Takie są kary za palenie śmieci i odpadów w piecu i na podwórku. Palić nie można też liści! Tyle zapłacisz za składowanie odpadów w lesie

Justyna Madan
Justyna Madan
Kary za zaśmiecanie środowiska, w tym wywożenie śmieci do lasu czy wypalanie traw będą wyższe. A ile zapłacimy za palenie śmieci?
Kary za zaśmiecanie środowiska, w tym wywożenie śmieci do lasu czy wypalanie traw będą wyższe. A ile zapłacimy za palenie śmieci? 123rf
Mandaty i kary za przestępstwa przeciwko przyrodzie od 1 września 2022 są wyższe. W niektórych przypadkach przestępcom środowiskowym może również grozić więzienie. Wyżej karane jest zaśmiecanie miejsc publicznych, lasu czy wypalanie traw. Mandaty zaczynają się od 500 zł. – Każdy, kto śmieci, powinien wiedzieć, że konsekwencje będą bardzo wysokie – powiedział Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Spis treści

Mandaty i kary za przestępstwa przeciwko przyrodzie od 1 września 2022 są wyższe. W niektórych przypadkach przestępcom środowiskowym może również grozić więzienie. Wyżej karane jest zaśmiecanie miejsc publicznych, lasu czy wypalanie traw. Mandaty zaczynają się od 500 zł. – Każdy, kto śmieci, powinien wiedzieć, że konsekwencje będą bardzo wysokie – powiedział Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Codzienne wyrzucanie śmieci wydaje się być rzeczą dziecinnie prostą, jednak to złudne wrażenie. Właściwa segregacja śmieci to dla Polaków nadal duże wyzwanie. Według wytycznych w 2025 roku gminy będą zobowiązane do selektywnej zbiórki odpadów aż w 55%. Według danych około 2/3 Polaków deklaruje segregowanie śmieci, mamy w tej dziedzinie wiele do nadrobienia. Szczególnie ważna jest więc edukacja i kontrola mieszkańców, zwłaszcza na początku. W skrajnych wypadkach i w przypadku notorycznego łamania zasad mieszkańcy muszą liczyć się z karami.

- Jestem przekonany, że w kwestii segregacji śmieci, czy szerzej, promowania postaw proekologicznych kluczową rolę odgrywa edukacja. Na osiedlach którymi się opiekujemy bardzo dbamy o to, aby wszyscy mieszkańcy po pierwsze wiedzieli jak odpowiedzialnie wyrzucać śmieci, a po drugie, aby mieli łatwy dostęp do wszystkich kontenerów. Z doświadczenia wiem, że mieszkańcy często wybierają ten kontener, który jest najbliżej, nawet jeśli jest przeznaczony dla innej grupy odpadów niż chcą wyrzucić – mówi Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus.

Wyższe kary za śmiecenie

Celem zaostrzenia kar jest zmniejszanie skali zaśmiecania pól, łąk i lasów. Podniesiono zarówno dolną jak i górną granicę odpowiedzialności karnej, ma to wywołać efekt „mrożący” i zniechęcić przestępców do łamania prawa przeciwko środowisku.

- Wykrywalność jest istotna, ale, niestety, orzecznictwo czy właściwie łagodność kar powodowały, że po często ciężkiej pracy inspekcji, policji, prokuratury w wymiarze sprawiedliwości padały ze strony danego dżentelmena czy też damy np. słowa: kara jest za niska, nam się to opłaca, nie boimy się konsekwencji – mówił w Senacie Jacek Ozdoba.

Dodał również, że przez 10 lat przestępcy środowiskowi wpłacili na rzecz narodowego funduszu ochrony środowiska tylko 1 milion zł. Czy wyższe kary ograniczą plagę zaśmiecania środowiska?

"Jako WWF Polska liczymy na to, że dzięki stanowczemu podejściu do przestępstw na przyrodzie uda się w lepszym stopniu ochronić siedliska zwierząt, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem, oraz utrzymać cenne ekosystemy, od których także my ludzie jesteśmy zależni. Sama jednak zmiana przepisów to nie wszystko. Świadomość społeczna oraz brak tolerancji dla przestępstw na przyrodzie oraz zaangażowanie służb i skuteczne metody wykrywania są również kluczowe", informuje WWF Polska.

Jaka kara za palenie śmieci i odpadów w piecu i na podwórku?

Jeszcze w maju Polski Alarm Smogowy oceniał, że palenie śmieci i używanie kopciuchów pozostaje bezkarne. - Mieszkańcy niemal 80 proc. gmin pozbawieni są ochrony przed działaniami osób łamiących przepisy uchwał smogowych. To smutny wniosek, biorąc pod uwagę jak dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i jego szkodliwym wpływie na nasze zdrowie – komentowała Anna Dworakowska z PAS.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma żadnych przepisów dotyczących nieprawidłowego pozbywania się odpadów. Przepisy Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązują właścicieli nieruchomości do pozbywania się zebranych na ich terenie odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skończyć się grzywną nawet do 5000 zł, jednak zazwyczaj jest to mandat karny w wysokości 500 zł i nakłada go straż miejska.

Dlatego, jeśli z komina sąsiada wydobywa się czarny dym, możemy o tym zawiadomić straż miejską lub policją, która skontroluje czym sąsiad pali w piecu. Jeśli okaże się, że pali śmieci - dostanie mandat. Art. 379 Ustawy – Prawo ochrony środowiska daje też uprawnienia do kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska starostom, wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast.

Pamiętajmy, że nie wolno również palić liści w ogrodzie! Nieprzestrzeganie tego zakazu może podlegać karze grzywny do 500 zł albo karze nagany. Za spalanie śmieci w ogrodzie może grozić nawet areszt.

- Odpowiedzialne wyrzucanie śmieci i ich segregacja to mała rzecz, jednak to właśnie małe kroki i symboliczne zachowania mają wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na domowy budżet. Tam, gdzie najtrudniej zmotywować mieszkańców do segregacji i przekazywania odpadów do recyklingu montujemy kamery i sprawdzamy, jak posortowane są śmieci. Wszystko po to, aby zidentyfikować osobę, która nie przestrzega zasad segregacji – wyjaśnia Mariusz Łubiński.

Takie są kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Najniższa grzywna wynosi 500 zł. Ale to nie wszystkie zmiany. Podniesienie górnej i dolnej granicy kar ma być – praktycznie we wszystkich artykułach kodeksu karnego – widmem więzienia dla tych, którzy niszczą, podpalają, wylewają rakotwórcze substancje czy też takie, które niszczą środowisko. Oto przykładowe kary:

  • Od 10 000 do nawet 10 000 000 nawiązki za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku.
  • Kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości co najmniej 1000 zł (zamiast aresztu albo grzywny bez limitu) za składowanie odpadów w lesie.
  • Grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (zamiast do lat 2) za niszczenie roślin, zwierząt, grzybów lub ich siedlisk na terenach objętych ochroną.
  • Za skarżenie wody, powietrza, powierzchni ziemi, zwierząt lub roślin kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności (wcześniej do 5 lat).
  • Nawet do 10 lat pozbawienia wolności (wcześniej do 5 lat) za niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, zbieranie, przetwarzanie albo transport odpadów lub substancji zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka i środowiska.
  • Kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (zamiast od 6 miesięcy do lat 8) za przestępstwa przeciw środowisku powodujące zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi.
  • Nowy przepis - kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 zł (a nie na ogólnych zasadach od 20 do 5000 zł) za usuwanie roślinności przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów.
  • Nowy przepis - kara pieniężna od 10 000 do 5 000 000 zł dla podmiotu zbiorowego za przestępstwo przeciwko środowisku.

- Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że praktycznie w przypadku wszystkich artykułów kodeksu karnego, szczególnie art. 183, który dotyczy gospodarki odpadowej, wzrost procentowy spraw wszczętych czy też tych, które kończą się aktami oskarżenia, jest gigantyczny – tłumaczył Ozdoba.

Na stronie głównego inspektora ochrony środowiska jest możliwość zgłoszenia anonimowo nieprawidłowości w środowisku. Odnotowano już ponad tysiąc takich interwencji. Udało się nawet zatrzymać przestępców na gorącym uczynku.

Źródło: WWF Polska, Ekowiedza

Segregacja śmieci to kłopot? Nie wiesz gdzie wyrzucić? Na te błędy warto zwrócić uwagę:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolo
Ale zara! Co jest grane? Jakie kary? Przecież Prezes pozwolił palić wszystkim czym się da, żeby Prawdziwi Polacy nie marzli. Tzn. lewactwo teraz będzie na przekór karać patriotów?
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro