Proszą o pomoc po wymrozkach. Ministerstwo odpowiada

/lima/
freeimages.com
Po wymrożeniach w uprawach, jakie miały miejsce w drugiej połowie kwietnia w naszym regionie, izba rolnicza i jak świętokrzyscy gospodarze apelowali do ministra rolnictwa o pomoc. O największych stratach mówili sadownicy oraz plantatorzy rzepaku. Z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymaliśmy informację, iż decyzja o pomocy zostanie podjęta po oszacowaniu szkód.

OGLĄDAJ: Program Strefa Agro. Nowe opłaty dla rolników. Kto skorzysta na zmianach w PROW?

W odpowiedzi z biura prasowego ministerstwa czytamy:

"W kwietniu, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołana została Grupa Zadaniowa ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie, przewodniczy jej podsekretarz stanu Rafał Romanowski. Pierwsze posiedzenie tej grupy odbyło się 11 kwietnia. Sytuacja monitorowana jest na bieżąco.

Obecnie możliwe jest korzystanie z kredytów klęskowych.

Jednak, jak podkreśla wiceminister Romanowski, aby uruchomiona została jakakolwiek forma pomocy dla poszkodowanych rolników niezbędne jest oszacowanie strat przez komisje powoływane przez wojewodów na wniosek samorządów.

W tej sprawie szybkiego powoływania takich komisji odbyła się 24 kwietnia wideokonferencja z wojewodami, podczas której wiceminister Romanowski zobowiązał wojewodów do zwrócenia się do samorządów lokalnych, z terenów dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, o bezzwłoczne przekazywanie wniosków dotyczących powołania komisji szacujących straty.

Po oszacowaniu strat będą podejmowane decyzje dotyczące innych form pomocy".

 

Przypomnijmy więc, że każdy kto odniósł straty, powinien jak najszybciej zgłosić się do urzędu gminy.
 
Ministerstwo odniosło się także do zarzutów, iż zmiany do ustawy o ubezpieczeniach z dopłatą Skarbu Państwa zostały wprowadzone zbyt późno, co uniemożliwiło zawieranie umów.
Czytamy:

"Co do ubezpieczenia upraw rolnych, w tym ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych, z dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczenia należy podkreślić, że funkcjonują one od początku 2006 r. na warunkach określonych w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2016 r. poz. 792, z późn.zm.).
Ostatnia zmiana tej ustawy wprowadziła jedynie korzystniejsze warunki dostępu do 65 % dopłaty z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia. Zmiana ta jednak w żaden sposób nie ograniczała producentom rolnym możliwości zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych od  skutków przymrozków wiosennych.

W grudniu 2016 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z pięcioma zakładami ubezpieczeń umowy na realizację dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych od początku 2017 r. Umowy zostały podpisane z:
1) Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A.,
2) Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”,
3) Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
4) Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych,
5) InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group

Na podstawie tych umów możliwe było od początku roku zawieranie przez producentów rolnych umów ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia na warunkach obowiązujących do 31 marca br. W pracach nad zmianą ustawy uczestniczyli przedstawiciele zakładów ubezpieczeń oraz przedstawiciele producentów rolnych i na bieżąco byli informowani o projektowanych zmianach w celu płynnego wprowadzenia tych zmian w życie od 1 kwietnia br.

Wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach, korzystniejszych dla producentów rolnych, w szczególności dla właścicieli sadów, rozpoczęło od 10 kwietnia br. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Pozostałe zakłady ubezpieczeń rozpoczęły sprzedaż polis ubezpieczenia od 15 kwietnia br.

 

W roku 2016 producenci rolni, po wyczerpaniu limitu dopłat z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia, mogli zawierać umowy ubezpieczenia na warunkach komercyjnych zarówno z zakładami ubezpieczeń, z którymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi miał podpisane umowy na 2016 r., jak i wszystkimi pozostałymi zakładami ubezpieczeń oferującymi ubezpieczenie upraw rolnych od skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

W 2016 roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 % producentów owoców, co stanowiło ok 1,6 % wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych zawartych w 2016 r."

 

STRATY W KAŻDYM POWIECIE
 

Jak mówił w naszym studiu Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, atak mrozu i silne opady śniegu spowodowały straty w uprawach w każdym powiecie w województwie świętokrzyskim. Zniszczenia w sadach na Sandomierszczyźnie miejscami, jak szacują sami plantatorzy, mogą sięgać nawet stu procent. Podobnie jest w kolejnych dziesięciu powiatach. - Tam, gdzie pąk był już rozwinięty, zniszczenia są bardzo duże. Jednak oszacować je będzie można dopiero wtedy, gdy będzie widać, gdzie z pąków powstają owoce. Na terenach, gdzie nie ma sadów, jak w powiatach koneckim i włoszczowskim odnotowaliśmy zniszczenia w uprawach rzepaku. Tu śnieg był na tyle ciężki, że łamał liście i łodygi - wyjaśniał prezes Ciźla. Pełny obraz sytuacji uzyskamy dopiero po oszacowaniu strat przez komisje gminne. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Proszą o pomoc po wymrozkach. Ministerstwo odpowiada - Echo Dnia Świętokrzyskie