Światowy Dzień Zwierząt 2022. Ludzie mają obowiązki wobec zwierząt
Takie święto zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. 4 października w Kościele powszechnym wspomina się św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Celem ma być zmiana naszego, ludzi podejścia do zwierząt. Z tej okazji przypominamy wybrane zapisy z ustawy o ochronie zwierząt.
Napotykasz psa lub kota przywiązanego np. w lesie? Nie możesz zwyczajnie go minąć i iść dalej. Ustaw ao ochronie zwierząt nakłada obowiązek, by powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję. Uważaj też na handel zwierzętami domowymi na targowiskach.
Zwierzęta mają swoje prawa. Czego zabrania się w Polsce?
Teoretycznie wszyscy wiemy, że nie wolno znęcać się nad zwierzętami, zadawać im celowo bólu, powodować ran, pozbawiać dostępu do wody i pokarmu. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (z uwzględnieniem zmian wprowadzonych później zmian) mówi znaczni więcej. Poniżej wybrane zapisy.
Art. 5. Ustawy o ochronie zwierząt wskazuje, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Kolejny, art. 6. zawiera szereg punktów określających, czego zabrania się wobec zwierząt, jest to m.in. znęcanie się nad nimi.
2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
- 4) bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
- 9) złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt;
- 11) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje;
- 17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
Poznaj kolejne zapisy dotyczące zwierząt domowych i gospodarskich:
Źródło: Ustawa o ochronie zwierząt
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót