Paszportyzacja polskiej żywności. Co to oznacza?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach m.in. wołowiny i wieprzowiny.
W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach m.in. wołowiny i wieprzowiny. pixabay.com/paulootaviocastro
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę na realizację pilotażu projektu „Paszportyzacja polskiej żywności”. W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– Potrzeba poczucia bezpieczeństwa żywnościowego oraz poczucia tego, że właśnie kupujemy to, co chcemy kupować i wiemy, co dany produkt spożywczy zawiera, jest niezwykle istotne, szczególnie w czasie kiedy mamy do czynienia z bardzo różnymi produktami spożywczymi – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szczegóły projektu

W realizację projektu będą zaangażowane podmioty administracji publicznej, m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Weterynarii.

Paszportyzacja polskiej żywności ma nie tylko dostarczyć wiedzy konsumentom, ale także stwarzać zdrową konkurencję cenową i jakościową wśród producentów żywności.

– Mówimy o nadawaniu paszportów żywnościowych po to, żeby konsumenci byli w pełni świadomi tego, co kupują i aby było to sprawdzalne i weryfikowalne. To jest bardzo istotne zadanie – dodał minister rolnictwa.

Projekt "Paszportyzacja polskiej żywności" realizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przy merytorycznym wsparciu Centrum GovTech Polska, pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To też może Cię zainteresować

Pilotażowy projekt obejmie dwa etapy

Pierwszy etap

W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka. Realizacją zajmie się NASK – PIB, która sprawdzi możliwości stworzenia jednego systemu IT dla różnych produktów żywnościowych. Końcowym rezultatem ma być możliwość wygenerowania „paszportu” oraz udostępnienie informacji o autentyczności, jakości i bezpieczeństwie jedzenia. Pilotaż finansuje KOWR, a szacowany koszt to 15 mln złotych.

Drugi etap

Drugi etap obejmie lata 2023-2024, pod warunkiem, że będzie on konieczny. Założeniem jest realizacja docelowego systemu IT z funkcją udostępniania informacji o żywności np. za pomocą aplikacji mobilnej. System ma być rozbudowany o kolejne rynki, tj. rynek drobiu, jaj czy też warzyw i owoców.

– Polskie rolnictwo jest unikatowe w skali światowej, bo łączy w sobie ekologię i tradycję z nowoczesnością. I tą nowoczesność, poprzez podpisanie tego projektu badawczego z NASK, będziemy państwu przybliżać. Transformacja cyfrowa, która dzieje się na naszych oczach staje się faktem – podkreślił zastępca dyrektora KOWR Michał Wiśniewski.

Projekt paszportyzacji zgłoszono na Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ.

– NASK wspiera cyfryzację w wielu obszarach. Tutaj wkraczamy w szalenie obiecujący i ekscytujący obszar jakim jest rolnictwo – zakończył szef NASK Wojciech Pawlak.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera