Pomoc dla producentów drobiu i jaj. Ilu rolników złożyło wnioski o rekompensaty? ARiMR podsumowuje

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Z powodu ograniczeń, z jakimi branża drobiarska zmagała się w obliczu występowania grypy ptaków, ministerstwo rolnictwa chce wprowadzenia rekompensat w sektorze mięsa drobiowego i jaj. Właśnie zakończył się nabór wniosków, które do 30 czerwca przyjmowała ARiMR.

Spis treści

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstępnie podsumowała prowadzony do 30 czerwca 2023 r. nabór wniosków o wsparcie dla producentów jaj i mięsa drobiowego. Pomoc była adresowana to tych, którzy prowadzili gospodarstwo w latach 2019-2021 i ponieśli starty z powodu wysoce zjadliwej grypy ptaków. Oddziały regionalne ARiMR zarejestrowały dotychczas 438 wniosków, podała 30 czerwca agencja.

Nabór był prowadzony m.in. drogą listowną, więc nie ma jeszcze ostatecznych danych dotyczących liczby złożonych wniosków. Dotychczas najwięcej wpłynęło ich na Mazowszu (321).

5 rodzajów wsparcia dla drobiarzy. Nabór

W poniedziałek 22 maja 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych pojawił się Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce. Rozporządzenie 2 czerwca zostało opublikowane, więc ARiMR może uruchomić nabór. Wnioski będzie można składać od 9 do 30 czerwca 2023 r.

Udzielane będą następujące rodzaje wsparcia z tytułu:

  • strat w produkcji jaj wylęgowych,
  • strat w produkcji jaj spożywczych,
  • niepodejmowania produkcji w gospodarstwie,
  • sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie,
  • strat związanych z wydłużonymi okresami tuczu.

Przykładowe stawki wsparcia zawarte w rozporządzeniu:

  • 6,948615 zł – za sztukę zniszczonego jaja wylęgowego gęsi objętego kodem CN 0407 19 11,
  • 1,287126 zł – za sztukę zniszczonego jaja wylęgowego kaczki objętego kodem CN 0407 19 19,
  • 0,699525 zł – za sztukę zaszeregowanego do niższej kategorii jaja wylęgowego gęsi objętego kodem CN 0407 19 11,
  • 0,74616 zł – za sztukę zaszeregowanego do niższej kategorii jaja wylęgowego kury nioski objętego kodem CN 0407 11 00

Rekompensaty dla producentów jaj i mięsa drobiowego

Resort rolnictwa przypomina sytuację, w jakiej znaleźli się producenci jaj i mięsa drobiowego, argumentując konieczność udzielenia pomocy:

Między dniem 29 grudnia 2019 r. a dniem 13 maja 2020 r. oraz między dniem 24 listopada 2020 r. a dniem 28 lipca 2021 r. na terenie Polski potwierdzono 392 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5. W związku z tym, na terenie kraju niezwłocznie wprowadzono wszelkie niezbędne środki kontroli, monitorowania i zapobiegania oraz ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone. Zgodne z decyzjami wykonawczymi Komisji UE, na powyższych obszarach wprowadzono, m.in. zakaz umieszczania ptactwa, przedłużono okresy likwidacji i wprowadzono ograniczenia przemieszczania.

Na tej podstawie autorzy projektu stwierdzają, że zasadne jest zapewnienie rekompensaty strat gospodarstw w sektorze mięsa drobiowego i jaj, objętych ograniczeniami ustanowionymi w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Przeczytaj też: Nowe stawki i terminy dopłat do pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Porządkujemy doniesienia o zmianach.

Rekompensaty dla sektora drobiarskiego mają poprawić płynność gospodarstw drobiarskich i wzmocnić ich pozycję konkurencyjną na rynku.

Powyższe zapewni rekompensatę strat w produkcji jaj i drobiu poniesionych przez gospodarstwa, wesprze rynek jaj i mięsa drobiowego w Polsce oraz poprawi jego kondycję, a także umożliwi dalsze funkcjonowanie gospodarstw, które znalazły się w strefie ograniczeń.

Przyjmowaniem wniosków miałaby zajmować się ARiMR. Zakłada się, że Rada Ministrów przyjmie projekt jeszcze w II kwartale tego roku.

Sytuacja na rynku drobiu w Polsce i na świecie. Grypa ptaków to coraz większy problem

Według amerykańskiego departamentu do spraw rolnictwa światowa produkcja mięsa kurcząt w 2023 wzrośnie o 1 proc., głównie w wyniku większej produkcji w Brazylii czy też w Stanach Zjednoczonych. Produkcja drobiu na obszarze Unii Europejskiej w tym czasie, zgodnie z prognozami KE, może zwiększyć się o 1,1 proc., co może być wynikiem m.in. spadku cen pasz, skutkującym poprawą opłacalności chowu drobiu. Mimo wzrostu, wciąż będzie kształtować się jednak na poziomie niższym niż przed pandemią, uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego w Agro Nawigatorze 1/2023.

Pierwsze miesiące 2023 przyniosły spore odbicie produkcji mięsa drobiowego w firmach zatrudniających 50 osób i więcej. Produkcja w 1 kwartale 2023 wzrosła o blisko 12 proc.w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, wobec spadku o 4,3% rok do roku w 4 kwartale 2022. Ten mógł być konsekwencją mniejszych wstawień związanych z obawami o koszty zużycia energii.

