Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ARiMR. Co się zmieni?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nowelizacja ustawy wprowadza zmiany m.in. w zakresie organizacji pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nowelizacja ustawy wprowadza zmiany m.in. w zakresie organizacji pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Nowelizacja ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany w niej zawarte obejmują kwestie organizacji pracy instytucji, jak i rozwój systemów teleinformatycznych służących realizacji większości zadań.

Zmiany w spłatach wierzytelności

Ustawa wprowadza rozwiązania przewidujące możliwość umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu spłat wierzytelności Agencji, które przypadają jej w związku z wykonywaniem zadań finansowanych z krajowych środków publicznych oraz w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Obecny stan prawny ustawy wskazuje jedynie na przesłanki i tryb umarzania należności, ale pod warunkiem, że pochodzą one wyłącznie z krajowych środków publicznych. Zmiana wprowadzi umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty wierzytelności powstałych w ramach programu przedakcesyjnego SAPARD.

- Ustawa umożliwi umarzanie odsetek od wierzytelności Agencji przypadających w związku z wykonywaniem przez nią zadań finansowanych z krajowych środków publicznych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Oznacza to rozciągnięcie rozwiązań obowiązujących obecnie na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na wszystkich wierzycieli Agencji – czytamy w prezydenckiej informacji o zmianach w ustawie.

W obecnej formie prawnej możliwość umorzenia odsetek od wierzytelności Agencji dotyczy tylko należności przypadających jej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Rozwój Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie IT

Ustawa ma także stworzyć podstawę prawną do utworzenia przez Agencję spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której celem działania będzie rozwój systemów i rozwiązań teleinformatycznych służących realizacji zadań ARiMR. Wykonywanie zadań ustawowych agencji wykonawczych przy wykorzystaniu spół prawa handlowego nie jest nowością. Takie rozwiązania stosują już m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego.

Co jeszcze określa nowelizacja ustawy o ARiMR?

Wśród zmian w ustawie widnieją wątki kwot umorzonych wierzytelności w kontekście wolnym od podatku dochodowego, subwencji kanalizacyjnej oraz płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Nowe przepisy dodatkowo rozszerzają spis stanowisk strukturalnych, obsadzanych przez powołanie, o stanowisko doradcy Prezesa ARiMR. Zmienią się także formy funkcjonowania pracowniczego. Chodzi m.in. o przypadki zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności oraz przebieg procesu uzupełnienia kadr.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów, które dotyczą planów finansowych Agencji i wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku.

Źródło: prezydent.pl

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera