Szkody łowieckie 2024. Rolnicy apelują o zmianę systemu zgłaszania i szacowania. Powstanie aplikacja? W tle również fundusz gwarancyjny

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Szkody w uprawach mogą powodować m.in. dziki.
Szkody w uprawach mogą powodować m.in. dziki. 123rf/photocech
Od lat kością niezgody między rolnikami a myśliwymi jest system szkód łowieckich. Obecnie zgłaszanie i szacowanie strat spowodowanych przez zwierzęta jest dla wielu skomplikowane. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o zmianę przepisów.

Spis treści

Samorząd rolniczy ocenił obowiązujący system zgłaszania, szacowania i wypłat odszkodowań za szkody łowieckie jako nieskuteczny. Częste zmiany rozporządzeń w tym zakresie tym bardziej nie wpływają dobrze na branżę. Do ministra klimatu i środowiska trafił wniosek o wdrożenie nowych rozwiązań.

Fundusz gwarancyjny ze środków państwowych?

Jednym z pomysłów, które chce wdrożyć KRIR, jest wprowadzenie funduszu gwarancyjnego. Miałby on być finansowany ze środków budżetu państwa i kół łowieckich. Dla osób, które poniosły straty w wyniku działań dzikich zwierząt (saren, jeleni, łosi lub dzików), byłby to pewien bufor bezpieczeństwa w zakresie wypłacalności.

Zgłaszanie szkód online. Propozycja aplikacji

Kolejne rozwiązanie, proponowane przez izby, dotyczy sposobu zgłaszania szkód łowieckich.

Wnioskujemy o utworzenie ogólnopolskiego portalu internetowego służącego zgłaszaniu przez rolników szkód łowieckich. Rolnik, zgłaszając szkodę na takim portalu, powinien wybrać województwo, powiat, gminę, miejscowość oraz numer działki na której wystąpiła szkoda oraz określić rodzaj szkody. Podawałby również swoje dane kontaktowe, przekazał KRIR.

Po zatwierdzeniu informacja o szkodzie pojawiałaby się w skrzynce odbiorczej koła łowieckiego, który dzierżawi dany obwód łowiecki lub zarządu wojewódzkiego w przypadku terenów nieprzydzielonych do obwodów łowieckich. Dla rolników takie rozwiązanie uprościłoby procedurę i wyeliminowało sytuacje, gdzie zgłoszenia nie zostają przyjęte.

W przypadku wdrożenia takiego systemu rolnik nie będzie musiał znać adresów łowczych kół posiadających obwody łowieckie na jego działkach, nie będzie musiał drukować odpowiednich formularzy służących zgłaszaniu szkód i nie będzie ponosił kosztów związanych z usługą pocztową odnośnie doręczenia zgłoszenia szkody. A przede wszystkim wyeliminuje to sytuację nieodbierania poczty i nieprzyjmowania zgłoszeń przez koła, czytamy w komunikacie KRIR.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera