biogazu innym podmiotom, wymagane będzie uzyskanie pozwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa – uzupełnia WIORiN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe zasady wprowadzania produktów pofermentacyjnych jako nawozu - Gazeta Pomorska