Spis treści
Larwy skrzypionek mogą poważnie uszkodzić zboża
Żer chrząszczy rozpoczął się na przełomie kwietnia/marca, w maju widać w zbożach masę - to larwy, które zaczęły się wykluwać. Mogą zasiać prawdziwe spustoszenie. Jak rozpoznać skrzypionkę? W Polsce wyróżnia się dwa typy szkodników - skrzypionkę zbożową i skrzypionkę błękitka. Ta zbożowa ma ciemną główkę i pomarańczowe odnóża, z kolei błękitek jest w barwach niebiesko-zielonych. Larwy zaś łatwo rozpoznać, są kuliste i pokryte śluzem.
Jak rozpoznać, że skrzypionka dopadła uprawy?
Samice skrzypionek mogą złożyć hurtowe ilości jaj, co przy nagromadzeniu chrząszczy powoduje istną plagę. Larwy żerują potem na całej roślinie, pnąc się do góry, co nie tylko osłabia plon, ale może doprowadzić do różnych chorób. Wielu plantatorów w okresie wiosennym liczy na deszcz. Znaczne opady pomagają zmyć przyklejone do upraw jaja.
Charakterystycznym objawem wystąpienia ich w uprawie są podłużne, białe plamy oraz dziurki w liściach. Larwy skrzypionki, żerują aż do końca dojrzałości mlecznej zbóż. Przez swoje szkodliwe działanie mogą zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną liści zbóż nawet do 80 proc., powodując przy tym stratę plonu głównego przekraczającą 40 procent, alarmował kilka lat temu Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Jak zwalczać skrzypionki w zbożach?
Najlepiej zawczasu chronić uprawy, aby w okresie wiosennym nie narażać zbóż na atak skrzypionek. Odpowiednie zabiegi agrotechniczne wykonane wcześniej, np. płodozmian, przygotowanie stanowiska, wybór odmian, a także rozplanowanie przestrzeni.
Gdy zawodzą naturalne metody ochrony, w grę wchodzą preparaty chemiczne. Choć są inwazyjne, wciąż wielu plantatorów sięga po nie w walce ze szkodnikami. Najczęściej używa się ich, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości – w przypadku zbóż jarych do 1 larwy na źdźbło, przy ozimych do 1,5 larwy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!