Te drzewa i krzewy pylą w marcu. Znajdziesz je na wsiach i w miastach. Jak objawia się alergia na pyłki?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Podobnie jak olcha, uczula dość często. Formalnie okres pylenia rozpoczyna się w kwietniu, ale patrząc na ocieplenie i skoki temperatur, możliwe, że już w marcu pyłki zaczną się nosić. Brzozy można spotkać na wsiach i w miastach. Powodują wodnisty katar, zaczerwienienie nosa, a także nadmierne łzawienie oczu.
Podobnie jak olcha, uczula dość często. Formalnie okres pylenia rozpoczyna się w kwietniu, ale patrząc na ocieplenie i skoki temperatur, możliwe, że już w marcu pyłki zaczną się nosić. Brzozy można spotkać na wsiach i w miastach. Powodują wodnisty katar, zaczerwienienie nosa, a także nadmierne łzawienie oczu. pixabay.com/DenisK_2017
Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia. Wszystko wokół zielenieje, słońce coraz częściej zagląda do okien, a ptaki zaczynają radosny śpiew. Choć według przysłowia „w marcu jak w garncu” i pogoda może nas zaskoczyć, to wielu z nas już powoli szykuje się na ocieplenie. Wiosna meteorologiczna trwa od 1 marca, rozpoczęła się też ta kalendarzowa, a to czas, gdy drzewa, krzewy i łąki produkują pyłki. O ile dla środowiska są niezbędne, o tyle dla alergików stanowią nie lada problem – są jednym z największych alergenów. Jakie rośliny pylą najbardziej? Jak walczyć z alergią na pyłki?

Spis treści

Początek wiosny cieszy, ale nie alergików. Mówi się, że marzec to najgorszy miesiąc, bo intensywnie pylą popularne drzewa. Jak to możliwe, gdy za oknem zdarzają się przymrozki, a wiele roślin nie ma jeszcze liści i pąków? Na początku wiosny, a więc w czasie kwitnienia, drzewa, krzewy i kwiaty uwalniają pyłki i olejki eteryczne. To substancje, na które wiele osób reaguje alergią.

Jak objawia się alergia na pyłki?

Kalendarz pylenia roślin ma pomóc osobom, które zmagają się z alergią. Dzięki wiedzy na temat tego, co w danym okresie pyli najbardziej i w jakim stężeniu, będzie można choć trochę ograniczyć intensywność objawów. W większości przypadków alergia na pyłki objawia się katarem, kichaniem i łzawieniem oczu. Niekiedy występują też mocne podrażnienie spojówek, astma lub wysypka. Podobnie, jak kurz czy pleśń, pyłki nazywa się wziewnymi alergenami, dostają się przez drogi oddechowe.

Aby ograniczyć intensywność objawów, warto unikać kontaktu z alergenami, stosować odpowiednie leki, wiedzieć, o jakich porach wychodzić na spacer, osłaniać twarz i po przyjściu do domu kąpać się.

Niektóre rośliny pylą już w lutym

Ocieplenie klimatu sprawia, że w okresie zimowym temperatury potrafią płatać figla. W efekcie znacznie wcześniej możemy mieć namiastkę wiosny. Wiele roślin wcześniej rozpoczyna kwitnienie, podobnie pylenie wcale nie musi rozpocząć się w marcu. Niektóre gatunki pylą już w lutym, ale dopiero później przychodzi apogeum roznoszenia pyłków.

- W ciągu ostatnich kilku dni w powietrzu pojawiały się ziarna pyłku leszczyny w stężeniu średnim lub wysokim pyłku olszy w stężeniu niskim lub średnim. Zarejestrowaliśmy także pierwsze ziarna pyłku cisa, topoli i wierzby – taki komunikat opublikował 22 lutego b.r. Uniwersytet Rzeszowski.

- Pylą leszczyny i olsze. Sytuacja jest dynamiczna – przekazuje z kolei na początku marca Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

Te rośliny pylą w marcu, są zmorą dla alergików

Niektóre z drzew i krzewów pylących w marcu mają wysokie stężenie pyłków, co powoduje uciążliwe dolegliwości. Do najbardziej alergicznych w tym miesiącu zalicza się olszę, leszczynę i brzozę. Uczuleni muszą też uważać na wierzbę, topolę i cis. Niskie stężenie ma jesion, który dopiero w kwietniu uaktywni się bardziej. Co wiemy o tych roślinach?

Olcha (olsza)
Może kwitnąć wcześniej, bo już w lutym, ale na marzec przypada największe stężenie pyłków tego drzewa. Powodują łzawienie, kichanie i nieżyt nosa. Proces utrzymuje się nawet do kwietnia, w większości regionów w kraju. Na olchy najłatwiej trafić poza miastem, blisko różnych akwenów.

Leszczyna
Krzewy, które kojarzymy głównie dzięki owocom – orzechom laskowym, też pylą, na szczęście mniej intensywnie niż np. olsza. Można je spotkać w lasach, na działkach i w ogródkach. Stężenie pyłków maleje w połowie marca. Alergen może powodować katar, intensywne łzawienie, a nawet zapalenie spojówek. Co ciekawe, niekiedy osoby uczulone na pyłki olchy mogą też źle reagować na same orzechy.

Topola
Rozpoczyna pylenie w drugiej połowie lutego, ale największe stężenie odnotowuje się w drugiej połowie marca, gdy kwitną osobniki męskie. Żeńskie nie pylą tak mocno, w porównaniu z innymi drzewami ogólnie pyłki tego drzewa uczulają łagodniej. Wspomniane wyżej gatunki łatwiej spotkać np. na wsi, zaś topole są mocno widoczne w przestrzeni miejskiej.

Brzoza
Podobnie jak olsza, uczula dość często. Formalnie okres pylenia rozpoczyna się w kwietniu, ale patrząc na ocieplenie i skoki temperatur, możliwe, że już w marcu pyłki zaczną się nosić. Brzozy można spotkać na wsiach i w miastach. Powodują wodnisty katar, zaczerwienienie nosa, a także nadmierne łzawienie oczu.

Cis
W ostatnim tygodniu marca pylić zacznie cis. Podrażnia błony śluzowe, ale dobra informacja jest taka, że większość krzewów rośnie w lasach. Intensywność pylenia trwa maksymalnie miesiąc, a więc na ten czas warto zrezygnować z wycieczek leśnych.

Wierzba
Wierzby kwitną od połowy marca do połowy, czasem końca kwietnia. Wydzielają pyłki, które mogą uczulać, ale raczej są to pojedyncze przypadki. Nie należy ich jednak bagatelizować, bo objawy alergii są wyjątkowo intensywne. Alergicy powinni omijać miejsca, gdzie rosną te drzewa, są pospolite, a więc widać je w parkach, na polanach lub na wsiach. W czasie Wielkanocy uczulone osoby muszą też wyeliminować bazie, tzw. kotki, z dekoracji świątecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Laura
Idzie wiosna więc współczuję alergikom, moje uczulenie na kurz to pikuś przy tych wszytskich pyłkach ja sobie w domu irobota włącze by go zabrał a na zaewnątrz takiej możliwości nie ma.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie