Przyducha atakuje coraz mocniej. Pogoda może spowodować ogromne straty

Bogusław Kwiecień
Krzysztof Kuwik, hodowca ryb z Głębowic, z coraz większymi obawami patrzy na swoje stawy. Poziom wody w ostatnich dniach obniżył się od 20 do 30 centymetrów, a dużych opadów deszczu nie widać
Krzysztof Kuwik, hodowca ryb z Głębowic, z coraz większymi obawami patrzy na swoje stawy. Poziom wody w ostatnich dniach obniżył się od 20 do 30 centymetrów, a dużych opadów deszczu nie widać Bogusław Kwiecień
Przyducha zabija ryby w stawach w Dolinie Karpia w Małopolsce zachodniej. Właściciele boją się, że będą duże straty. Na dłuższe opady deszczu czekają także leśnicy. Ściółka w lasach jest sucha jak kartka papieru.Hodowcy ryb w Dolinie Karpia z rosnącym niepokojem patrzą na swoje stawy i oglądają prognozy pogody na kolejne dni. Stale spada stan wód w rzekach, potokach i stawach. Sucho jest także w lasach. Leśnicy apelują o zachowanie wyjątkowej ostrożności w obchodzeniu się z ogniem w pobliżu leśnych kompleksów.

Krzysztof Kuwik, hodowca ryb w Głębowicach (gm. Osiek) obawia się, że suche lato odbije się na tegorocznej produkcji. Posiada 6-hektarowe gospodarstwo. Codziennie obchodzi wszystkie swoje stawy i obserwuje obniżający się poziom wody. 

Przyducha atakuje

Hodowca szacuje, że w ostatnich dniach ubyło od 20 do 30 cm wody w głębokich na 1,5 m stawach. - Wody jest mało, do tego jest ciepła i zamulona, co powoduje, że spada w niej zawartość tlenu. Efektem jest przyducha, która zaczyna atakować ryby - narzeka Krzysztof Kuwik. 

Ostatnio na jednym ze swoich stawów zebrał sześć śniętych ryb. Obawia się, że w kolejnych dniach może ich przybywać. Z tym większym niepokojem słucha prognoz pogody na kolejne dni. Ma być bardzo gorąco. Deszczu brak. - Nawet jakby były burze i gwałtowne ulewy, to sytuacji nie poprawią. Są zbyt krótkotrwałe. Potrzebne są dwa, trzy dni spokojnych opadów - dodaje Kuwik. Franciszek Sałaciak, prezes Stowarzyszenia Dolina Karpia twierdzi, że podobnie jest w wielu innych miejscowościach rybiego zagłębia. 

W trochę lepszej sytuacji są hodowcy ryb, których stawy zasilane są z rzek. Ale też nie wiadomo, jak długo tak będzie, ponieważ stan wód w dużych rzekach naszego regionu: Wiśle, Skawie i Sole również spada, nie mówiąc o mniejszych rzeczkach i potokach, gdzie giną ryby. 

W tej chwili za wcześnie jeszcze na oszacowanie strat. Na pewno każdy kolejny dzień suchej pogody będzie je powiększał, chociaż specjaliści przekonują, że w tej chwili nie można mówić o suszy hydrologicznej. 
- Poziom wody w dużych rzekach jest stabilny, utrzymuje się w strefie stanów niskich, lokalnie średnich - przekonuje Przemysław Plewa z Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. Jak dodaje, w najbliższych dniach mają wystąpić burze, ale potwierdza: takie opady nie poprawią sytuacji.

Sucho w lasach

Na dłuższe opady deszczu czekają także leśnicy. Leśnik z Nadleśnictwa Andrychów powiedział nam, że ściółka w lesie jest sucha jak kartka papieru. W okolicznych lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Podobna sytuacja panuje w Nadleśnictwie Chrzanów.

- Jest bardzo sucho. Od wiosny niemal nie było opadów, które w znaczący sposób poprawiłyby sytuację - stwierdza Ewelina Boruń, zastępca chrzanowskiego nadleśniczego. Widać to gołym okiem. W lasach poznikały zastoje i oczka wodne, wyschły leśne strumyczki. - W ubiegłym roku było pod tym względem lepiej - dodaje Ewelina Boruń.

Na razie nie ma jeszcze zakazu wstępu do lasów, ale zarówno leśnicy, jak i strażacy apelują o szczególną ostrożność i nieposługiwanie się otwartym ogniem. - Ściółka jest tak wyschnięta, że niewiele trzeba, aby zajęła się ogniem - ostrzega st. asp. Mariusz Niemysa z KP PSP w Wadowicach.

Krzysztof Kuwik, hodowca ryb z Głębowic, z coraz większymi obawami patrzy na swoje stawy. Poziom wody w ostatnich dniach obniżył się od 20 do 30 centymetrów, a dużych opadów deszczu nie widaćFakty
________________________________________
Płytkie stawy
 Stawy karpiowe są specyficzne. Stworzył je człowiek. Mają do 1,5 metra głębokości. Przez to potrzebują regularnego dopływu wody.
 Dolina Karpia to ok. 4 tys. hektarów stawów, w dużej części hodowlanych. Stowarzyszenie Doliny Karpia obejmuje siedem gmin, cztery w powiecie oświęcimskim: Zator, Przeciszów, Osiek, Polanka Wielka i trzy w wadowickim: Brzeźnica, Spytkowice, Tomice.

Rodzaje suszy
 Susza to długotrwały okres pozbawiony opadów atmosferycznych lub z nieznacznym opadem w stosunku do średnich wieloletnich oraz z wysoką temperaturą powietrza. Powoduje przesuszenie gleby, zmniejszenie lub całkowite zniszczenie upraw roślin, zmniejszenie zasobów wody pitnej, a także zwiększone prawdopodobieństwo katastrofalnych pożarów.

Istnieją trzy rodzaje suszy:
atmosferyczna - brak opadów przez 20 dni, wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza; glebowa - oznacza niedobór wody dostępnej dla roślin; hydrologiczna - zmniejszone zasoby wodne powierzchniowe i podziemne, późniejsza regeneracja wód podziemnych jest długotrwała.

Źródło: Dziennik Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przyducha atakuje coraz mocniej. Pogoda może spowodować ogromne straty - Gazeta Krakowska