Polskie jabłka jadą w świat. Coraz powszechniejsze egzotyczne kierunki

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wobec niepewnego rynku wschodniego, sadownicy rozwijają inne kierunki zbytu. Pierwszym odbiorcą polskich jabłek spoza krajów UE jest Egipt. Kolejne są Indie, Kazachstan, Jordania i Mongolia
Wobec niepewnego rynku wschodniego, sadownicy rozwijają inne kierunki zbytu. Pierwszym odbiorcą polskich jabłek spoza krajów UE jest Egipt. Kolejne są Indie, Kazachstan, Jordania i Mongolia Pixabay
Producenci jabłek polegają na eksporcie, bo spożycie jabłek w Polsce systematycznie spada. Białoruś zniosła częściowo embargo na nasze owoce, jednak wiele z nich pojedzie w daleki świat.

Spis treści

W Polsce spożycie owoców i ich przetworów rośnie. Na jednego mieszkańca w 2020 roku wyniosło 46,32 kg wobec 43,08 kg w roku 2015.

- Ale spada spożycie owoców naszej strefy klimatycznej. Rośnie konsumpcja bananów, owoców cytrusowych i z grupy „pozostałe”, wśród których również są owoce spoza naszej strefy – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Niepokojąco kurczy się spożycie jabłek. Według danych prof. Makosza, w latach 1982 - 1986 wahało się od 22 do 27 kg na osobę. Znaczący spadek spożycia jabłek odnotowywany jest od roku 2006 - wtedy było to 17 kg na mieszkańca, w roku 2015 - około 13 kg, zaś w 2021 roku wyniosło ok. 11 kg na osobę.

Muszą być jędrne, żeby konkurować z cytrusami

Problem ten był poruszany podczas Zjazdu Sadowników Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który 23 stycznia 2024 r. odbył się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Specjaliści podkreślali, że konkurować z cytrusami mogą tylko jabłka najwyższej jakości. Dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa – PIB podkreślał znaczenie jędrności jabłek, którą trudno zachować do początku nowego sezonu.

- Tak źle, jak w styczniu 2024 roku, jeszcze nie było. Pomiar czterech szampionów spakowanych na tacce, kupionych za 6,60 zł w jednym z marketów wykazał, że nie nadawały się do jedzenia. Jeśli taki owoc pójdzie w świat, to zapomnijmy, że kupi go ponownie. Klient w sklepie też go nie weźmie, kolejnym razem kupi cytrusy – powiedział dr Rutkowski.

Białoruś zwolniła embargo na cztery miesiące

Znaczny zbyt jabłek poza granice kraju przez lata gwarantowała Białoruś. Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka, w sezonie 2016/17 na Białoruś trafiło 504 tys. ton jabłek. O skali świadczy całkowity eksport tych owoców w kolejnych latach - od 659,7 tys. ton w 2020 r. do 990,1 tys. ton w roku 2021.

Kolejne lata przyniosły ograniczenia w handlu z Białorusią, ale zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów Republiki Białorusi, od 1 kwietnia br. eksport polskich jabłek będzie możliwy. - Przez cztery miesiące, tj. do 31 lipca tego roku – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Zazwyczaj taka informacja powodowała gwałtowny wzrost cen – komentował w Minikowie Hubert Konarski, menadżer ds. upraw sadowniczych z Agrii Polska sp. z o.o. - W ubiegłym roku tak było, ale w bieżącym jabłka gwałtownie nie zdrożały.

Sadownicy obierają egzotyczne kierunki

Wobec niepewnego rynku wschodniego, sadownicy rozwijają inne kierunki zbytu. Gdzie sprzedajemy najwięcej jabłek? Z analizy Związku Sadowników RP wynika, że od stycznia do października 2023 r. najwięcej jabłek kupili Niemcy – ok. 71 tys. ton, potem Rumunia - 67 tys., zaś na na trzecim miejscu był Egipt, gdzie pojechało 57 tys. ton polskich jabłek. Egipt od niedawna jest pierwszym odbiorcą polskich jabłek spoza krajów UE. Kolejne są Indie, Kazachstan, Jordania i Mongolia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie jabłka jadą w świat. Coraz powszechniejsze egzotyczne kierunki - Gazeta Pomorska