Pchły śnieżne spotkasz w Polsce. Małe owady najłatwiej dostrzec w śniegu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pchły śnieżne są szybkie, spotkanie z nimi to prawdziwa gratka dla oka.
Pchły śnieżne są szybkie, spotkanie z nimi to prawdziwa gratka dla oka. GettyImages/RICCARDO OGGIONI
Zima i brak owadów? Nic bardziej mylnego. Niektóre gatunki świetnie sobie radzą w chłodnych warunkach i niestraszne im ujemne temperatury. Wśród nich są pośnieżki, które nazywa się potocznie pchłami śnieżnymi. Warto czasem zatrzymać się podczas spaceru i poszukać w śniegu małych stworzeń. Jak wyglądają i co trzeba o nich wiedzieć?

Spis treści

Czy pchły śnieżne gryzą?

Biologia zalicza pośnieżki do rzędu wojsiłek. W Polsce najłatwiej spotkać gatunki zimowe i zwyczajne. Genetycznie mają one wiele wspólnego z pchłami, dlatego też czasem określa się je tym mianem. Co ważne, nie atakują i nie gryzą człowieka tak, jak ich przyjaciele. Żywią się mchem lub padłymi owadami.

Tak wygląda pchła śnieżna

O biologii mało znanych zimowych owadów wspominają twórcy fanpage’a „Pogromcy Szkodników”. Jak sami przyznają, najlepiej szukać ich w śnieżne dni, na białej pokrywie puchu najłatwiej dostrzec milimetrowe metaliczne stworzenia. Trzeba być uważnym i cierpliwym, są szybkie, skoczne i w sekundę mogą zniknąć z pola widzenia. Co jeszcze je wyróżnia?

- Charakterystyczny długi ryjek z aparatem typu gryzącego. Oczy złożone oraz długie i cienkie czułki. Posiadają też ultra długie odnóża, dzięki którym są speedy gonzalesami śnieżnych prerii – czytamy w jednym z postów.

Samica różni się od samca. Czy odczuwają chłód?

Natura kryje wiele tajemnic, a odkrywanie ich przynosi mnóstwo radości. Przyznajmy szczerze, kto z nas zna organizmy takie, jak okratek australijski, soplówka jeżowata, czy wspomniane pośnieżki? Część z nich kryje się w leśnych zakamarkach, a część żeruje nawet w miastach. Znalezienie pcheł śnieżnych może być ciekawą przygodą, zwłaszcza że mając ze sobą lupę, można odróżnić samicę od samca.

Eksperci przypominają, że u „panów pośnieżków” w miejscu, gdzie powinny być skrzydła, znajdziemy wyrostki haczykowate, a u „pań pośnieżek” nie będzie tam żadnych zmian. Podobnie zakończenie tułowiu różni się u obu płci. Gatunki męskie mają ciemniejsze wybrzuszenia oraz narząd rozrodczy, z kolei żeńskie charakteryzuje wystające długie i spiczaste pokładełko.

Owady nie czują zimna, jednak ekstremalne mrozy są już dla nich uciążliwe.

- Jak to jest, że im nie jest zimno? Wszystko za sprawką glicerolu, który płynie w ich ciałkach. Dzięki niemu mogą funkcjonować w temperaturach od 0 do nawet -5, (poniżej tej temperatury to już nawet dla nich przesada) – informują twórcy fanpage’a.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie