Tradycyjne ciasto ma dojrzewać 6 tygodni, mówiła babcia. Ten wypiek na Boże Narodzenie zacznij robić już teraz!

Redakcja Strefy Agro
unsplash.com/Jr R
Piernik staropolski, bo to o nim mowa, jest świątecznym wypiekiem dla cierpliwych. Kiedyś był przysmakiem głównie dla zamożnych. Miód i przyprawy korzenne nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Zaglądamy do zeszytu babci, w którym kryje się przepis na piernik staropolski w tradycyjnym wydaniu. Poznaj składniki i zabieraj się do działania, bo ciasto potrzebuje czasu. Ile tygodni robi się piernik dojrzewający?

Spis treści

Piernik był wyrobem luksusowym

Piernik i pierniczki należą do symboli współczesnego Bożego Narodzenia w jego kulinarnej odsłonie. Robimy je lub kupujemy w większości polskich domów, jednak nie zawsze tak było.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wspomina, że piernik długo pozostawał dobrem luksusowym, a jego wysoką cenę dyktowały używane do wypieku składniki – głównie miód i korzenie.

W tym kontekście warto przywołać fakt, że to właśnie na terenie Dolnego Śląska w 1801 roku w Konarach koło Wołowa, w zakładzie Franza Karla Acharda, rozpoczęto po raz pierwszy na świecie fabryczną produkcję cukru z buraków cukrowych, co niewątpliwie zrewolucjonizowało także wytwórczość piernikarską.

Składniki do piernika staropolskiego

Przepis z zeszytu babci zmodyfikowałam o gotową przyprawę korzenną, której dziś nie trzeba przygotowywać samodzielnie, choć oczywiście można. Jak to zrobić? Proporcje znajdziesz na Stronie Kuchni. Tymczasem lista składników na piernik staropolski:

  • 450 g miodu
  • 3 duże jajka
  • kostka masła 200g
  • 2 szklanki cukru (poj. 250 ml)
  • 0,7 kg mąki pszennej, 0,3 kg mąki żytniej
  • 2 czubate łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 2 opakowania przyprawy korzennej do pierników (lub 1, jeśli porcja na 1 kg mąki)

Piernik staropolski — przepis na dojrzewający wypiek

Zaczynamy od podgrzania na małym ogniu: miodu, masła i cukru do połączenia się składników i rozpuszczenia cukru. Gdy zawartość garnka wrze, wyłączamy palnik i odstawiamy do przestudzenia. W międzyczasie w małej ilości przegotowanego mleka rozpuszczamy sodę oraz przyprawę korzenną.

Gdy słodko-maślana masa jest już tylko letnia, możemy stopniowo dodawać mąkę, jajka i mieszankę przyprawy z sodą. Wyrabiamy ciasto na gładkie.

Następnie ciasto zawijamy w lnianą ściereczkę i zostawiamy w chłodnym miejscu. Tu często pojawia się pytanie - jak długo powinien dojrzewać piernik? Jedni zostawiają ciasto do wyrośnięcia na 3 tygodnie, inni na 4-6 tygodni, by ciasto na piernik staropolski odpowiednio dojrzało.

Po tym czasie dzielimy nasz wyrób na dwie lub trzy części. Rozwałkowujemy na kształt blaszki i po kolei pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 60 minut.

Po upieczeniu przekładamy części piernika powidłami i dociążamy np. deską do krojenia z ustawionym na wierzchu słoikiem. Tak powinien czekać kilka dni przed podaniem. Wierzch można przyozdobić według dowolnego pomysłu lub jedynie posypać cukrem pudrem.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera