Praktyczne sposoby na ślimaki w ogródku mogą uratować owoce, warzywa i kwiaty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Instytut Ochrony Roślin: Zastosowanie wszystkich dostępnych metod i zabiegów do zwalczania ślimaków pozwoli uzyskać najlepsze wyniki w nowoczesnych systemach integrowanej ochrony roślin przed tymi szkodnikami.
Instytut Ochrony Roślin: Zastosowanie wszystkich dostępnych metod i zabiegów do zwalczania ślimaków pozwoli uzyskać najlepsze wyniki w nowoczesnych systemach integrowanej ochrony roślin przed tymi szkodnikami. pixabay.com
Jak zwalczać ślimaki, których efektem działania są zniszczone kwiaty czy pożarte liście sałaty? Podsuwamy naturalne i proste sposoby, jest ich co najmniej kilka. Jedne polegają na sadzeniu odpowiednich roślin, które odstraszą mięczaki, inne metody opierają się na stosowaniu pułapek czy odpowiednich środków. Ślimaki pozostawione same sobie mogą pozbawić liści nasze ulubione róże czy wspomnianą sałatę. W Polsce problem ze szkodliwością ślimaków z roku na rok jest coraz większy, sygnalizują naukowcy.

Spis treści

Nagie ślimaki i te ze skorupkami to zmora działkowców i ogrodników

- Miałam kilka sadzonek ogórków, ładnie się przyjęły, ale ślimaki zjadły niemal wszystkie. Została tylko jedna roślina, z jednym ogórkiem. Nawet mizerii nie zrobię. A wszystko przez ślimaki, te ze skorupkami i bez nich - żaliła się Czytelniczka latem ubiegłego roku. Problem wraca jak bumerang.

W Polsce występuje ok. 200 gatunków ślimaków lądowych. Szczególnie trudne do zwalczenia są ślimaki nagie. Pojawiają się najliczniej na plantacjach warzyw, przede wszystkim kapusty, sałaty czy fasoli, kwiatów i bylin oraz truskawek i malin.

Znacznie mniej ślimaków można znaleźć w uprawach roślin rolniczych, takich jak: burak, ziemniak, pszenica i rzepak, wskazuje Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Sposoby na ślimaki. Co jest dobre na ich odstraszenie? Posadź te rośliny

Ślimaki na kwiatowych rabatach to prawdziwa zmora posiadaczy przydomowych ogródków, tarasów czy działkowców. Problemem są także w warzywniku i na polu. Są jednak naturalne sposoby, by odstraszyć ślimaki. Co posadzić?

Między truskawkami warto umieścić cebulę albo czosnek. Nie należą do lubianych przez ślimaki.

Unikają goździków, piwonii, gipsówki, wilczomleczów, smagliczki, onętka, gazanii, orlików, tawuł, żurawki, ciemierników, barwinka, większości bodziszków, maków, niezapominajek i wszelkich roślin długo kwitnących w tym nawet nasturcji, wylicza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

W ogródku sprawdzi się też szereg innych roślin i ziół:

Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Wyłapywanie i przeszkody

Są tacy, którzy próbują ślimaki wyłapać. Stosują przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew, jabłko, przepołowione ziemniaki. To jednak walka niczym z wiatrakami. Inni topią je, osadzając w ziemi słoiczki z piwem, którego zapach przyciąga ślimaki.

Inny ze sposobów opiera się na tworzeniu przeszkody w postaci nawierzchni, po której trudno poruszać się tym mięczakom:

  • pokruszone skorupki jajek,
  • trociny,
  • popiół.

są wysypywane wokół atakowanych roślin.

Zwalczanie ślimaków w roślinach naturalnymi wrogami oraz wywarami

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy wskazuje na rosnący z roku na rok problem ze ślimakami:

„Ślimaki wyrządzają duże szkody w uprawach roślin rolniczych, ogrodniczych, sadowniczych i ozdobnych. Uszkadzają nasiona, sadzonki, bulwy, korzenie, liście, pędy, kwiaty i owoce, zarówno roślin rosnących w warunkach polowych, jak i w szklarniach czy tunelach. Powodują zanieczyszczenie organów roślin śluzem i odchodami, co prowadzi do rozwoju chorób roślin. Zanieczyszczenie warzyw, owoców i nasion jest przyczyną pogorszenia się ich jakości, co przyczynia się do wzrostu strat ekonomicznych”.

Naukowcy z IOR wyjaśniają, że w sytuacji, gdy ślimaki występują masowo, można je zwalczać metodą chemiczną. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 140 środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania ślimaków. Moluskocydy działają na ślimaki kontaktowo i żołądkowo, przynęcając je atraktantami zawartymi w granulacie.

Inną ważną metodą jest wykorzystanie wrogów naturalnych ślimaków. Najbardziej znany jest pasożytniczy nicień [i]Phasmarhabditis hermaphrodita, który jest stosowany jako składnik biopreparatu. Preparat ten jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu można wykorzystywać go do ochrony roślin w ogrodach, w uprawach małoobszarowych i w uprawach ekologicznych[/i], podpowiada IOR.

Skuteczne w zwalczaniu ślimaków są również napary (otrzymane przez zalanie wrzątkiem) i wywary (otrzymane przez gotowanie) z takich roślin, jak macierzanka, majeranek, bylica piołun, wrotycz pospolity, rumianek ogrodowy, czosnek, cebula, szałwia i krwawnik.

Opryskując nimi rośliny, pamiętajmy jednak, że stosowanie metod biologicznych wymaga powtarzania po deszczu, podaje PIORiN.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera