Termin siewu grochu. Kiedy i jak gęsto siać groch do gruntu? Na początku potrzebuje dużo wody

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
pixabay.com/Kathas_Fotos
Groch siewny uprawia się w formie grochu jadalnego lub peluszki (odmiany pastewne). Te drugie można wysiewać na glebach nieco słabszych, lepszych potrzebuje groch jadalny (odmiany ogólnoużytkowe). Termin siewu wiosną jest wczesny, jednak zależny od części kraju.

Spis treści

Termin siewu grochu. Kiedy siać na polu?

Zbliża się czas na siew grochu, o ile pogoda i nasiąknięte wodą pola pozwolą wjechać ciągnikami. Termin siewu grochu jest wczesny i przypada w marcu. Dzięki niskim temperaturom nasiona mają szansę na odpowiedni przebieg procesu jarowizacji.

Instytut Ogrodnictwa: Zdrowe, nieuszkodzone nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania, należy wysiewać możliwie najwcześniej do wilgotnej gleby, od połowy
Instytut Ogrodnictwa: Zdrowe, nieuszkodzone nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania, należy wysiewać możliwie najwcześniej do wilgotnej gleby, od połowy marca do połowy kwietnia. pixabay.com/Denkfalle

Hodowla roślin Smolice przypomina w swoim poradniku, że opóźnienie siewu skraca okres wegetacji i obniża plon. Jednak i zbyt wczesny wysiew jest ryzykiem. Zbyt duża wilgotność zwłaszcza ciężkiej gleby może spowodować zaskorupienie powierzchni i utrudnienie wschodów grochu.

Im rejon cieplejszy, tym wcześniejszy termin siewu grochu. Podobnie jak w przypadku innych upraw, czas siewu jest zróżnicowany regionalnie. Na terenie Wielkopolski, centralnej i południowej Polski przypada od połowy marca do końca miesiąca. Na północy kraju siewy przesuwają się na początek kwietnia.

Groch - jak radzi sobie z suszą?

Nasiona grochu, gdy mają zapewnioną wilgoć, zaczynają kiełkować w niskiej temperaturze, już przy 1–2 stopniach Celsjusza. Rośliny młode mogą przetrwać spadki temperatury do –6 stopni. Optymalna temperatura wzrostu i rozwoju roślin to 13–18 st.

Według różnych autorów najwięcej wody groch potrzebuje w okresie pęcznienia i kiełkowania nasion oraz w fazie tworzenia paków kwiatowych i na początku kwitnienia. Jeśli na tym etapie panuje susza, wschody są nierównomierne, następuje słaby wzrost i gorsze zawiązywanie strąków.

Inni badacze wskazują na największe potrzeby wodne w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia i zawiązywania strąków. Przypada to na okres od połowy czerwca do połowy lipca.

Występująca w tym okresie susza powoduje skrócenie długości owocującej części pędu, zmniejszenie liczby strąków na roślinie i obniżenie masy nasion, co prowadzi do spadku plonu, czytamy w Metodyce integrowanej ochrony i produkcji grochu dla doradców z 2016 r., który wydał Instytut Ochrony Roślin-PIB.

Obsada skiełkowanych roślin grochu powinna wynosić 100-110 roślin/m2 dla form wąsolistnych.
Obsada skiełkowanych roślin grochu powinna wynosić 100-110 roślin/m2 dla form wąsolistnych. pixabay.com/jurajko

Gęstość siewu grochu na 1 m2

Im nowsza publikacja, tym mniejsza wskazywana głębokość siewu grochu. Źródła z lat 80. XX wieku mówiły nawet o 15-20 cm. Instrukcja uprawy grochu metodami ekologicznymi z 2020 wydana przez Instytut Ogrodnictwa podaje:

Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 3-5 cm w zależności od rodzaju gleby, co 3-6 cm w rzędach oddalonych od siebie 15–20 cm w przypadku roślin nisko rosnących i 20-25 cm – wysoko rosnących.

Ile nasion wysiać ma m2 lub hektar? Tu pada wskazanie: Masa 1000 nasion grochu siewnego wynosi średnio 270 g, co przy 100% zdolności kiełkowania daje normę wysiewu ok. 272 kg/ha. Obsada roślin odmian wąskolistnych wynosi 110–120 roślin/m2, a dla odmian tradycyjnych 100 roślin/m2.

Autorzy przywołanej instrukcji radzą, by wiosną przed siewem nasion zastosować włókowanie i kultywatorowanie, a po wysianiu nawozów – bronowanie na głębokość nie większą niż 2-3 cm od głębokości siewu, czyli 6-8 cm, by maksymalnie ograniczyć straty wody zgromadzonej w okresie zimowym oraz stworzyć warunki do siewu nasion na odpowiedniej głębokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera