Te 3 ważne prace w sadzie owocowym wykonaj właśnie teraz! Drzewa odwdzięczą się zbiorami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Małopolski ODR wskazuje, że cięcie można wykonywać również w czasie kwitnienia (różowy pąk), a nawet do ok. 2 tygodni po jego zakończeniu. Późniejsze cięcie może hamować wzrost owoców i powodować ich drobnienie.
Małopolski ODR wskazuje, że cięcie można wykonywać również w czasie kwitnienia (różowy pąk), a nawet do ok. 2 tygodni po jego zakończeniu. Późniejsze cięcie może hamować wzrost owoców i powodować ich drobnienie. pixabay.com/manfredrichter
Wykonaj 3 ważne prace w ogrodzie, by potem cieszyć się zdrowymi drzewami i dorodnymi owocami. Kwitnąca leszczyna wyraźnie daje znać, że weszliśmy w okres przedwiośnia, a stosunkowo wysokie temperatury w drugiej połowie lutego dały i innym roślinom sygnał, że nadchodzi wiosna. Zanim jednak nasze drzewa owocowe pokryją się kwiatami, trzeba działać.

Spis treści

Prace w sadzie owocowym na przełomie lutego i marca są bardzo ważne dla zdrowia naszych drzew. Przełom lutego i marca to właściwy moment nie tylko na przycinanie drzew i zabezpieczenie zaraz po cięciu, ale i inne zabiegi. Należy tu wymieniać wykonanie potrzebnych oprysków.

Zaraz za tymi 3 kluczowymi zadaniami jest usunięcie ubiegłorocznych zaschniętych owoców i liści, nawożenie, a także zadbanie o domki dla ptaków. Poznaj szczegóły prac w ogrodzie do przeprowadzenia jeszcze w lutym lub na początku marca.

Przycinanie drzew owocowych wiosną

Przycinanie drzew i krzewów owocowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie. Wpływa na zdrowie drzewa i jakość owoców. Należy jednak pamiętać, żeby nie prowadzić takich prac podczas mrozu. W lutym i marcu można przycinać:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • porzeczki,
  • agrest,
  • maliny
  • jeżyny.

Podczas przycinania należy usuwać pędy suche, uszkodzone i chore. Istotne jest także to, aby nadać koronie drzewa odpowiedni kształt, który ułatwi dostęp do owoców.

Czym grozi zbyt duże zagęszczenie drzew owocowych? Małopolski ODR wymienia:

Utrzymywanie dużej ilości konarów przy dużym zagęszczeniu drzew w sadzie spowoduje słabe doświetlenie koron, a owoce będą słabo wybarwione. Usuwamy również nadmiar pędów z korony oraz pędy wyrastające od dołu konarów, pędy zwisające nisko ziemi, przysychające i chore.

Najpopularniejsze odmiany jabłek w Polsce to: 'Szampion', 'Jonagold', 'Golden Delicious' i 'Ligol'
Najpopularniejsze odmiany jabłek w Polsce to: 'Szampion', 'Jonagold', 'Golden Delicious' i 'Ligol' pixabay.com/PhotoMIX-Company

Podczas cięcia drzew owocowych nie usuwajmy wszystkich drobnych pędów owoconośnych - część z nich zapewni owocowanie w przyszłym roku. Unikajmy też silnego cięcia, które może pobudzić drzewa do wzrostu zamiast owocowania. Umiarkowane cięcie zapewni lepsze wybarwienie, wielkość i jakość owoców, a także utrzymanie drzewa w dobrej kondycji.

Wiosną możesz odmłodzić stare, zaniedbane drzewa owocowe. Skróć wierzchołek, konary i grube gałęzie, obniżając koronę. Silne prześwietlenie zapewni dostęp światła do wnętrza korony i dolnych gałęzi. Ułatwi to opryskiwanie i zbiór owoców.

Zabezpieczanie ran przyciętych drzew

Po przycięciu drzew nie powinniśmy pozostawiać samych sobie. Przedwiośnie i wiosna to okres, kiedy drzewa owocowe są szczególnie narażone na infekcje grzybowe i bakteryjne.

Zarodniki tych patogenów znajdują się w powietrzu i mogą wnikać do drzew przez rany powstałe podczas cięcia, mrozu, czy innych uszkodzeń. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Infekcje grzybowe i bakteryjne mogą prowadzić do zamierania pędów, gałęzi, a nawet całych drzew. Choroby mogą również osłabiać drzewa, co czyni je bardziej podatnymi na inne szkodniki i choroby.