Do wzrostów przyczynia się także poprawa opłacalności produkcji – w pierwszych miesiącach 2023 relacja cen skupu kurcząt do cen mieszanki pełnoporcjowej była wciąż powyżej średniej wieloletniej.

Wzrosty produkcji odnotowano mimo obecności grypy ptaków. Według Głównego Inspektoratu Weterynarii w pierwszym kwartale 2023 rok w Polsce odnotowano 58 ognisk HPAI (grypy ptaków), z czego połowa to ogniska w stadach kaczek (głównie powiat kaliski i ostrowski - wojeówdztwo wielkopolskie)

HPAI wydaje stawać się problemem ogólnoświatowym, uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Poza Europą, w 1g23 ogniska pojawiły się w Ameryce Płd. tj. w Argentynie oraz Chile, co spowodowało zaburzenia w handlu zagranicznym w tych krajach.

Grypa ptaków dociera do Brazylii

Brazylia wciąż pozostawała krajem wolnym od grypy ptaków. To jednak zmieniło się. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę na niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się grypy ptaków w tym kraju. Powołując się na doniesienia agencji Reuters, KIPDIP podała 16 maja, że wirus grypy ptaków u dzikiego ptactwa został potwierdzony przez władze Brazylii, największego na świecie eksportera drobiu. Jest to pierwsze takie zdarzenie w historii brazylijskiego drobiarstwa.

W opinii analityków KIPDiP, ewentualne dotarcie HPAI na komercyjne fermy w Brazylii wywołałoby ogromne implikacje – ze względu na znaczenie brazylijskiego drobiarstwa - we wszystkich krajach, na wszystkich kontynentach. W krótkim terminie ceny żywca oraz ceny mięsa drobiowego poszybowałby w górę niemal natychmiast. Popyt na import z takich krajów jak Polska wzrósłby gwałtownie, co z pewnością przełożyłoby się na zyski hodowców i zakładów drobiarskich. W dłuższym terminie świat musiałby z pewnością przedefiniować podejście do HPAI i prawdopodobnie zaprzestać praktyk zamykania granic przed importem z państw z epizoocją grypy ptaków.

Ceny drobiu w Polsce i perspektywy

Wracamy do analizy ekspertów PKO Banku Polskiego. Wynika z niej, że polski eksport drobiu w 2022 zamknął się wolumenem 1,59 mln ton, czyli o 7,4 proc. wyższym niż przed rokiem. Lepszy wynik zapewniała odbudowa sprzedaży zagranicznej w II i III kwartale 2022 r. po spadkach w 2021 odnotowanych wskutek grypy ptaków.

Eksport na koniec 2022 nie był już tak dynamiczny (zbliżony poziom do 4 kwartału 2021), jednak pierwsze dwa miesiące 2023 przyniosły ponowne odbicie sprzedaży (+7% rok do roku) w konsekwencji wzrostu produkcji.

Na początku roku, czyli w I kwartale 2023 r. ceny drobiu w Polsce według obserwacji analityków utrzymywały się w tendencji wzrostowej – przeciętna cena skupu kurcząt wg MRiRW była wyższa o 21 proc. r/r, a indyków o 34 proc. r/r. Choć już 2 kwartale 2023 przyniesie najprawdopodobniej spadki cen w relacji rocznej.

W marcu 2023 relacja cen sprzedaży kurcząt do cen mieszanki pełnoporcjowej w relacji rocznej poprawiła się o 5 proc. r/r wskazując na poprawę opłacalności chowu. Presja kosztów pasz oraz energii nie jest już tak silna jak kilka miesięcy wcześniej.

Co dalej? Eksperci PKO dzielą się prognozami:

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu drobiu wg GUS w 2023 będzie nieznacznie wyższa niż w 2022 (zakres zmian cen od -1%r/r do +4% r/r), podobnie jak prognozowaliśmy pod koniec 2022. Widzimy duże ryzyko obniżek cen w dalszej części roku – efekt spadków cen pasz i oczekiwanego wzrostu produkcji w UE, choć wciąż może to być relatywnie wysoki poziom cen. Wysokie ceny mięsa czerwonego mogą oddziaływać w kierunku wzrostów cen drobiu – popyt na to mięso w gospodarstwach domowych może zwiększyć się względem wołowiny i wieprzowiny

Import drobiu z Ukrainy z zerowym cłem

Wielkopolska Izba Rolnicza 16 maja analizowała, co wynika z rozporządzenia w sprawie zniesienia ceł dla Ukrainy. Przypomnijmy, że 9 maja w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące wydłużenia, o kolejny rok, obowiązywania zerowych ceł na produkty i towary importowane z Ukrainy.

WIR: Unijne raporty mówią, że w 2022 r. całkowity import mięsa drobiowego do UE wyniósł 163 675 ton, co oznacza wzrost o 80 proc. w porównaniu z 2021 r. Całkowity import jaj do UE wyniósł 22 233 t, co oznacza wzrost o 300 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Według naszych analiz rynku drobiowego, w wyniku napływu mięsa drobiowego z Ukrainy, cena skupu kurcząt rzeźnych spadła do granicy opłacalności produkcji. Należy tu dodać, że Polska jest największym unijnym producentem i eksporterem tego mięsa, a więc jego import z Ukrainy, uderza najbardziej w polskich hodowców.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera