Takie dopłaty do zwierząt dostaje polski rolnik. Są limity sztuk, czasem jedna krowa nie wystarczy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Poza standardową dopłatą związaną z produkcją można otrzymać również płatność dobrostanową z ekoschematu
Poza standardową dopłatą związaną z produkcją można otrzymać również płatność dobrostanową z ekoschematu Abigail McCartney
To nie tak, że rolnik ma 120 albo 300 krów i do każdej dostanie dopłaty. Są limity maksimum, ale i minimum. Czasem uzależnione od województwa, w którym położone jest gospodarstwo. Osobna płatność wynika z ekoschematu Dobrostan zwierząt.

Spis treści

Płatności nie tylko do krów, owiec i kóz

Najważniejszym corocznym wsparciem dla budżetu rolników są płatności bezpośrednie. Należą do nich dopłaty ujęte jako wsparcie dochodów związane z produkcją do zwierząt. Obejmują 4 grupy zwierząt: krowy, bydło, owce i kozy.

Poza tym wsparciem rolnik może zadeklarować, a potem realizować podwyższone standardy utrzymania zwierząt, np. poprzez dostęp do pastwiska czy większą powierzchnię życiową. Takie praktyki wpisują się w ekoschemat Dobrostan zwierząt. Dopłatami są objęte:

 • lochy

 • tuczniki

 • krowy mleczne

 • krowy mamki

 • opasy

 • owce

 • kury nioski

 • kurczaki brojlery

 • indyki z przeznaczeniem na produkcję mięsa

 • konie

 • kozy

Ile krów trzeba mieć, żeby dostać dopłaty?

Płatność do krów w 2023 roku ma stawkę 439,41 zł/szt. i przysługuje maksymalnie do 20 sztuk zwierząt. Do płatności do krów kwalifikują się samice bydła domowego, których wiek w dniu 15 maja 2023 r. przekracza 24 miesiące.

Płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności i w odniesieniu do których:

 • do dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

 • najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.

W 7 województwach (na terenie lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego) płatność jest przyznawana rolnikom, którzy posiadają co najmniej 1 sztukę kwalifikujących się zwierząt.

W pozostałych regionach ( dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie) trzeba zgłosić minimum 3 krowy.

Płatności do bydła

Tu również dopłata przysługuje do maksymalnie 20 sztuk zwierząt, a stawkę za 2023 r. ustalono na poziomie 343,46 zł/szt.

Jak wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do płatności do bydła kwalifikują się samce i samice gatunku bydło domowe, których wiek 15 maja 2023 r. nie przekracza 24 miesięcy, czyli zwierzęta urodzone najpóźniej 15 maja 2023 r.

Obowiązuje ten sam wymóg minimum 1 lub 3 sztuk z podziałem na województwa, jak w płatności do krów.

Płatność do owiec

Do płatności do owiec kwalifikuje się rolnik, który posiada co najmniej 10 maciorek owczych, których wiek 15 maja 2023 r. wynosi co najmniej 12 miesięcy. W tym przypadku nie ma górnego limitu zwierząt do płatności. Stawka dopłaty za 2023 wynosi 116,44 zł/szt.

Płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika od 15 marca do 15 kwietnia 2023 r. i w odniesieniu do których:

 • do dnia 15 marca 2023 r. dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

 • najpóźniej od dnia 15 marca 2023 r. są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.

Płatność do kóz

Aby otrzymać dopłatę do kóz w Polsce, trzeba zgłosić co najmniej 5 samic gatunku koza domowa, których wiek w dniu 15 maja 2023 r. wynosi co najmniej 12 miesięcy. Stawka dopłaty w 2023 r. to 47,84 zł/szt. I tak samo, jak w płatności do owiec, tu także nie ma górnego limitu zwierząt do płatności.

Płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności i w odniesieniu do których:

 • do dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

 • najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.

Posiadanie wszystkich wymienionych wyżej zwierząt potwierdzane jest w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dopłaty za podwyższony dobrostan zwierząt, czyli pieniądze z ekoschematu

W pierwszych dniach listopada nadal nie są znane stawki dopłat z ekoschematów. 6 listopada czekamy na rozporządzenie w tej sprawie. Płatności te będą przelewane od 1 grudnia do końca czerwca razem z płatnościami końcowymi, nie są ujęte w zaliczkach dopłat.

Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” można realizować w ramach kilku wariantów.

W przypadku koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach albo w systemie otwartym — wymagane do płatności jest posiadanie, na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej co najmniej 2 koni dorosłych w wieku co najmniej 24 miesięcy zarejestrowanych w komputerowej bazie danych lub klaczy zarejestrowanej w komputerowej bazie danych ze źrebięciem zgłoszonym do komputerowej bazy danych w wieku do ukończenia 12. miesiąca życia,

Dobrostan kur niosek — wymagane posiadanie, w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej kurnika na minimum 350 stanowisk zarejestrowany w komputerowej bazie danych.

Dobrostan kurcząt brojlerów — wymagane posiadanie, w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej kurnika na minimum 500 stanowisk zarejestrowany w komputerowej bazie danych.

Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa — wymagane posiadanie, w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej pomieszczenia na minimum 100 stanowisk zarejestrowane w komputerowej bazie danych.Wspierany jest także dobrostan:

 • loch

 • tuczników.

 • krów mlecznych.

 • krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.

 • krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.

 • opasów.

 • owiec.

 • kóz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera