To warto zrobić w ogrodzie i domu jesienią. Wykorzystaj te porady i zrób coś dobrego dla środowiska

Justyna Madan
Jesienią wciąż mamy ręce pełne roboty, ogród potrzebuje wyjątkowej troski. Co jeszcze warto zrobić w tym czasie?
Jesienią wciąż mamy ręce pełne roboty, ogród potrzebuje wyjątkowej troski. Co jeszcze warto zrobić w tym czasie? Unsplash.com
Liście na drzewach powoli zaczynają wybuchać feerią barw, tworząc niezwykły spektakl. To zachęca do spacerów i obserwowania przyrody z bliska. A kiedy wrócimy do domu, warto sporządzić listę aktywności jesiennych. To czas pracy intensywnej pracy w ogrodzie, ale również spokojne przygotowanie do nadchodzącej zimy. Co warto zrobić dla siebie i naszego otoczenia?

Spis treści

Pomiędzy wyciąganiem z dna szafy swetrów i czyszczeniem zimowych butów, warto też poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad zrównoważonym życiem w czasie chłodniejszych pór roku. Przed nami kilka miesięcy, które mogą być równie wspaniałe co wiosna i lato. Wystarczy się do nich przystosować.

Jesień to czas, aby zabezpieczyć ogród

Ogród również potrzebuje naszej pomocy, aby przygotować się do zimy. To czas na porządki, zbieranie ostatnich plonów, wysiewanie i sadzenie.

Pierwszym zadaniem, które każdy ogrodnik powinien wykonać, jest oczyszczenie trawnika i grządek. Pozbycie się wszelkich suchych liści, gałązek i obumarłych roślin stanowi podstawę do dalszych działań. Należy pamiętać o skoszeniu trawy, a także przeprowadzeniu jej aeracji – zabiegu polegającego na rozluźnieniu i dotlenieniu gleby.

Rośliny zabezpieczamy przed mrozem i silnym wiatrem. Sadzimy rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną, np. tulipany, hiacynty czy krokusy. Ważne jest, aby zrobić to przed pierwszymi przymrozkami.

Jesienią przycinamy wiele roślin w ogrodzie, w tym maliny. Kiedy kończy się sezon i zebraliśmy już wszystkie owoce, przycinamy te pędy, które owocowały, tuż przy ziemi. Robimy to, kiedy krzaki są jeszcze zielone, nie czekamy, kiedy zaczną usychać, ponieważ może to powodować choroby pasożytnicze. Nie martw się, że zostanie nam kilka patyków, wiosną odrosną.

Lista aktywności do zrobienia tej jesieni

Dni są coraz krótsze, a temperatury coraz niższe. To oznacza, że w domu będziemy włączać więcej światła i na dłużej. Będziemy też brać cieplejsze kąpiele. Nie oznacza to, że jesienią i zimą powinniśmy zapomnieć o zasadzie wyłączania światła, kiedy wychodzimy z pomieszczenia, czy krótkich pryszniców w ramach oszczędzania wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro