XII Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej w Inowrocławiu
Lotnisko Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu było w niedzielę 27 sierpnia 2023 r., miejscem dożynek wojewódzkich i jednocześnie święta plonów dla archidiecezji gnieźnieńskiej, powiatu inowrocławskiego, Inowrocławia i gminy Inowrocław.
Uroczystości rozpoczął przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, po czym rozpoczęła się polowa msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp Wojciecha Polaka. Dziękując Bogu za plony, a rolnikom za trud wyraził pragnienie, aby "nigdy nikomu pod naszym polskim niebem chleba nie brakowało". Prymas mówił też o obecnych problemach polskiego rolnictwa, podkreślając konieczność mocnego wspierania tych, którzy "żywią i bronią". _- Nie jesteśmy jedynie widzami w tym świecie. Mamy do wykonania zadanie i [związaną z tym] odpowiedzialność. Chleb łamany dziś jest dla nas wyzwaniem, byśmy dzielili nasze życie z drugimi _– mówił ksiądz prymas w homilii, nawiązując do trudu i misji rolnika.
Starostowie wojewódzcy dożynek Danuta i Jan Łuczakowie z podinowrocławskiego Jacewa przekazali na ręce gospodarza dożynek marszałka Piotra Całbeckiego bochen chleba z tegorocznej mąki. W rolach starostów dożynek archidiecezjalnych wystąpili Katarzyna Weber i Daniel Babij, starostów dożynek powiatowych Joanna Kujawa i Marian Dec, starostów reprezentujących Inowrocław Izabela Harenda i Sławomir Ilecki.
Pan Łuczak w piękny sposób opowiedział o tradycji rolniczej w swojej rodzinie i o tym, co dziś trapi polskich gospodarzy. Apelował o wszechstronne wsparcie dla rolnictwa. Wezwał polityków w kraju i naszych reprezentantów w Brukseli do obrony polskiego rynku produktów żywnościowych zagrożonego przez nadmierne regulacje, nieuczciwą konkurencję i skutki wojny na Ukrainie. - Obrońmy nasze dobro narodowe, obrońmy rolnictwo! - mówił.
Do jego słów nawiązał Piotr Całbecki podkreślając, że taka postawa cechuje wielu rolników, którzy pracują nie tylko dla dochodu, ale z miłości do ziemi. - Dziękuję dziś za waszą ciężką pracę, kiedy od świtu po zmierzch bierzecie odpowiedzialność za wasz los - powiedział. Przytoczył słowa Wincentego Witosa, mówiąc iż "w chłopie odradza się naród". - Tegoroczne dożynki świętujemy w szczególnych okolicznościach, w czasie, w którym przychodzi nam po raz kolejny stanowczo stawiać kwestię ochrony polskich producentów żywności. Jako marszałek województwa, które rolnictwem stoi, wierzę, że będziemy to czynić skutecznie - powiedział marszałek.
Słowa podziękowań do rolników regionie skierowali również m. in. przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz współgospodarze dożynek - prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, starosta Wiesława Pawłowska i wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego do rolników, a słowa wdzięczności wobec rolników wyrazili również posłanka Magdalena Łośko i senator Krzysztof Brejza.
Dożynki zgromadziły tłumy mieszkańców nie tylko z Inowrocławia, ale i z innych części województwa. Mogli oni na licznych stoiskach skosztować pyszności, podziwiać ludowe rękodzieło, obejrzeć występy kapel ludowych, wyścigi traktorów i wystawę maszyn rolniczych. Na zakończenie święta plonów wystąpiła gwiazda imprezy - Urszula.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?