Są sposoby, żeby zmniejszyć ryzyko infekcji. Wszystkie duże rany po wycięciu grubszych gałęzi zasmarowujemy dostępnymi środkami zabezpieczającymi. Natomiast drobne rany zabezpieczamy przez opryskiwanie całych drzew bezpośrednio po cięciu odpowiednim fungicydem. Trzeba pamiętać, że cięcie wykonujemy podczas suchej i słonecznej pogody i nie należy tego lekceważyć, sugeruje w jednym z poradników Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Aby chronić drzewa owocowe przed infekcjami, należy:

  • stosować ostre i zdezynfekowane narzędzia do cięcia.
  • ran po cięciu zabezpieczać maścią ogrodniczą.
  • regularnie obserwować drzewa i usuwać pędy z objawami chorób.
  • stosować odpowiednie środki ochrony roślin, jeśli jest to konieczne.

Opryski drzew owocowych wczesną wiosną na choroby

Gdy pogoda w lutym przypomina wczesnowiosenną, wegetacja drzew może rozpoczynać się bardzo wcześnie. Jednocześnie mogą rozwijać się szkodniki. Mszyce, przędziorki i szpeciele stanowią co roku duże zagrożenie. To jedno z wyznań, drugim są choroby grzybowe. Opryski zapobiegawcze wykonane wczesną wiosną, np. ekologicznymi preparatami na bazie miedzi lub olejów parafinowych, chronią drzewa przed tymi zagrożeniami.

Sady jabłoniowe zajmują w Polsce największą powierzchnię spośród wszystkich drzew owocowych. Polska jest jednym z największych producentów jabłek w Europie.
Sady jabłoniowe zajmują w Polsce największą powierzchnię spośród wszystkich drzew owocowych. Polska jest jednym z największych producentów jabłek w Europie. W 2022 roku wyprodukowano 3,5 mln ton jabłek pixabay.com/mbc-2016

Zagrożeń jest sporo, zatrzymajmy się przez chwilę przy wybranych. Prowadząc lustrację drzew owocowych już wczesna wiosną przyjrzyjmy się, czy pędy jabłoni nie są porażone przez mączniaka (mączysty nalot). Takie powinno się wycinać, np. w czasie prowadzonego cięcia drzew. Czasem konieczne może się okazać zastosowanie chemicznej ochrony, aby zapobiec zarodnikowaniu grzyba i rozwojowi infekcji. Doradcy rolniczy podpowiadają, by zabiegi rozpocząć na początku kwitnienia, od różowego pąka. Grzybnia zimuje w pąkach porażonych pędów.

W sadach brzoskwiniowych kędzierzawość liści jest chorobą wymagającą regularnych zabiegów ochronnych. Wczesną wiosną należy wykonać oprysk preparatami miedziowymi lub zawierającymi dodynę.

Rak bakteryjny to kolejna groźna choroba, która poraża korę, drewno, liście, pąki, kwiaty i owoce.

Nawożenie, przekopanie i domki dla ptaków

W lutym i marcu, według innych źródeł na przełomie marca i kwietnia, gdy ustąpią przymrozki. Kiedy pogoda pozwala, można rozpocząć nawożenie drzew i krzewów owocowych azotem. Do nawożenia można użyć nawozów organicznych, np. kompostu lub obornika.

Zanim na dobre ruszy wegetacja, wykorzystajmy dobry dostęp do drzewa, by wyczyścić i zabezpieczyć budki dla ptaków, które często są na szych działkach.

Ziemię pod drzewami można przekopywać tylko na głębokość 10-15 cm, aby nie uszkodzić korzeni drzew.
Ziemię pod drzewami można przekopywać tylko na głębokość 10-15 cm, aby nie uszkodzić korzeni drzew. pixabay.com/GuentherDillingen

Na przełomie lutego i marca można również usunąć zalegające pod drzewami liście i owoce, a następnie przekopać glebę wokół drzew i krzewów. W razie potrzeby latem łatwiej będzie nawadniać niewielki sad, korzeniom łatwiej wchłaniać wodę. Ułatwi to również zwalczanie szkodników.

Prace wykonane w sadzie owocowym na przełomie lutego i marca zapewnią drzewom i krzewom owocowym odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera