Premier Morawiecki i wicepremier Kowalczyk do rolników: Polski rząd z determinacją podjął wyzwanie wyrównania kosztów

Agata Wodzień-Nowak
Marlena Maląg, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk
Marlena Maląg, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk KPRM
- Rolnictwo dzisiaj jest w trudnym położeniu - mówił 17 maja Henryk Kowalczyk, który gościł wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim we wsi Świercze. - Polski rząd z determinacją podjął wyzwanie wyrównania kosztów - zapewniał i zachęcał do ubezpieczania upraw od ryzyka suszy. Kłopot polega na tym, że zakłady ubezpieczeniowe obawiając się skali problemu, mocno ograniczyły taką możliwość w swoich ofertach.

Minister przekonuje do ubezpieczania upraw od suszy

- Zachęcam wszystkich rolników, aby teraz, w ostatniej chwili podjęli decyzję o ubezpieczeniu upraw rolnych, bo nie wiemy, jaki będzie rok jeśli chodzi o warunki pogodowe - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Henryk Kowalczyk przypominał: - Praca na roli to praca uzależniona od warunków atmosferycznych. Dzisiaj widzimy symptomy suszy, dlatego wprowadziliśmy system ubezpieczeń upraw rolnych z dużymi dotacjami - 65% do składki ubezpieczeniowej.

Już pod koniec marca pisaliśmy o problemach rolników z ubezpieczeniem upraw od suszy:

Morawiecki do rolników: Staramy się na poziomie państwa zapewnić, aby były środki

Mateusz Morawiecki zapewniał, że działania rządu starają się łagodzić skutki inflacji. Wskazywał, że główny wpływ na nią ma wojna na Ukrainie, wzrost cen surowców energetycznych, a to samo dzieje się w Europie.

- Dzisiaj mamy czas szczególny, kiedy Putin zaatakował Ukrainę, Rosja w sposób barbarzyński dopuszcza się zbrodni wojennych i mamy do czynienia z perturbacjami na rynku surowców. O tym rozmawialiśmy dzisiaj z rolnikami, z seniorami.

- Staramy się na poziomie państwa zapewnić, aby były środki na dopłaty do nawozów i wszystkie inne potrzeby dla rolników i przedsiębiorców - przekonywał Mateusz Morawiecki.

Kowalczyk: - Rolnictwo dzisiaj jest w trudnym położeniu. Z powodu wojny na Ukrainie wzrosły ceny gazu i to powoduje wysokie ceny nawozów, wzrost cen żywności i zbóż. Polski rząd z determinacją podjął wyzwanie wyrównania kosztów.

Podkreślał, że polski rząd bardzo aktywnie, obniżając podatek VAT, akcyzę, stara się łagodzić skutki inflacji. - Jest to bardzo aktywna polityka rządowa.

Przedstawiciele rządu mówili m.in. o 14. emeryturze oraz zmianach w świadczeniach emerytalnych dla ubezpieczonych w KRUS: - Przed kilkoma tygodniami parlament przyjął ustawę o tym, że rolnicy mogą przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. To jest realizacja sprawiedliwości dziejowej - uważa Henryk Kowalczyk. - Rolnicy zostali w ten sposób zrównani w swoich prawach z innymi emerytami.

Premier wymieniał: - Mamy do czynienia z działaniami po stronie finansowej, które już przeprowadziliśmy - to emerytura bez podatku do 2500 zł, obniżka podatku z 17% na 12%, wzrost emerytury netto dla emerytów, rencistów oraz 13. i 14. emerytura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro