Targi ZooEgzotyka w Łodzi. Do Sport Areny w Łodzi zjechali hodowcy zwierząt egzotycznych z całej Polski

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Stu wystawców z całej Polski, setki zwierząt, dziesiątki roślin - w hali Sport Areny przy al. Unii w Łodzi w niedzielę 29 października odbyła się ZooEgzotyka w Łodzi. To pierwsze targi zwierząt i roślin egzotycznych organizowanych przez firmę ABYSS. Do Łodzi przyjechali hodowcy gadów, płazów, ryb pochodzących z egzotycznych regionów świata, a także sprzedawcy wszelkich akcesoriów oraz pożywienia potrzebnych do hodowli tej grupy zwierząt.

Targi ZooEgzotyka w Łodzi. Kolonie mrówek w domu

Spośród płazów można było kupić rzekotki, ropuchy, drzewołazy, żaby rogate, a z owadów - modliszki, straszyki, patyczaki. Zwierzęta wodne reprezentowały kraby, małże, raki, krewetki i oczywiście ryby akwariowe, a gady - głównie gekony lamparcie i orzęsione oraz agamy brodate.
- Hoduję małe zwierzęta, m.in. mrówki, mam już kilka kolonii. Dzisiaj kupiłem kraby i terrarium dla nich, będę sam je urządzał, a także kolonię mrówek z Afryki. Interesuje mnie społeczność, którą tworzą te zwierzęta, z podziałem wręcz na kasty - żołnierzy, majorów, królową. Tworzą rodziny i bardzo dbają o siebie, razem polują - mówi Wojciech Zasada, który przyjechał na targi z Piotrkowa Trybunalskiego.

Więcej tutaj":

Niektóre lemury katta są bardzo śmiałe.

Orientarium w Łodzi. W łódzkim zoo obchodzono Światowy Dzień...

Boa dusiciele i anakondy lubią być brane na ręce

Ale największe zainteresowanie na giełdzie wzbudzały węże - pytony królewskie, tygrysie, boa dusiciele, węże zbożowe.
- Hodowanie węża nie jest kłopotliwe. Nie trzeba z nim wychodzić na dwór, młode osobniki jedzą raz w tygodniu, dorosłe - raz na trzy, cztery tygodnie. Można wyjechać na dwa tygodnie na wakacje, tylko ustawić temperaturę i światło w terrarium - mówi Lilianna Kubik z Żor, od 50 lat zajmującą się hodowlą węży, m.in. anakondy zielonej, której samica dorasta do 6 metrów długości. - Węże poznają właściciela po zapachu dzięki wyostrzonym receptorom. Z wężami można mieć bliski kontakt, brać je na ręce. Nie stresuje ich to, nie jest to dla nich nieprzyjemne, bo temperatura ciała człowieka wynosi 36 stopni, a węże lubią ciepełko. Na przykład anakondy są inteligentne, wiedzą, kiedy przychodzę posprzątać terrarium. Chowają się, a gdy skończę porządki, wychodzą i sprawdzają, co tam się robiło i wraca na swoje miejsce - dodaje.

Ptasznik kąśliwy jak pszczoła

Zainteresowanie ptasznikami jest duże, hobby rozwija się - zauważa Jakub Skowronek z Sosnowca hodujący je od 20 lat.
- Ludzie kupują nowe gatunki pająków, różnie ubarwionych, kolekcjonują je, wtedy hodowla staje się ciekawa. Obserwowanie jak mały pająk rośnie, linieje, zmienia ubarwienie daje hodowcy satysfakcję - mówi Jakub Skowronek.
Uspokaja, że są to bezpieczne zwierzęta. W Polsce obowiązuje zakaz hodowli gatunków jadowitych. A ugryzienie pająka, którego wolno trzymać w domu, daje się porównać do ukąszenia pszczoły. Może wywołać lekką opuchliznę, swędzenie, w najgorszym przypadku gorączkę, skurcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Targi ZooEgzotyka w Łodzi. Do Sport Areny w Łodzi zjechali hodowcy zwierząt egzotycznych z całej Polski - Express Ilustrowany