Trwa szacowanie strat po suszy 2019. Rolniku, zgłoś kukurydzę z Kujawsko-Pomorskiego

AGW
Na terenie Kujawsko-Pomorskiego do 6 sierpnia 2019 r. wojewoda powołał 106 komisji szacujących straty w rolnictwie spowodowane tegoroczną suszą. Z najnowszego raportu IUNG wynika, że 137 ze 144 wszystkich gmin w regionie ma do czynienia z zagrożeniem suszą w kukurydzy.

- Nie jestem zadowolony, bo zboża zebrałem mało i cena w skupie niska - tsk mówił nam 2 dni temu zapytany o tegoroczne żniwa Marcin Bednarski, rolnik z gminy Rojewo. - Pszenica dała średnio 6 ton z hektara, a pszenżyto 5 - 5,5 tony - podaje nam gospodarz. To drugi tak słaby rok z rzędu. Mówi, że sąsiedzi gospodarujący na piaskach mają jeszcze słabsze zbiory. Pan Marcin uprawia jeszcze cykorię, ale i ona zapowiada się bardzo słabo. Liście już leżą. U gospodarza z gminy Rojewo była komisja szacująca straty. - Uwzględniono tylko uprawy na słabszych glebach, teraz czekam na informację o pomocy.

To Cię może też zainteresować

Do 6 sierpnia Wojewoda Kujawskoa-Pomorski powołał 106 gminnych komisji ds. oszacowania zakresu i wysokości szkód, jakie powstały w wyniku suszy w 2019 roku. To zdecydowana większość ze 144 gmin, na jakie jest podzielone województwo. Komisja może zostać tam, gdzie suszę rolniczą stwierdził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Według najnowszego z dekadowych raportów (z 2.08) susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw.

W naszym regionie największe, bo aż na terenie 137 gmin, stwierdzono zagrożenie suszą w kukurydzy - zarówno tej na ziarno, jak i tej na kiszonkę. Na obszarze 127 gmin zagrożenie dotyczy krzewów owocowych, 125 - roślin strączkowych, 109 - warzyw gruntowych, 107 gmin - tytoniu, 79 - ziemniaków, 65 - drzew owocowych.

Sprawdź czy w Twojej gminie i w jakich uprawach IUNG stwierdził suszę rolniczą w 2019 roku: Monitoring suszy - powiaty i gminy (należy wybrać powiat i kliknąć umieszczony obok plus, żeby rozwinąć listę).

Urzędy gmin apelują do rolników, by ci zgłaszali potrzebę oszacowania u nich strat. "Wójt Gminy Płużnica informuje, że gospodarstwa, w których wystąpiły szkody w uprawach rolnych proszone są o składanie wniosków o oszacowanie szkód. Złożone wnioski będą podstawą do sporządzenia protokołu strat". Szczegóły na stronach urzędów gmin.

To Cię może też zainteresować

W przypadku gminy Płużnica rodzaje upraw, które kwalifikują się na chwilę obecną do szacowania strat to:

  • kategoria gleby I – zboża jare, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe,
  • kategoria gleby II - kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe

Definicja kategorii gleby:

I - Bardzo lekka, grupa granulometryczna:
piasek luźny - pl
piasek luźny pylasty - plp
piasek słabo gliniasty - ps
piasek słabo gliniasty pylasty - psp

II - Lekka, grupa granulometryczna:
piasek gliniasty lekki - pgl
piasek gliniasty lekki pylasty - pglp
piasek gliniasty mocny - pgm
piasek gliniasty mocny pylasty - pgmp

Jednocześnie urząd przypomina, że "w przypadku wystąpienia szkód w uprawach innych niż w/w wymienione oraz uwzględnieniem w dalszych raportach IUNG pozostałych roślin, obowiązkiem rolnika jest zgłoszenie oraz uzupełnienie wniosku o pozostałe straty".

Trwa szacowanie strat po suszy 2019. Rolniku, zgłoś kukurydzę z Kujawsko-Pomorskiego
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa szacowanie strat po suszy 2019. Rolniku, zgłoś kukurydzę z Kujawsko-Pomorskiego - Gazeta Pomorska