Paszportyzacja polskiej żywności. Co to oznacza?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach m.in. wołowiny i wieprzowiny.
W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach m.in. wołowiny i wieprzowiny. pixabay.com/paulootaviocastro
Udostępnij:
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę na realizację pilotażu projektu „Paszportyzacja polskiej żywności”. W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– Potrzeba poczucia bezpieczeństwa żywnościowego oraz poczucia tego, że właśnie kupujemy to, co chcemy kupować i wiemy, co dany produkt spożywczy zawiera, jest niezwykle istotne, szczególnie w czasie kiedy mamy do czynienia z bardzo różnymi produktami spożywczymi – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szczegóły projektu

W realizację projektu będą zaangażowane podmioty administracji publicznej, m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Weterynarii.

Paszportyzacja polskiej żywności ma nie tylko dostarczyć wiedzy konsumentom, ale także stwarzać zdrową konkurencję cenową i jakościową wśród producentów żywności.

– Mówimy o nadawaniu paszportów żywnościowych po to, żeby konsumenci byli w pełni świadomi tego, co kupują i aby było to sprawdzalne i weryfikowalne. To jest bardzo istotne zadanie – dodał minister rolnictwa.

Projekt "Paszportyzacja polskiej żywności" realizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przy merytorycznym wsparciu Centrum GovTech Polska, pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To też może Cię zainteresować

Pilotażowy projekt obejmie dwa etapy

Pierwszy etap

W latach 2021-2023 przeprowadzony zostanie pilotaż na rynkach wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka. Realizacją zajmie się NASK – PIB, która sprawdzi możliwości stworzenia jednego systemu IT dla różnych produktów żywnościowych. Końcowym rezultatem ma być możliwość wygenerowania „paszportu” oraz udostępnienie informacji o autentyczności, jakości i bezpieczeństwie jedzenia. Pilotaż finansuje KOWR, a szacowany koszt to 15 mln złotych.

Drugi etap

Drugi etap obejmie lata 2023-2024, pod warunkiem, że będzie on konieczny. Założeniem jest realizacja docelowego systemu IT z funkcją udostępniania informacji o żywności np. za pomocą aplikacji mobilnej. System ma być rozbudowany o kolejne rynki, tj. rynek drobiu, jaj czy też warzyw i owoców.

– Polskie rolnictwo jest unikatowe w skali światowej, bo łączy w sobie ekologię i tradycję z nowoczesnością. I tą nowoczesność, poprzez podpisanie tego projektu badawczego z NASK, będziemy państwu przybliżać. Transformacja cyfrowa, która dzieje się na naszych oczach staje się faktem – podkreślił zastępca dyrektora KOWR Michał Wiśniewski.

Projekt paszportyzacji zgłoszono na Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ.

– NASK wspiera cyfryzację w wielu obszarach. Tutaj wkraczamy w szalenie obiecujący i ekscytujący obszar jakim jest rolnictwo – zakończył szef NASK Wojciech Pawlak.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie